Rozhovor s Míšou Mertovou: letošní sezona se velmi vyvedla, teď se těším na odpočinek

Rozhovor s Míšou Mertovou: letošní sezona se velmi vyvedla, teď se těším na odpočinek

Jedna z nejlepších českých horských běžkyň v České republice a reprezentantka ČR v zahraničí, Michaela Mertová, podává již několik let kvalitní výsledky v nejtěžších horských závodech především v zahraničí. V rozhovoru prozradila, že svou letošní sezonu hodnotí velmi úspěšně.

Ahoj Míšo, jak hodnotíš svou běžeckou sezonu 2016?

Sezonu 2016 hodnotím jako jednu z nejpovedenějších. Změnila jsem systém přípravy a začala spolupracovat s novým trenérem, Robertem Štefkem. Zimu a jaro jsme zaměřili hodně na rychlost, a přestože se mi nepovedlo vylepšit své maximum v rovném maratonu, myslím, že mi zimní příprava hodně pomohla v horách. Radost mám hned z několika závodů. Nevím, kterého si cením úplně nejvíce. Skyrunningovou sezonu jsem zahájila obhajobou vítězství na MČR v ultrasky maratonu na Lysé hoře. Velmi si cením 6. místa na MS ve skymaratonu, hroznou radost jsem měla i ze závodu světového poháru Matterhorn Ultraks, kde jsem skončila druhá za vítězkou celé série. A také ze 6. místa na finále světového poháru v italském Limone. Ve světové skyrunningové sérii, kategorie sky, jsem skončila celkově 8. Vše jsem zakončila 9. místem na MS v Ultra Trailu. Asi to vyzní trochu neskromně, ale opravdu mám z této sézony velmi dobrý pocit.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

To jsou nádherné výsledky! Moc gratuluji. Robert Štefko je vynikající maratonec a znám ho především jako trenéra silničních běžců, v čem je pro Tebe, jako skyrunnerku, jeho trénink přínosný?

Roberta jsem původně oslovila, aby mi pomohl s přípravou na silniční maraton, který jsem chtěla běžet na jaře. A i když se to na první pohled nezdá, trénink pro běh na silnici i v horách má hodně společného. Stále je to o práci s objemem a intenzitou. A i v horách je velmi důležitá rychlost. Díky Robertovi jsem opustila svůj zažitý sterotyp, můj trénink je daleko pestřejší. Uvědomila jsem si, že to není jen o počtu naběhaných kilometrů. A myslím, že se to docela povedlo. Spolupráce s Robertem si velmi cením.

Chcete si poslechnout a vidět Míšou Mertovou naživo? Tak si určitě kupte vstupenku na festival OBZORY! Její přednášku si můžete poslechnout v sobotu 12. 11. 2016 v běžeckém sále.

Rezervy mám zejména v sebězích

Co považuješ za svůj největší úspěch a v čem naopak vidíš svoje rezervy?

Svůj úspěch asi vidím nejvíce ve svých vytrvalostních schopnostech a ochotě věnovat tréninku a přípravě opravdu hodně času a úsílí. A rezervy? Skyrunning je hodně o technice a pohybu v horách a náročném terénu. A tady mám opravdu rezervy, zejména v sebězích. Přestože je u nás spousta lokalit, kde se dají najít náročné terény, parametry alpských nebo pyrenejských hor nesplňují.

Známe Tě především ze zahraničních skyrunningových závodů, kde podáváš vynikající výsledky, uvidíme tě letos i na domácí půdě?

Letos už asi ne :). V tuto chvíli se těším na konec sezony a na odpočinek. Ale příští sezonu určitě několik závodů u nás absolvuji.

Letos jsme tě viděli v mnoha závodech kategorie SkyMaraton, ale běháš i UltraSky. Čím se pro tebe liší příprava na takové závody?

Mou hlavní domenou i prioritou jsou závody kolem maratonské vzdálenosti. Stále si říkám, že UltraSky závody jsou příliš dlouhé a je to taková „třešnička“. Speciálně na ně tedy netrénuji. Spíše využívám poměrně velkého objemu, který do své přípravy zařazuji. Kromě běhání např. i kolo. Oba letošní ultra závody jsem tak šla bez speciální přípravy.

Četba u kávy je ten pravý relax

Předpokládám, že Tě teď čeká odpočinek, jak ho budeš trávit?

Ano, na odpočinek se už hodně těším. Nejraději bych odjela někam do lázní, ale to bohužel není možné. Počet dní dovolené je poměrně omezený :). Přesto se pokusím zařadit hodně regenerace – plavání, sauna. A možná si přečtu knížky, které jsem si nakoupila, a dostanu se i do kina.

Jak dlouhý odopčinek Tě teď čeká než začne příprava na novou sezonu?

Ještě plánuji jeden závod, a potom odpočinek. 3 – 4 týdny, a doufám, že to vydržím.

Už máš naplánovanou sezonu 2017? Na co se můžeme těšit?

Ne, zatím ne. Nějaké představy, kam směřovat už samozřejmě mám, ale vše budeme teprve ladit. Rozhodně tam nebudou chybět běhy v horách.

A když odhlédneme od závodění, máš i jiné koníčky než jen běhání?

Můj hlavní a v tuto chvíli díky časové náročnosti asi i jediný koníček je běhání :). Bohužel mě neživí, a musím tak dost balancovat mezi časem, který věnuji práci a který věnuji běhání. Na další koníčky už čas nezbývá. Ale strašně ráda čtu. A když se mi povede si sednou si s knížkou a dobrou kávou, to je opravdu příjemné.

Díky za rozhovor a přeji hodně běžeckých úspěchů!

Michaela Mertová

Míša již několik let reprezentuje Českou republiku v náročných horských ultra závodech. Svou „zahraniční kariéru“ odstartoala na Jungfrau maratonu ve Švýcarsku a od té doby získala mnoho cenných umístění nejen v Česku, ale i v zahraničí. Tuto sezonu se věnovala ale spíše kratším závodům, a sice SkyMarathonům. Účastnila se např. Mistrovství světa ve Španělsku, kde dokončila na nádherné 6. místě. Přečtěte si více o Míše Mertové.

Foto: archiv Michaely Mertové

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: