Rozhovor s majitelem Run4Fun Tomášem Bretem: „Chceme neustále růst a vybudoval si v Hradci Králové co možná nejlepší základnu“

Rozhovor s majitelem Run4Fun Tomášem Bretem: „Chceme neustále růst a vybudoval si v Hradci Králové co možná nejlepší základnu“

Přečtěte si rozhovor s Tomášem Bretem, nadšeným běžcem a triatlonistou a majitelem běžecké prodejny Run4Fun.

Tomáš Bret patří mezi ty majitele běžeckých obchodů, který své práci obětuje hodně. Krom prodeje běžeckého sortimentu nabízí v Run4Fun sestavení tréninkových plánů, společné výběhy, diagnostiku běhu a organizuje i běžecké závody. Ne ale, že by ho to nebavilo. Triatlonista se krom vedení prodejny stále věnuje aktivnímu sportování a svůj zápal pro pohyb je patrný i pro Run4Fun.

Češi mají čím dál tím větší požadavky na kvalitu a technologii

Pozoruješ u zákazníků, po dobu působení běžecké prodejny od roku 2014, větší náročnost na výbavu, kterou si kupují, nebo hledí stále primárně na cenu a až následně na kvalitu výrobků?

Ano je pravdou, že za poslední roky se znalosti zákazníků díky článkům v běžeckých časopisech a webových portálech dost zlepšili. Od toho se také odvíjí větší požadavky na kvalitu, technologie apod. Dnes mnohem více například zákazníci řeší sklon pata/špička, váhu nebo použité tlumící materiály a samozřejmě výdrž boty… Cena už není tou nejdůležitější položkou při výběru. Větší požadavky jsou i na doplňkovou výbavu, jako jsou sporttestry, kompresní oblečení atd.

Je Hradec Králové běžecké město? Využívají Hradečtí i běžecké tréninky a další aktivity, které Run4Fun organizuje?

Nemám až tak srovnání s jinými městy, ale podle toho, co pozoruji kolik je běžců na ulicích a v hradeckých lesích, kolik je tréninkových skupin a běžeckých skupin, bych řekl, že Hradec je hodně běžecké město. Je to možná i díky ideálním podmínkám, kdy v podstatě z centra Hradce lze běžet jak podél Labe nebo Orlice rovnou do přírody a nemusíte běhat jen po asfaltu.

My pořádáme tréninky dvakrát týdně a mámě čím dál tím víc zájemců. Je to také hodně o partě lidí, která se pravidelně potkává, a to je pak ten trénink mnohem lepší zážitek. Pořádáme několikrát za rok i běžecká soustředění většinou v Krkonoších nebo Orlických horách a o ty je také dost velký zájem.

Jaké produkty jsou v Run4Fun nejvyhledávanější?

Tak samozřejmě nejčastěji si k nám zákazníci chodí pro boty, kde máme výběr ze sedmi značek. Tradičně velké oblibě se těší Inov8 a Craft. My se ale snažíme, abychom na prodejně měli kompletní sortiment pro běžce. I to, co si koupí jen občas někdo a není to zrovna sortiment, který je pro obchodníka výnosným artiklem. Jsme rádi, když naši zákazníci jsou spokojení, že u nás naleznou téměř vše, co si pro běh vymyslí. A jak já říkám zákazníkům, co nemáme, to vám, když to bude v našich silách, ochotně seženeme.

Pro správný výběr boty je mnoho kritérií, diagnostika je u nás zdarma

Jaké jsou nejčastější požadavky zákazníků při výběru běžecké boty?

Myslím, že na to není zrovna lehké odpovědět, požadavky zákazníků jsou různé. Někdo jde vyloženě po designu, jiný po technologiích, další má svoji oblíbenou značku, někdo preferuje při výběru cenu atd.

Z mého pohledu by měl být hlavní požadavek, aby bota dobře seděla na danou nohu a aby byla vhodně zvolena podle potřeb a terénu ve kterém zákazník běhá. My se vždy před výběrem boty se zákazníkem pořádně pobavíme, kde běhá, kam chce běh směřovat, kolik uběhne při jednom výběhu, kolik za měsíc, jakou má váhu, jestli má nějaké zdravotní hendikepy a na základě všech těchto informací se mu snažíme doporučit ideální modely dle jeho potřeb. Samozřejmostí při výběru je u nás diagnostika zdarma.

Prohlédnetě si i další fotografie k článku…

Když je Run4fun běžecká speciálka, jsou i prodejci běžci, popřípadě jací – hobby pro radost, na výkon. Kolik toho osobně ty naběháš a jaké závody bys doporučil?

V Run4fun prodávám já osobně a dalším prodejcem je zkušený závodník Milan Janata, který reprezentuje ČR v běhu do vrchu (2016 to bylo např. 10 místo na MS ve Slovinsku v běhu do vrchu), dále běžel několikrát za Techniku Brno na Dolomittenmanovi a naposledy byl na MČR Ještěd Sky race na druhém místě.

Já kvůli triatlonu kombinuji běh i s plaváním a kolem, takže se měsíčně dostanu maximálně na 200 naběhaných km u Milana je to až 700 km měsíčně. Takže myslím, že běhu opravdu rozumíme a rádi zkušenosti předáváme zákazníkům.

Jinak ze závodů můžu samozřejmě doporučit lokální podnik podzimní Hradecký maraton/půlmaraton, který má zajímavou trasu nejen městem, ale i hradeckými lesy. Moje oblíbené jsou například Mácháč run fest, opravdu nejpohodovější běžecká akce roku a pak se účastním takové té běžecké klasiky Běchovic a Velké Kunratické. Každý rok také s běžeckou partou vyrážíme někam do zahraniční na maraton, tento rok například pojedeme do Poznaně.

Jaká je vaše vize prodejny za 5 let?

Pět let je dlouhá doba na plánování. Nemám úplně stanovené obchodní cíle, protože je pro nás v Run4fun víc důležité, aby nás provozování běžecké speciálky bavilo a zákazníci se k nám rádi vraceli. Myslím, že podle reakcí našich zákazníků se nám to zatím daří.

Rozhodně mým cílem není rozšiřovat pobočkovou síť s vidinou většího zisku, ale naopak vylepšovat provozovnu v Hradci Králové a rozšiřovat komunitu běžců kolem prodejny. Minulý rok jsme se přestěhovali do podstatně větších prostor, což nám umožnilo rozšířit sortiment jak v obuvi, tak oblečení a dalším cílem je neustále vylepšovat provozovnu, sortiment a doplňkové služby jako je diagnostika, poradenství, tréninky a soustředění. Nově kolega Milan Janata nabízí pro zákazníky sestavení tréninkového plánu nebo individuální trénink s rozborem techniky, doporučením k tréninku atd.

V případě, že se vše podaří domluvit, tak ke konci roku budeme pořádat i podzimní krosový závod.

Sport dělám pro radost, tréninky a závody si chci hlavně užít

Minulý rok jsi v rozhovoru řekl, že jsi koníček spojil s prací, věnuješ se tedy pouze běhu, nebo i dalším sportům?

Aktuálně se nejvíc věnuji triatlonu, takže nejčastější je běh potom hned plavání a kolo. Běh ale i nadále hraje prim. Dělám mnoho dalších sportů, ale mezi mé oblíbené, které dělám hlavně pro relax a trochu toho adrenalinu patří paragliding a potápění.

Kolik toho během práce stíháš odtrénovat?

Bohužel méně, než bych potřeboval nebo spíš kolik bych měl natrénovat. Hodně času mi zabere chod prodejny a často také pracujeme i o víkendech se stánkem na různých závodech, takže je to o tom, jak mě vyjde čas. Minulý rok jsem od července až do začátku tohoto roku léčil boreliózu, takže se nyní do tréninku teprve pomalu dostávám, přeci jen výpadek 7 měsíců je znát.

Nejsem zrovna ukázkou sportovce dodržujícího nějaký přesně daný tréninkový plán, trénuji spíš na pocit. Sport dělám pro radost a tréninky i závody si chci hlavně užít. Proto jsem si zvolil také název prodejny Run4fun.

CraftCRAFT je švédská značka specializující se od roku 1977 na vývoj a výrobu oblečení pro vytrvalostní sporty, kde hraje funkčnost a komfort zásadní roli pro dosažení optimálních výsledků. Díky úzké spolupráci se špičkovými sportovci a neustálému vývoji nových materiálů a technických řešení je CRAFT tréninkovým a závodním oblečením, které přináší skutečné výhody.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: