Srí Lanka – super trek v horách, kam se každý nedostane

Srí Lanka – super trek v horách, kam se každý nedostane

Vraťte se pár set let zpátky do doby, kdy se lidé dopravovali pouze na koni nebo pěšky. Takové jsou nejodlehlejší části vysočiny na Srí Lance. Nedaleko města Kandy je vesnice Meemure – místo, kam nedojedete ani vlakem, ani autobusem, ani osobním autem. Musíte jít prostě po svých.

Hory jako zaťatá pěst

Vyhledáváte-li nedotčenou přírodu, vzácné lesy a místa s obdivuhodnou biodiverzitou, tak i Srí Lanka má taková místa. Vedle známých Hortonských plání nebo Adamovy hory je to právě pohoří Knuckles. Podle starého indického Eposu Ramajána právě na tomto místě princ Ráma zabil krále Rawanu a osvobodil tak svoji milovanou princeznu Síthu. Knuckles range je horský masiv, kam se každý rok vydává tisíce lidí za trekingem. Ať už na jednodenní treky, nebo na vícedenní s noclehem ve stanech nebo v některém z bungalovů na úpatí hor. Celá oblast je zapsaná do přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Název “Knuckles” dostalo pohoří podle tvaru vrcholků kopců, vypadají jako klouby na zaťaté pěsti. Jsou, na rozdíl od jiných míst na ostrově, zakulacené.

Cesta na Konec světa

Knuckles má desítky vrcholů, většina zdrojů uvádí, že jich je celkem 34. Největší odvážlivci se vydávají na několikadenní trek na vrchol Duwiliella. Cesta tam zabere 2 dny a turisté zdolávají 5 vrcholů, přespávají ve stanech nebo v místních jednoduchých kempech. Vydáte-li se na jednodenní túru, pak se můžete dostat k propasti zvané “Malý konec světa” a to po okruhu dlouhém 9 nebo 14 kilometrů. Tento název byl odvozen od názvu “Konec světa” který se nachází na Hortonských pláních nedaleko města Nuwara Eliya. Trek začíná u střediska Conservation Centre, kde si zařídíte povolení ke vstupu do rezervace a vydáte se na cestu. Trasu je nutné absolvovat s místním průvodcem, protože není značená a lehko se ztratíte. Půjdete kolem jezera Deanston, borovicovým lesem a můžete se vykoupat v některém z potůčků v lese. Při hezkém počasí vás čekají krásné výhledy z vršků kopců a pokud vyrazíte brzy ráno, můžete pozorovat endemické druhy ptáků nebo ještěrky.

Skrytá krása v pohoří Knuckles

Hory v centrální části Srí Lanky jsou vidět na míle daleko, ale nikoho z nás by nenapadlo, že je tam místo, kde se zastavil čas, vesnička Meemure. Do této vesnice se nedostanete jinak než pěšky nebo džípem. Obklopená džunglí a horským masivem Knuckles range je od nejbližší vesnice Loolwatte vzdálena 14 kilometrů. Stezka, která vede lesem a na úpatí Corbett’s Gapu byla opravena až v roce 2004 a do té doby po ní mohli jezdit pouze býci, kteří zásobovali vesnici. Ve vesnici se nachází pouze jeden malý obchůdek s potravinami a cestou je pár menších domácích restaurací, kde si dáte čaj nebo placky rotti. To je ale z nejnovějších vymožeností všechno. Ve vesnici není signál k mobilním sítím ani k internetu a pošťák do vesnice nechodí, a proto se místní musí vydat ke spojení s civilizací do Loolwatte. Meemure je jednou z nejnedostupnějších vesnic na Srí Lance.

Pijavice vám pustí žilou

Nejlépe se do vesnice dostanete v rámci třídenního výletu z města Kandy. Nejkrásnější východ slunce je z terasy jednoho z bungalovů, v němž se můžete ubytovat na jednu nebo dvě noci. Brzy ráno se, buď pěšky nebo najatým džípem s průvodcem, vydáte do vesnice Meemure. Pozor na nejdůležitější věc výletu, kterou je oblečení. Výlet do hor na Srí Lance znamená přírodu, les, ale také pijavice. Za každého počasí si tedy vezměte návleky, repelent a dlouhé kalhoty. Štěstí přeje připraveným, nenechte si zbytečně pustit žilou. Průvodce vám zařídí jídlo na celý den a můžete si tak dát piknik u řeky. Lidé v Meemure pěstují koření ale také vyrábějí tzv. toddy, což je něco jako místní burčák. Určitě stojí za to ho vyzkoušet. Ideální dobou pro návštěvu Knuckles je leden až duben. Určitě nemá smysl se sem vydávat, v

Meemure restaurace

období monzunů, když hodně prší. Výlet do Knuckles je nejlepší možností, jak zažít Srí Lanku jinak a bez lidí. Sbalte si batoh, pevnou obuv, hodně sil a hurá na cestu za dobrodružstvím.

text: Věra Kusá

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: