S náročnými podmínkami na Jizerském Ultratrailu si nejlépe poradili Podroužek a Zuzánková – k dispozici fotky všech závodníků ke stažení

S náročnými podmínkami na Jizerském Ultratrailu si nejlépe poradili Podroužek a Zuzánková – k dispozici fotky všech závodníků ke stažení

V sobotu 18. července se uskutečnil 2. ročník Jizerského Ultratrailu, běžeckého extrémního závodu na 68 km s celkovým převýšením 2650 m, kterého se i přes tropické počasí zúčastnilo 300 závodníků, což je o 100 více než v loňském roce.

Závod odstartoval v 7 hodin ráno a na dokončení měli závodníci 14-ti hodinový limit do 21:00. Trať organizátoři naplánovali oproti 1. ročníku o 2km delší, více v terénu s náročnými výběhy a seběhy a s větším celkovým převýšením.

Na trati měli závodníci umístěno pět skvěle zásobených občerstvovacích stanic (na Mariánských schodech, na Jizerce, na Knejpě, ve Ferdinandovu a Bedřichově), které jim poskytovaly jak jídlo a vodu, tak psychickou podporu s bohatou fanouškovskou základnou. Nejpopulárnější stanicí se stala ta Bedřichovská na 57km, kde místní obrovolníci připravili závodníkům sprchu, lehátka a disco chillout koutek 🙂 Nikomu se odtud moc nechtělo.

Podmínky byly opravdu náročné

Většina závodníků zná Jizerské hory jen z běžek a kol a nejeden byl překvapen náročným profilem trati, počtem příkrých a technických stoupání a faktem, že Jizerky nejsou “placaté”. Předpověď počasí běžcům moc nepřála, mělo být dusno a teploty dosahující 34°C, a to se také splnilo. Počasí bylo stejně náročné jako samotná trať.

Horko bylo opravdu těžko snesitelné, někteří závodníci vypili až 16 litrů vody, kvůli kolapsům musela několikrát zasahovat záchranná služba i horská služba. To byla bohužel nepříjemná zkušenost pro závodníky i organizátory a trochu se to podepsalo na celkové radosti ze závodu. Letošní závod nedokončilo skoro 40 běžců, což celkově vypovídá o náročnosti celého letošního ročníku.

Na druhou stranu, přes extrémní počasí, předvedli ostatní závodníci výborné a rychlé běžecké výkony a především pevnou vůli, protože jen samotné dokončení se dá v tomto případě považovat za úspěch. Nicméně většině účastníků se závod i přes svou náročnost líbil, k čemuž rozhodně přispěla nejen snaha, informovanost a ochota dobrovolníků na občerstvovacích stanicích, ale i kvalita a perfektní značení trati. Kromě toho tato událost přilákala mnoho fanoušků, kteří se postarali o skvělou atmosféru a podporu závodníků.

Skvělé výkony v podání Podroužka a Zuzánkové

Vítězem letošního ročníku se stal s časem 7:18:16 Dušan Podroužek z AC Slovan Liberec, který v loňském ročníku skončil na 3.místě, za ním se ztrátou 20 minut doběhl Vít Kněžínek a třetí příčku s výkonem 7:56:33 získal Jiří Petr společně s Davidem Pecinou.

V ženách zvítězila Tereza Zuzánková z týmu ElevenRun Team, drobná běžkyně, která zároveň skončila v celkovém pořadí včetně mužů na celkovém 2. místě a trať zvládla ve výborném čase 7:40:22. Za ní se ztrátou 31 minut a 10 vteřin doběhla Zuzana Urbancová a třetí místo vybojovala Šárka Zelenková s časem 9:03:59.

Letošní novinkou byla na 42. km “Rychlostní Klimatex prémie” dlouhá 3,5 km, z kopce do Ferdinandova. V mužích tuto prémii vyhrál až 214. muž celkového pořadí Zdenda Jančík výkonem 14:32 a v ženách Eliška Vondráčková časem 17:02.

Každý závodník obdržel dřevěnou medaili a na ty běžce, kteří závod zdárně dokončili, čekala v cíli krásná technická mikina od Klimatexu.

Fotografie všech závodníků ze závodu Jizerský Ultratrail jsou umístěny v naší galerii od fotografa Michala Kroužela. Zde si můžete stáhnout tu svou fotku v tiskové kvalitě.

Fotogalerie, autor: Michal Kroužel

1. fotogalerie (150)

2. fotogalerie (146)

3. fotogalerie (191)

4. fotogalerie (191)

Výsledky:

Muži 68 km
1. Dušan Podroužek
2. Vít Kněžínek
3. Jiří Petr

Ženy 68 km
1. Tereza Zuzánková
2. Zuzana Urbancová
3. Šárka Zelenková

Muži rychlostní prémie
1. Zdenda Jančík
2. Josef Veber
3. Jakub Podlešák

Ženy rychlostní prémie
1. Eliška Vondráčková
2. Zuzana Urbancová
3. Tereza Zuzánková

Celkové výsledky zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: