Trailová Závist 2018: Extrémní peklo přes tři údolí ovládli Jan Procházka a Adéla Stránská

Trailová Závist 2018: Extrémní peklo přes tři údolí ovládli Jan Procházka a Adéla Stránská

Chladnou, třetí adventní neděli se konal terénní běh vedený na pravém břehu Vltavy v oblasti protkanou mystickou kulturou dávných Keltů. V minulých dobách se zde řeka ochotně zařezávala do krajiny a vytvořila okouzlující údolí a nádherné přírodní scenérie.

Krásnou a svým způsobem divokou a téměř nedotčenou přírodu západního koutu Prahy přijelo pokořit 240 natěšených běžeckých nadšenců, které neodradilo vlezlé mrazivé počasí či stresy spojené s blížícím se vánočním šílenstvím.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Tento závod není žádná rovinatá desítka, kde si můžeš dovolit trochu přepálit a přesto obstojně doběhnout. Přepálíš tady, tak jsi v loji. Na Závisti nečekej nějakou rovinu, kde si trochu odfrkneš a zase to valíš. Ne. Jen nahoru a dolu. Do kopce a zase z kopce. Celkem 16,9 kilometrů v téměř zimní, sněhem lehce posypané přírodě s převýšením téměř 700 výškových metrů dělá z tohoto neobyčejného závodu v hlubokých lesích a stráních závod mimořádně náročný.

Jedná se o trailový závod dlouhý zhruba 16,9 km s převýšením 720 m+, který vede oblastí divokých strání a zařízlých dolin nad řekou Vltavou. Více informací o závodě Trailová závist najdete v termínovce.

Poctivý extrémně členitý trail se vším všudy

Tento závod je všechno, jenom ne fádní a jednoduchý. Profil trati tě neustále nutí mít oči na šťopkách a pozornost na hight levelu. Neučiníš-li, terén ti to vrátí dvojnásobně a ty se při nejlepším škrábeš zpět z roklinky na úzkou lesní cestičku, jako v mém případě. Závodníci museli překonávat nástrahy v podobě padlých stromů, několikrát zdolat zákruty potoků i potoky samotné, úzké lesní cestičky i asfaltové úseky, skalnaté ostré kameny i namrzlé oblázky, bahno, listí, štěrk i sníh. Zkrátka poctivý extrémně členitý trail se vším všudy.

Proč se osobně vracím na trailovou Závist? Odpověď je velmi prostá. Organizátoři dokonale skloubili dlouhé technické seběhy, které miluji, překrásné panoramatické výhledy, dlouhé i krátké, prudké a neběhatelné kopce, kde srdeční frekvence letí vzhůru jak silverstrovká rachejtle a nohy jsou tak zakyselené, že je ani necítíš. Najdou se ale světlá místa, kde můžeš zúročit svůj dokonalý atletický krok a cítit vítr ve vlasech, ale i místa, která tě pošlou na všechny čtyři a ty očima zoufale hledáš konec kopce. Sečteno podtrženo. Trailová Závist je jeden z nejtěžších a zároveň nejkrásnějších závodů v okolí naší metropole, nebál bych se říct i daleko za její hranice.

Oblíbenost závodu rok od roku stoupá

Oblíbenost závodu rok od roku stoupá, což potvrdilo i vyprodání celkem 250 startovních čísel během několika hodin. Klobouk dolů. Rozhodně si to tento závod zaslouží. Kdyby se rozdávaly Michelinské hvězdy, dal bych z fleku tři. Vezmu-li to z kraje, tak parkování na obrovské louce, kde byl dostatek místa pro všechny účastníky. Prezentace, potažmo start byl vzdálen pouhých 400 m, což je skvělá distance na rozklusání a přivyknutí na chladné počasí. Organizace naprosto bezproblémová.

Výdej startovních čísel ve vyhřáté klubovně TJ Sokol Zvole. Pro eliminaci front, byl výdej rozdělen na tři fronty dle startovních čísel, odpadlo tak dlouhé čekání a časová prodleva. Čipová profesionální časomíra zajišťovala výsledkový servis, který je již jakýmsi standardem téměř všech závodů. Vše odsýpalo jako na drátkách. Hodinu po příjezdu na závod se už po krátké rozpravě odpaluje start. Vše dle časového harmonogramu. Palec nahoru.

I když závod probíhal v nepřehledném terénu značení bylo naprosto perfektní!

Leckterý organizátor by se mohl poučit. A přitom šlo jen o fáborky, desítky, ne spíše stovky fáborek a šipky sypané moukou. Celou trať jsem proběhl bez bloudění či váhání jestli běžím správným směrem. Zkratka značení na jedničku s hvězdičkou. Co ale musím vypíchnout je kvalitní občerstovačka pro závodníky a stánek s občerstvením. Velký výběr čerstvého i sušeného ovoce, sladkého, slaného, teplého, studeného, alkoholického, kalorického či domácích pochutin. Každopádně si každý přišel na chuť ať už u čaje s rumem nebo poctivého masového vývaru.

Úvodní foto: FB Trailová Závist

Ženy

1. místo – Marcela Rambová (GoMango – Hogner) 1:37:34

2. místo – Kateřina Zítková 1:42:20

3. místo – Jitka Šulcová 1:43:17

Dívky

1. místo – Adéla Stránská (Inov – 8 Team) 1:22:09 – traťový rekord

2. místo – Petra Aschermannová (OB Kamenice) 1:28:48

3. místo – Petra Kotlíková (TJ Slavoj BANES Pacov) 1:29:10

Muži

1. místo – Tomáš Koutný (AC Sparta) 1:23:20

2. místo – Aleš Stránský (Iscarex Česká Třebová) 1:24:18

3. místo – Josef Rendl (TJ Packa Praha) 1:24:52

Chlapci

1. místo – Jan Procházka (Inov – 8 Team) 1:11:00

2. místo – Jiří Petr (Salomon/Suunto) 1:11:54

3. místo – Radek Hübel (Runsport/Salomon Team) 1:12:51

Celkové výsledky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: