Skyrunningový otvírák sezony pod Ještědem

<strong>Skyrunningový otvírák sezony pod Ještědem</strong>

Uplynulý víkend u nás nebylo o běžecké akce nouze, a to ani co se týče mistrovských závodů. Zatímco v Pardubicích se konal tradiční Vinařský půlmaraton, který byl zároveň mistrovstvím republiky na půlmaratonské distanci, v Liberci se pod Ještědem sešli elitní skyrunneři, trailoví běžci, vrchaři a další milovníci horských běhů, aby se utkali o první letošní sadu medailí ve skyrunningu, konkrétně v disciplíně Skyrace.

A že byla účast nebývale vysoká , potvrzuje i ředitel závodu Honza Dušánek: „Měli jsme 650 přihlášených, což je asi rekord za celých osm let, kdy tuto akci pořádáme. Samotného mě překvapilo, kolik lidí se sešlo na startu i navzdory ne úplně příznivému počasí a kolizi s dalšími závody.“
V hlavním závodě s parametry 22 km a téměř 1 500 m převýšení se navíc sešla nebývale vysoká konkurence. Aby také ne, kromě toho, že se běželo o mistrovské medaile ve Skyrace, byl závod letos poprvé zařazen do Salomon Golden Trail National Series a navíc se bojovalo i o nominaci na mistrovství světa v horských bězích, které letos hostí rakouský Innsbruck.

V mužské kategorii byl závod napínavý od startu až do cíle, závodníci na čele vyrazili v rychlém tempu, pořadí se průběžně měnilo a adeptů na vítězství bylo hned několik. „Začátek jsem se snažil jít spíše opatrně, protože seběh k můstkům je docela brutální, navíc noc před závodem pršelo. Celý minulý týden mě bolelo žebro a po druhém rychlém seběhu jsem myslel, že závod nedokončím,“ popsal průběh Tomáš Hudec.

O konečném pořadí se nakonec rozhodlo až v posledním seběhu. Průběžně vedoucí Marek Chrascina, náš výborný vrchař, mimo jiné medailista z MS 2019 v Argentině, začal ztrácet síly. Jak později napsal na svůj profil, byl to zatím jeho nejdelší závod, specializuje se spíše na kratší distance. Zato Tomáši Hudcovi sedí spíše delší tratě a v posledním stoupání ke svému překvapení kluky spíše předbíhal, než aby mu utíkali. „Pořád jsem si myslel, že v posledním dlouhém stoupání kluci přeřadí na vyšší stupeň. To se nakonec nestalo a naopak já v posledním stoupání předbíhal, neboť jsem se cítil opravdu dobře,“ pokračuje Tomáš, který nakonec zvítězil v čase 1:51:43 a stal se tak potřetí v řadě mistrem republiky ve Skyrace. Letošního titulu si ale vzhledem ke konkurenci váží asi nejvíc.

Druhý Marek Chrascina za ním zaostal o necelých 22 s. Pouhých 30 s za tím doběhl na třetím místě Tomáš Fárník. Člen Salomon Teamu se zaměřuje také spíše na delší tratě, ale letos se rozhodl věnovat i kratším závodům, protože bez rychlosti to prostě nejde ani na ultra. „Proto jsem na Ještěd byl opravdu dobře připravený, byť na mém sebevědomí před závodem se to nijak neprojevilo,“ hodnotí Tomáš. „K mému překvapení do sebe ale vše zapadlo, běželo se mi skvěle a nahánění čela závodu mě bavilo! Konkurence byla jednoznačně největší, jakou jsem já osobně zatím pod Ještědem zažil. To hodnotím jako pozitivum, jelikož to člověku dá lepší zpětnou vazbu a upřímně i motivaci do dalšího tréninku. Navíc jsem si dnes splnil sen a vyběhl si nominaci na mistrovství světa v Innsbrucku,“ radoval se svěřenec Zdendy Kříže.

I další závodníci podali velmi kvalitní a vyrovnané výkony, celá desítka nejlepších se vešla do 10 minut, což je na takto dlouhém a technickém závodě dost nevídané.
Také v ženách se sešla velká konkurence a o medaile se tvrdě bojovalo. Ale až o 2. místo. Vítězka a mistryně republiky Barča Macurová si běžela svůj závod od startu až do cíle a zcela suverénně vyhrála. S časem 2:06 doběhla dokonce jako 15. nejlepší závodník, což je vzhledem ke konkurenci nevídané! „Běželo se mi moc dobře, už od prvního kopce jsem cítila sílu. Jen v prvním seběhu jsem, jako spousta dalších závodníků, uklouzla na dřevěné lávce a narazila si koleno. Ale nakonec se mi to podařilo rozběhnout,“ usmívala se v cíli. „Běžela jsem si pro radost, užívala si kopce a přírodu a soustředila se jen sama na sebe,“ pokračuje Barča, pro níž to bylo v přípravě na silniční závody příjemné zpestření. Svěřenkyně Tomáše Ondráčka si před 2 týdny zaběhla osobák na půlmaratonu a připravuje se na květnový maraton v Praze. „Na závod jsem se nijak zvlášť nepřipravovala, pouze minulý týden jsem odběhala pár tréninků v kopcích s klukama na Valašsku v rámci Salomon meetingu.“
O další místa se mezi ženami strhl tvrdý souboj a stejně jako u mužů i zde byla celá TOP 10 velmi kvalitně obsazená. Na 2. místě skončila Barbora Jíšová v čase 2:19:31, třetí Lada Štalzerová za ní doběhla pouhých 20 s.
Všechny tyto vynikající výkony potvrzují vysokou úroveň našich běžců a českého skyrunningu, ale zároveň trochu zamotaly hlavu reprezentačním trenérům, kteří mají za úkol sestavit tým na nadcházející mistrovství na tratě short (45 km) a ultra (85 km). Pro některé závodníky to bude již několikátá reprezentační akce, někdo oblékne reprezentační dres poprvé a je to jeho splněný sen. Držme jim všem pěsti, ať se jim závěrečná příprava vydaří a na mistrovství budou moct všechny ty odtrénované hodiny co nejlépe prodat.
S extrémně bahnitou tratí si ale poradili dobře nejen elitní závodníci, ale všichni běžci, kteří se postavili na start všech tří vypsaných tratí. Ředitel Honza Dušánek byl rád, že kromě pár drobnějších poranění neměli zdravotníci v cíli ani horská služba na trati naštěstí žádnou práci a závodníci dobíhali sice špinaví, ale bez větších zranění a spokojení. „Je vidět, že mají s pohybem v kopcích i za takových podmínek zkušenosti,“ pochvaloval si. A stejně spokojený byl i s atmosférou závodu. „Podle mě to bylo skvělé, závodníci byli plni euforie a panovala výborná nálada. Samozřejmě to je ale můj subjektivní pohled, budu rád i za zpětnou vazbu od závodníků, ať víme, co ještě případně vylepšit,“ uzavírá.

Odkaz na výsledky: VÝSLEDKY | SALOMON JEŠTĚD SkyRace (jestedskyrace.cz)