Sezóna 2021: orientačnímu běhu kralují ženy

Orienťácká sezóna 2021 je u svého konce a je na čase podívat se pod pokličku roku, kterému vévodilo domácí Mistrovství světa. Komu se nejvíce dařilo na vrcholných závodech, jací závodníci se blýskli na domácí scéně a kdo získal trofej nejlepšího orienťáka roku?

O uplynulém víkendu proběhlo v Turnově vyhlášení nejlepších orientačních běžců roku. V tradiční anketě bylo v hlavní kategorii nominováno 10 závodníků reprezentačního družstva, kteří si svými výkony řekli o nominaci. Mezi prvním a čtvrtým místem byl rozdíl pouhých 17 bodů a o vítězi rozhodl jeden bod. A to ve prospěch Denisy Kosové, která se blýskla 8. místem na MS na krátké trati a 5. místem ve štafetách. Kromě toho podávala stabilní výkony v průběhu celého roku. „Výsledky byly letos hezké u všech vyhlášených a jsou mezi nimi opravdu maličké rozdíly. Rok 2021 byl pro nás opravdu náročný, myslím si, že jsme měli všichni poměrně vysoká očekávání (směrem k MS – pozn. red.), hodně jsme trénovali. Nechci znít úplně negativně, ale většina z nás zůstala za svým očekáváním a bylo těžké se s tím v hlavě porovnat,“ komentovala hořkosladkou sezónu vítězka ankety. Z druhého místa se mohla radovat Tereza Janošíková, 13. žena celkového hodnocení Světového poháru. Diváky pozdravili ovšem pouze na dálku, protože tráví semestr na studijním pobytu ve Finsku. Třetím nejlepším orienťákem roku je Jana Stehlíková, která na MS 2021 sahala po medaili, nakonec ale orazila špatnou kontrolu a bylo po nadějích. Mezi pět nejlepších orientačních běžců se vešli ještě 4. Vojtěch Král a 5. Miloš Nykodým.

Ocenění získali také mladí závodníci – v dorostenecké kategorii získal nejvíce hlasů Daniel Bolehovský, který z Mistrovství Evropy dorostu v Litvě získal kompletní medailovou sbírku. Nejlepší juniorkou roku byla Lucie Semíková, která si vítězství zajistila skvělými výkony na Juniorském mistrovství světa v Turecku, kde získala stříbro z klasické trati a bronz ze štafet.

Radost českých juniorek z bronzové medaile – zleva Lucie Semíková, Markéta Mulíčková a Michaela Dittrichová (foto: Martin Křivda)

Mládí vpřed na světové scéně

Sezóna 2021 měla velmi nabitý harmonogram s hlavními závody od půlky května až do října. Na květnovém Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde byly pouze sprintové disciplíny, opět těsně pod stupni vítězů zůstala na 4. místě naše sprintová štafeta ve složení Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Tereza Janošíková. Poslední dva jmenovaní se probojovali do finále závodu v knock-out sprintu, kde si vyběhli výborné 5., resp. 6. místo. V závěrečném sprintu byl nejlepším z našich 9. Vojtěch Král.

Červencové Mistrovství světa na domácí půdě sice medaili nepřineslo, ale o pěkné výsledky nebyla nouze. Jakub Glonek se ve sprintu probojoval na 9. místo, sprintová štafeta byla 5. a dařilo se i v lesních disciplínách. Na krátké trati braly Denisa Kosová a Adéla Indráková 8. a 9. místo, na klasice byli osmí Jana Knapová a Miloš Nykodým a v závěrečných štafetách naše týmy mužů a žen braly 5. místo. Více se můžete dočíst třeba ve třetí čísle letošního časopisu Svět běhu.

Skvělé 8. místo Denisy Kosové na letošním MS (foto: Tomáš Bubela)

Zbytek roku patřil světovým pohárům v náročných švédských terénech a italských horských lesích. Ve Švédsku se ukázaly mapové zkušenosti, když nejlepšími Čechy byli 14. Pavel Kubát, 14. Jana Knapová a 19. Denisa Kosová. Naopak v Itálii se prosadily i nové opory reprezentace – na klasické trati si vyběhla Tereza Janošíková 9. místo a Tomáš Křivda skončil 13.

Juniorským vrcholem je tradičně mistrovství světa. Na tom letošním v Turecku se povedlo prolomit medailové čekání Lucii Semíkové stříbrnou medailí. Povzbuzena skvělým výkonem přidala bronz ze štafet spolu s Michaelou Dittrichovou a Markétou Mulíčkovou, která navíc zaběhla pěkné 7. místo na klasické trati a 9. místo ve sprintu. Na druhou stranu čeští junioři se výsledkově moc neprosadili. V českém dorosteneckém výběru ale dozrávají kvalitní závodníci – na letošním dorosteneckém Mistrovství Evropy v Litvě český tým získal Pohár národů díky skvělým výkonům a 10 medailím na kontě. Nejúspěšnějšími byli Daniel Bolehovský (1 zlato – 1 stříbro – 1 bronz), Jan Strýček (1–1–1) a Michaela Metelková (0–2–0).

Český tým s pohárem národů (foto: Donatas Lazauskas)

Domácí sezóna pod taktovkou dua Křivda – Kosová

Vrcholem soubojů na domácí scéně je 7 závodů mistrovství republiky a při pohledu do výsledků je jasné, kdo měl na nich letos nejlepší formu. Mezi muži získal dvě individuální zlata a jedno těsné stříbro Tomáš Křivda, v ženách získala Denisa Kosová zlaté medaile z krátké a klasické trati, k nim přidala zlato ze štafet a bronz ze závodu družstev. Oba tito závodníci se mohli těšit z celkového vítězství v Manufaktura Českém poháru 2021.

Tomáš Křivda na MČR na krátké trati ve Vojtíškově (foto: Tomáš Bubela)