Rozhovor s Radkem Grohem o běhání a o horách

Rozhovor s Radkem Grohem o běhání a o horách

Radoslav Groh je nadějný český běžec, který běhá v týmu La Sportiva. Jeho běžecké úspěchy jsou zatím omezeny studiem i náročnou prací. Vše se ale motá kolem hor, takže k tréninku v horách nemá daleko. Letos bude jeho vrcholem Krkonošský SkyMarathon.

Ahoj Radku, vím, že máš poměrně náročnou práci. Jak náročné je skloubit Tvoji práci, studium na vysoké škole a ještě sport na vrcholové úrovni?

Ahoj Míšo, moje zaměstnání je možná relativně náročné, ale zato mě baví a zároveň naplňuje a stejně jako ve sportu i zde se setkávám s celou řadou výzev, které mne nutí na sobě neustále pracovat. Skloubit práci, studium i sport není jednoduché a člověk si musí jasně stanovit priority, naučit se hospodařit s časem. Často je náročné donutit se po dlouhém pracovním dni vyběhnout na trénink. Na druhou stranu běžet po horách je krásný zážitek vždy, i když na tu krásu kvůli tmě a dešti nevidíš.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Jaké jsou Tvoje největší běžecké úspěchy a jaké cíle máš na tuto sezonu a do budoucna?

Mezi své největší běžecké úspěchy stále počítám své výkony na dráze v rámci středotraťařských distancí, kde se mi podařilo získat několik titulů mistra republiky a prvenství v reprezentačních startech. V současné době procházím určitou „transformací“ na tratě horských maratonů. A jsem přesvědčen, že největší úspěchy v této disciplíně na mě teprve čekají. V rámci letošní sezony se hodlám naplno opřít do českých skyrunningových akcí. Jako vrchol letošní běžecké sezony jsem si určil Krkonošský SkyMarathon. Tady mám hodně co napravovat:).

Čtěte také: Obecná vytrvalost je základní prvek přípravy každého běžce. Vytrvalost se buduje až 10 let a i poté je potřeba ji stále udržovat.

Vím, že se ale nevěnuješ jenom běhání. Jaké další sporty děláš?

Moc rád lezu, je to pro mě obrovský relax. Pokaždé, když se klepu s kruhem v nedohlednu, tak si perfektně vyčistím hlavu. Přes zimu se nejraději proháním po horách na skialpech, to je teprve ta správná svoboda. Pokud to jen trochu půjde, rád bych zkusil štěstí v horách nejvyšších.

Vybavení je dobré střídat a při výběru postupovat obezřetně

Máš toho za sebou už poměrně dost, jak moc záleží podle tebe při běhu na kvalitním vybavení?

Nejdůležitějším běžeckým vybavením je samozřejmě obuv. Kvalita běžecké boty nejen že ovlivňuje náš výkon, ale především i naše zdraví. Proto je při volbě běžecké boty nutno postupovat obezřetně a ideálně kombinovat více modelů podle druhu terénu a formy běžeckého zatížení. Pro dlouhé výběhy jsou vhodné boty s dostatečnou tlumivostí, na rychlý trénink jsou naopak vhodné boty minimalistické, abychom mohli efektivně zapojit a posílit kotník. Nezbytné je také samozřejmě kvalitní a především příjemné oblečení, a od chvíle, kdy pracuji a převážnou část tréninku běhám po tmě, kvalitní čelovka je nezbytností, osobně nedám dopustit na svůj malý MAMMUT T-peak.

Do jaké míry Tě ovlivnil život v Krkonoších? Jak jsi se dostal k běhání?

Krkonoše jsou moje srdcová záležitost, miluji, když vyběhnu doma ze dveří a za pár minut jsem v úplně jiném světě – v horách. Život v Krkonoších mě tak nějak předurčil k horským běhům. U nás to vlastně ani jinak nejde než běžet do kopce. Když nad tím tak přemýšlím, vlastně jsem běhal vždycky, moje maminka Jaruška je elitní atletická trenérka, tak mě spolu se sourozenci vedla ke sportu odmala.

Abych podal dobrý výkon, musím mít kvalitní vybavení

Na jaké produkty se při běhu spoléháš ty a jaké bys mohl doporučit?

Vybavení volím podle toho, jak dlouhá trasa mě čeká. Nejraději běhám v produktech od La Sportivy. Moje oblíbené boty jsou La Sportiva Bushido, které se ideálně hodí na krátké krosy. Ale úplně nejraději běhám v La Sportiva Mutant, které se hodí na dlouhé výběhy do hor.

Jakožto marketingový manažer největší sítě outdoorových prodejen v ČR i jako aktivní sportovec, jaké trendy v běhu v současné době sleduješ?

Při náročném horském běhu sportovec překonává značné převýšení, to má za následek, že musí čelit výrazným teplotním, povětrnostním, ale i terénním změnám. Z toho plyne skutečnost, že pokud chce běžec podat výkon na hranici svých sil, je kvalitní vybavení nezbytné. Současným trendem je tzv. technické oblečení kombinující v sobě několik druhů materiálů tak, aby zajistilo běžci potřebný komfort a udrželo svaly v teple. Prímové jsou lehké běžecké batůžky, schováte do nich jídlo, pití, bundu a vydržíte pobíhat po horách dlouhé hodiny.

HUDY logo

Článek byl vytvořen ve spolupráci s firmou HUDYsport a.s.

HUDYsport a. s. je největší sítí outdoorových prodejen v České a Slovenské republice s tradicí, která se vyvíjí od roku 1990. Stěžejní část tvoří 38 maloobchodních prodejen na území obou republik.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: