RunCzech se těší na velkou bitvu o zlato během 25. výročí Volkswagen Maratonu Praha

RunCzech se těší na velkou bitvu o zlato během 25. výročí Volkswagen Maratonu Praha

Už pětadvacátý ročník nejslavnějšího běžeckého závodu v České republice se rozeběhne v neděli 5. května. Volkswagen Maraton Praha se stal neodmyslitelnou součástí světové běžecké scény. Mimořádně krásná trať, elitní atleti z celého světa, tisícovky nadšených běžců a zážitek na celý život.

Na závodníky čeká nádherná trasa probíhající srdcem historické Prahy

Závod si získal svůj věhlas díky krásné trati probíhající srdcem historické Prahy, která vede běžce kolem Vltavy a přes sedm mostů včetně nejslavnějšího Karlova. Poběží se kolem Národního divadla, Tančícího domu, Obecního domu a dalších památek.

Na start závodu se postaví na 10 600 běžců a běžkyň

Kdo si netroufá na celou maratonskou vzdálenost, mohl se přihlásit na 2Run, kde dva lidé běží každý půlmaraton. Závod odstartuje v 9.00 ze Staroměstského náměstí. Poslední běžec se na stejné místo dostane o sedm hodin později, tedy v 16.00, a v cíli ho přivítá kompletní RunCzech tým.

Jedná se o tradiční běžecký svátek, který startuje ze Staroměstkého náměstí v Praze. Více informací o Volskwagen Maratonu Praha najdete v termínovce.

Díky rekordu závodu Eliuda Kiptanuie 2:05:39 z roku 2010 je Volkswagen Maraton Praha nejrychlejším květnovým maratonem všech dob. Ženský rekord závodu2:21:57 je od roku 2017 v držení Valary Aiyabei.

Mezi největší favority budou jako tradičně patřit afričtí vytrvalci

Amos Kipruto a jeho krajan Solomon Kirwa Yego si vezou do Prahy slušnou formu. V očekávání skvělého času je jednička závodu Ela Majhoub Dazza z Bahrajnu, jenž už dokázal svůj osobák stlačit pod hodnotu rekordu Volkswagen Maratonu Praha. Jenže prohánět ho chtějí další Keňané Paul Maina s Bernardem Kiprop Kipyegem i Etiopané Dejene Debele a Aychew Bantie.

Nesmírně vyrovnaný bude i ženský závod

Nesmírně vyrovnaný bude i ženský závod, kde hned čtveřice běžkyň má fantastické časy pod 2 hodiny a 25 minut. Horkou favoritkou na vítězství je izraelská šampionka a velká univerzálka původem z Keni Lonah Chemtai Salpeter, jež do závodu vstoupí se suverénně nejlepším čase (2:24:17), ale jen o dvě vteřiny horší maximum drží Keňanka Bornes Jepkirui Kitur. Na trati ukáže sílu i výborná Američanka Kellyn Taylor Johnson i Shitaye Eshete z Bahrajnu. A překvapení se čeká od Etiopanky Genet Yalew. Velký výkon by mohla předvést také Diane Nukuri, Američanka původem z Burundi.

Součástí závodu je tradičně Mistrovství ČR v maratonu

Čeští fanoušci se mohou těšit na tradiční mistrovství České republiky v maratonu, které proběhne v rámci Volkswagen Maratonu Praha. Mimo jiné se na něm představí předloňský vítěz a pětinásobný mistr republiky Petr Pechek, aktuální šampion Jiří Homoláč Vít Pavlišta.

Mezi hlavní české favoritky patří trojnásobná mistryně ČR v maratonu Petra Pastorová, olympionička Ivana SekyrováEva Filipiová která byla první mezi českými běžkyni na letošním Sportisimo 1/2Maratonu Praha a talentovaná Tereza Ďurdiaková.

Kromě rekordů budou běžci bojovat také o splnění maratonských limitů na zářijovém mistrovství světa.

Kromě elitních atletů startuje i řada známých osobností

Na start letošního maratonu se postaví zlatý olympijský medailista v desetiboji Roman Šebrle, klavírní virtuóz Michal Rezek, český maratonec a ultramaratonec René Kujan, filmový producent Václav Mottl, nevidomý běžec Jan Bauer nebo devítinásobným mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal.

Volkswagen Maraton Praha nabízí divákům nejen zajímavou sportovní podívanou, ale i bohatý doprovodný program. Sportovní veletrh Marathon Expo se koná celý čtvrtek, pátek i sobotu. V rámci doprovodného programu proběhne setkání elitních atletů s běžci nebo tradiční Barilla Pasta party.

Nesoutěžní dm rodinný běh se opět koná v sobotu ve Stromovce. Na 5 400 účastníků dm rodinného běhu čeká tří nebo pětikilometrová trať se startem a cílem na Výstavišti, chybět nebude Procházka se psy i se soutěžní canicrossovou kategorií s pěti stovkami účastníků. Mezi nimi také Eva Vrabcová Nývltová se svou Belou.

V den závodu se na Maraton Music Festivalu představí 20 kapel.

Zajímavá čísla

  • 75,9 % běžců jsou muži, 24,1 % tvoří ženy
  • Průměrný věk žen na maratonu je 40,4 let, průměrný věk mužů je 42,7 let
  • Ženy v průměru zvládnou Volkswagen Maraton Praha za 4:19:29, muži za 3:50:52
  • Nejstaršímu běžci je 85 let (Jiří P., CZE), nejstarší běžkyni je 75 let (Patricia G., GBR)
  • Při závodě pomáhá více než 1 000 dobrovolníků
  • Během závodu se použije: 421 dopravních značek, 16 500 medailí, 5 621 metrů plotů Johnny Servis, 241 mobilních toalet Johnny Servis
  • Vypije se: 45 720 litrů vody Mattoni, 21 200 litrů nápoje Gatorade
  • Sní se: 5 565 kg banánů, 2 691 kg pomerančů, 45 kg soli, 77 kg cukru

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: