ROZHOVOR S DANEM ORÁLKEM: s novým trenérem přišel nový impuls, věřím, že se blýská na lepší časy

ROZHOVOR S DANEM ORÁLKEM: s novým trenérem přišel nový impuls, věřím, že se blýská na lepší časy

Vyzpovídali jsme také jednoho z předních českých ultramaratonců, Dana Orálka. Jak hodnotí svoji sezónu? Věděli jste, že krom běhu hraje i tenis? Prozradil také, zda se letos chystá na Spartathlon.

Největší úspěch je, že si trénování i závodění pořád užívám

Letos jsi zaběhl spoustu náročných závodů od maratonů v Praze nebo ve Frankfurtu přes prvenství na mnoha závodech MUM po náročné mezinárodní ultramaratony ve Winschotenu a Číně. Jak sezónu hodnotíš? Co považuješ za svůj největší úspěch a kde si myslíš, že byly naopak rezervy?

Sezóna 2017 nebyla výsledkově žádný zázrak, ale mohl jsem běhat a trénovat celý rok, a to se počítá. Největším úspěchem je, že mě to pořád baví. Tedy jak trénování, tak závodění. Z konkrétních závodů si nejvíce cením 10. celkového vítězství na MUMu.

Nejen na závodech v ČR, ale především v zahraničí je obrovská konkurence, určitě jsi tak byl pod velkým tlakem, jak se s nervozitou a vysokým očekáváním vyrovnáváš?

Konkurence v ultramaratonech je vysoká a výkonnost běžců jak v Česku, tak ve světě roste. Na druhou stranu vzhledem k nevalným výsledkům už jsem rezignoval na velká očekávání a jsem hodně spokojen, když mi nějaký závod alespoň trochu vyjde podle představ.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Letos jsem běžel oproti loňsku polovinu závodů – 30

Letošní Winschoten byl už tvým 13. doběhnutým, skončil jsi na 3. místě v kategorii, což je vzhledem ke konkurenci skvělý výkon. Jak dlouho ti trvala regenerace? Věnuješ se i jiným sportům nebo odpočíváš úplně?

Na letošním Winschotenu to zrovna skvělý výkon nebyl, ale za úspěch považuji dokončení závodu v rozumném čase, hlavně v porovnání s rokem 2016. Odpočinek jsem měl asi týden. Za 14 dní jsem potom běžel Noční běh Brnem a zaběhl jsem celkem solidní výkon.

Jinak v průběhu roku chodíme s přítelkyní nejméně jednou týdně hrát tenis. Hrozně nás to baví. V zimě jezdíme týden na sjezdové lyže a jinak ještě občas chodíme na výlety se psem, ale to už asi není sport.

Kolik závodů jsi za sezonu celkem absolvoval? Je nějaký, který ti skutečně utkvěl a doporučil bys i ostatním běžcům?

Oproti předchozím rokům jsem letos snížil počet závodů na méně než polovinu. Konkrétně jsem běžel 30 závodů. Z toho bylo 12 maratonů (včetně MUM) a ještě 8 ultraběhů. Skoro se mi chce říct, že všechny ultrazávody, co jsem běžel, bych mohl doporučit. Pokud mám být konkrétní, tak v Česku by to byl MUM, TMMTR a Borák. V zahraničí Mozartova 100 a závod V Mínoovových stopách na Krétě.

Pro loňský rok jsem se snažil snížit naběhané objemy

Kolik tréninkových jednotek jsi v roce 2017 odtrénoval? Jak to hodnotíš?

Podle záznamů jsem odběhal 300 tréninkových jednotek a 6300 km. Což jsou hodnoty o dost nižší než v předchozích letech. Je tu znát změna tréninku, kdy například mám pravidelně jednou týdně volný den. Snížení objemu bylo jedním z mých cílů pro minulý rok a důvodem bylo dostat se z jakési chronické únavy.

Spolupracuješ s trenérem při přípravě tréninku?

Od podzimu 2016 spolupracuji s výborným trenérem, Pavlem Novákem, kterého jsem oslovil hlavně proto, abych změnil styl trénování a získal nový impulz. Můj extenzivní způsob tréninku mě pomalu dostával do stále většího útlumu a únava se během mnoha roků kumulovala. Loňský rok nebyl výsledkově zrovna nejlepší, ale věřím, že letos bude líp.

v nové sezóně plánuju běžet ještě jednou Spartathlon

Jak jsi na tom přes zimu? Uzpůsobuješ trénink, přesedláš na jiné sporty nebo trénink na nějaký čas vysadíš?

Tréninkovou pauzu jsem měl koncem října a do půlky listopadu. Od půlky listopadu začala nová sezóna a vzhledem k tomu, že jsem ultramaratonec, tak je to hlavně běhání. Navíc letošní zima je v Brně zatím mírná a velmi přeje tréninku. Jinak je zima pro mě jen další běžecké období, ve kterém se připravuji vytrvalostně, silově i tempově na jarní a letní sezónu.

Co plánuješ na příští sezonu? Jaké budou vrcholy a na co se můžeme těšit?

Plán na příští sezónu ještě není definitivně hotový, ale některé věci jsou jisté. Například v březnu MČR na 100 km. V květnu MČR v maratonu a v ultratrailu v Lošticích. V létě opět start na MUM a v září buď MS na 100 km nebo Winschoten. Tady mi pořadatelé vytvořili pořádné dilema, protože oba závodu jsou v jednom termínu. Také jsem se rozhodl, že letos ještě jednou poběžím Spartathlon. Další plány teprve budu chystat, ale už teď vím, že každý závod si pořádně užiju.

Děkujeme za rozhovor, ať se i další sezóna vydaří!

/fotografie: Milan Sabata, Meico van Velzen a archiv Dana Orálka/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: