Řecké nadšení po vítězství Spyridona Luise

Řecké nadšení po vítězství Spyridona Luise

První olympijský vítěz v maratonu Spyridon Luis se stal ihned po doběhu do cíle doslova národním hrdinou. Oba princové, kteří ho na posledních metrech jeho cesty doprovázeli, jej dovedli ke královské lóži, kde přijímal gratulace. Královna Olga ho objala, políbila na čelo a věnovala mu svůj prsten.

Poté se dostali ke slovu další gratulanti: velkoobchodník a bankéř Syngros mu ihned předal šek na pětadvacet tisíc drachem, jedna bohatá Řekyně ze Smyrny mu s neskrývaným dojetím dala své zlaté hodinky a od manželky ruského vyslance Bachmetijeva dostal stříbrný flakon.

Slavnostní vyhlášení vítězů

Při slavnostním vyhlašování vítězů, které se konalo ve středu 15. dubna 1896, dostal každý stříbrnou medaili, diplom a olivovou větévku, k tomu pakpřídavkem podal král Jiří všem ruku. Když přišla řada na Luise, hlediště povstalo a bouřilo nadšením. K obloze vylétly tři bílé holubice, které měly k peří přivázány modrobílé stužky. Luis dostal navíc i stříbrný pohár věnovaný Michelem Bréalem, antickou vázu s vyobrazeným běžcem, pušku, pistoli, sud dobře uleženého starého vína, dokonce prý dodatečně i stádo krav a ovcí.

I když mu řecký král slíbil splnit jakékoliv přání, Luis si nepřál nic jiného než koně s povozem. Jeho krajané z městečka Marusi, kde žil, mu zakoupili pozemek, který nazvali „maratonské pole“. Zároveň jej očekávaly služby hoteliérů, holičů, krejčích a obchodníků slíbené řeckému vítězi, těch ale vůbec nevyužil. Poštou pak obdržel spoustu gratulací a dárků od svých obdivovatelů. Neváhal však odmítnout dar bankéře Averoffa, který prvnímu v cíli slíbil dceru s věnem jednoho miliónu drachem. Luis totiž svoji dívku Eleni až příliš miloval…

Diskvalifikace vychytralého Řeka Belokase

Spokojenost Řeků neznala konce, zvláště když na druhém místě doběhl další jejich krajan Charilaos Vasilakos. I třetí v cíli byl Řek – mladičký Spyridon Belokas, ale ten se ze svého úspěchu příliš dlouho netěšil. Prokázalo se totiž, že se část tratě svezl v jednom z doprovodných kočárů, a proto byl po právu diskvalifikován.

Na třetí místo se tak dostal Maďar Gyula Kellner, jediný cizinec, který závod dokončil. Cíle dosáhlo devět běžců, poslední s hodinovou ztrátou na vítěze doběhl poměrně svěží s bílými rukavičkami na rukou student lékařství v Paříži Sokratis Lagudakis. Ale i toho, když se s úsměvem ukláněl před královskou lóží, odměnili rozradostnění Řekové bouřlivým potleskem.

Luis byl spolu s ostatními sportovci pozván na slavnostní velkolepou recepci do královského paláce a potom i do hotelu De la grande Bretagne, kde právě sídlil arcivévoda Karel Ludvík. Pak se šťastný vítěz vrátil do rodné Marusi, která dlouho nepřestávala slavit jeho velké maratonské prvenství.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: