Reportáž: Ludgeřovický kros aneb když fáborky mizí

Reportáž: Ludgeřovický kros aneb když fáborky mizí

Už 7. ročník Ludgeřovického krosu se letos odehrál minulý víkend. Pořadatelé před začátkem ale měli velké trable se značením trasy. Jak to všechno dopadlo?

„Halóóó, pane, nestrhávejte nám ty fáborky. Za chvíli se tady běží Ludgeřovický kros.“
„Ne, tady žádný závod dělat nebudeš!“
„Proč mě tykáte, máte pocit, že se známe?“
„Běž do prdele mladej, akorát tu děláš bordel. Říkám, že nic tu dělat nebudeš!“

Tak nějak probíhala diskuse mezi Mirďou, který jel zkontrolovat hodinu před závodem nachystanou trať a záškodníkem, který byl chycen při činu, jak nám strhává fáborky a hází klacky do trasy závodu. Pán měl štěstí, že Mirďa patří mezi ty slušnější z nás. Pokud by ho chytli kluci, kteří v týdnu již dvakrát opravovali značení, pán by nesjpíše dostal silniční lišej a vadu řeči k tomu. Nebylo nám veselo, když jsme se tuto informaci od Mirdi dozvěděli. To i přesto, že zmíněný záškodník údajně nasedl do červeného vozu Renault Clio RZ 1T893X a odjel do prd… tedy do míst kam asi patří.

Začátek se „povedl“

Do zahájení závodu zbývalo jen pár minut a nám se na startu těsnal rekordní počet běžců z různých koutů Moravy a Polska. Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Kopřivnice, Litovel, Ostrava, Polička, Racibórz, Žamberk, … Zabloudí? Nezabloudí? Přesně v 10:01:03 hod. dne 12.11.2022 odstartovalo 160 běžců na 4 a 10 km dlouhou trať. Proč v takový atypický čas? Dvě minuty před startem dostáváme informaci, že se dva běžci šli rozklusat před závodem. Doběhli do Černého lesa a tam se ztratili. Místo tří kilometrů jich odběhli jednou tolik. Čekáme, než se vrátí. No to nám to fakt dobře začíná…

Začíná svítit na lepší časy

Tímto však průsery dnešního dne končí. Naštěstí. Nad hlavou nám svítí slunce na azurovém nebi, teploměr ukazuje 9 °C a vítr nefouká. Ideální běžecké počasí. Není divu, že všichni vybíháme s úsměvem na tváři. S ještě větším úsměvem však vyběhnou děti, kteří odstartují pár minut po nás. Pro ty předškolní jsme nachystali vzdálenost 100 m a na ty školou povinné čekalo oběhnutí fotbalového hřiště. Stupně vítězů, plyšák, medaile a sladkosti pro všechny. Celkem 35 spokojených tvářiček.

V cíli první závodníci

To už se ale do cíle vrací první běžci ze čtyř kilometrové trasy. Tím nejrychlejším je Matyáš Kubík z SSK Vítkovice v čase 0:16:56 hod. Mezi ženami vítězí Anna Slívová z AKEZ Kopřivnice v čase 0:18:28 hod. (oba ročník 2005). Nejmladším běžcem, tedy běžkyní je Tereza Mučková z Ludgeřovic (2014). Terezka je v cíli o pár minut rychleji, než vítěz hlavní kategorie, běhu na 10 km, Martin Prokša z TJ Sokol Opava. Martin si zapsal výsledný čas 0:36:24 hod. První ženou v cíli byla Markéta Kašná z BK Ludgeřovice v čase 0:43:43 hod. Dcera Natálie pak obsadila druhé místo mezi ženami na trati 4 km. A to v pouhých devíti letech…

Největší ovace pro veterány

Do cíle doběhli ve zdraví všichni účastníci letošního ročníku. Největší potlesk a rámus však neměli vítězové, ale pan Lubomír Bardaševský (BK Ludgeřovice). Před nedávnem totiž oslavil krásných šedesát let svého bytí. Mnozí by řekli, že v tomto věku není co slavit. Josefové Kvita a Smola by s tímto názorem však nesouhlasili. Oba zmínění pánové uběhli hlavní trať závodu za takřka rovnou hodinu, a to ve věku 71 let! Zaostali tak pouze pět minut za nejmladším běžcem hlavní tratě, Pavlem Hrajsemnou z Ludgeřovic. Ve třinácti letech je to také neskutečný výkon! Vyhlášením jednotlivých kategorií byl závod u konce. S klidem si pak již běžci mohli pochutnat na výborné klobáse z udírny, kterou spláchli pivem nebo jiným iontovým nápojem. Nás ostatní z Běžeckého klubu Ludgeřovice čekalo ještě pozávodní posezení. Zhodnotili jsme tak nejen zážitky ze závodu, ale začali plánovat co bude dál.

V březnu nás bude čekat již 14. ročník Ludgeřovické patnáctky a někdy v květnu Ludgeřovický šus na Farské cestě. Zejména tento závod chceme orientovat na děti, a to i ty nejmenší. Právě tam to vše začíná. Dopřejme jim tu možnost zažít závodní atmosféru. Ten zbytek už bude jen a jen na nich (a na rodičích). Více najdeš na webu klubu www.bkludgerovice.cz.

P.S. Hlavní část značení (tyče, vlajky, fáborky) jsme odstranili z lesa i z polních cest již v sobotu. Zbytek byl odstraněn v neděli ráno. Neodstraňovali jsme pouze fáborky, ale i jiné odpadky, na které jsme cestou narazili…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: