Tomáš Lichý: Perun Skymarathon bude můj vrchol sezony na domácí půdě

Tomáš Lichý: Perun Skymarathon bude můj vrchol sezony na domácí půdě

Nadějný a talentovaný rodák z Třince, Tomáš Lichý, se dříve věnoval hlavně běhání na dráze. Minulý rok ale přestoupil na delší tratě a doslova všechny uchvátil svým výkonem na Perun Skymarathonu.

Perun Skymarathon, který je zároveň mistrovstvím ČR ve skyrunningu, vyhrál Tomáš dokonce v traťovém rekordu. Tento „objev roku skyrunningu“, jak ho někteří právem nazývají, bude letos obhajovat titul Mistra ČR, na trati ho ale tentokrát čeká větší konkurence.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Máš za sebou velmi úspěšnou sezonu, jak hodnotíš loňský rok?

Loňská sezona se u mě nesla ve znamení přechodu na delší tratě, takže s tím přišlo hodně úspěchů, ale také ne úplně povedených závodů.  Za úspěšné považuji svoje vystoupení na závodu Perun a také na neoficiálním mistrovství světa ve skyrunningu do 23 let v Gran Sassu, kde jsem vybojoval dvě druhá místa v závodě Sky a Vertical Kilometer (VK). Úspěchem pro mě bylo také umístění v první dvacítce v obou disciplínách na finálových závodech SWS v Limone.  Především kvůli nedostatečné regeneraci se mi naopak vůbec nepovedly starty na Zermatt maratonu a Dolomites VK. Doufám, že tyhle zkušenosti zúročím v téhle sezoně a vyhnu se vyloženě pokaženým závodům.

Chystáš se letos opět účastnit Perun Skymarathonu s úmyslem obhájit vítězství?

Určitě ano. Na republikové úrovni to pro mě bude hlavní vrchol sezony a pokusím se svůj loňský výkon vylepšit. Zatím mi ale na takhle dlouhé trati pořád chybí zkušenosti. Letos by se na startu měla sejít větší konkurence, takže očekávám hodně zajímavý závod.

„Na Peruna nabíhám hlavně objem a druhé fázi na rychlosti“

Jak se na Perun Skymarathon připravuješ? Co je nejdůležitější součástí tvého tréninku?

V zimě jsem hodně trénoval i závodil na skialpech, abych si trochu odpočinul od běhu. Teď už zase v tréninku půjde o nabíhání výškových metrů v horách a zapracuju ještě trochu taky na rychlosti. Hodně toho v přípravě najezdím i na horském kole. Na Peruna mám oproti ostatním výhodu, že bydlím přímo u jeho trati, takže na ní pořád trénuju a znám dokonale skoro každý její metr. Nicméně si nemyslím, že to bude rozhodující.

Vítěz Peruna opět pojede na Buff® Epic Trail, loni si na 21km trase zaběhl skvělý výsledek, jak to vidíš letos? Pojedeš na Buff Epic Trail i v případě, že bys vítězství neobhájil?

Na Buff Epic Trail pojedu, jen pokud si ho vyběhnu na Perunovi. Mám víkendy okolo Buff® Epic Trailu nabité závody, takže mi to do termínovky moc nezapadá. Týden před ním poběžím Dolomites Skyrace a týden po něm mistrovství světa mladých ve skyrunningu na Gran Sassu.

Buff Epic Trail bude letos hostit mistrovství světa ve skyrunningu, takže atmosféra bude určitě vynikající. Jak se ti líbila atmosféra na loňském závodě?

Určitě tam bude skvělá konkurence i atmosféra. Už loni tam byly mraky fanoušků a teď, když je Buff® Epic Trail současně i mistrovstvím světa, jich určitě bude ještě o dost víc. Pokud bych se tam dostal, vybral bych si disciplínu VK.

Buff

Buff® Epic Trail

Závod pořádaný každoročně v nádherném prostředí španělských Pyrenejí ve vesničce Barruera. Letos bude tento závod hostit Mistrovství světa ve skyrunningu. Poběží se tratě o délkách 105 km, 42 km, 21 km a vertikální kilometr (závod do 5 km s převýšením více než 1000 výškových metrů, pozn. redakce). Vítěz letošního závodu MČR Perun Skymarathon získá na MS nominaci s hrazenou účastí.

Značka Buff® se specializuje na výrobu a prodej multifunkčních šátků.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: