Trailové běhání v Dolomitech

Trailové běhání v Dolomitech

Dolomity jsou rájem turistů, lezců, ferratistů, cyklistů, lyžařů, skialpinistů a také běžců. Fantastická krajina s kulisami bílých velikánů dodává každému výběhu něco navíc. Nespočet možností běžeckých tras sleduje turistické i dálkové trasy. Radost z běhu si můžeme užít sami, s partou kamarádů nebo dokonce s celým startovním polem některého ze slavných běžeckých závodů.

Cortina olympijská a stále sportovní
Olympijské hry se v Cortině d’Ampezzo konaly v roce 1956 a přesně po sedmdesáti letech se sem mají vrátit. Sportovního ducha si město uprostřed nádherné dolomitské přírody zachovává stále. Kdo by neznal závody ve sjezdovém lyžování na svazích Tofany, kam v letní sezóně můžeme vystoupat jednou z nejnáročnějších a také nejkrásnějších via ferrat v Dolomitech. Kromě toho je Cortina dějištěm hned několika běžeckých trailových závodů.

Lavaredo Ultra trail
Nejznámějším z nich je bez pochyby stodvacetikilometrový Lavaredo Ultra trail. Během hlavního závodu nastoupají běžci téměř šest kilometrů a to většinou v náročném terénu krásné trati. Tradičně se kolem poloviny června centrum Cortiny naplní běžci i přihlížejícími. Atmosféra večerního startu hlavního závodu je nepopsatelná. Už jen dostat se sem není jen tak. Počet startujících je omezený na 1800, takže na některé se dostane jen díky štěstí v loterii. Jak již název napovídá, trasa vede kolem nejfotografovanější hory Dolomit – trojice skalních věží Tre Cime di Lavaredo. K mání jsou samozřejmě i kratší trasy a spousta doprovodného programu.

Cortina Dobbiaco Run
Na přelomu května a června se běží tradiční Cortina Dobbiaco Run. Třicetikilometrová trať vede po trase bývalé železnice mezi Cortinou d’Ampezzo a Toblachem (Dobiacco). Startuje v Cortině na hlavním náměstí zvaném Corso Italia, jež se promění ve velké sportoviště. Slavné Tre Cime z trasy uvidíme, když probíháme kolem Lago di Landro. Nejvyšším bodem trasy je sedlo Passo Cimabanche (1530 m), kudy prochází i silnice. Náročnost stoupání i terénu je mnohem nižší, než v případě Lavaredo Ultra trail.

Běhání pro radost
Kdo netouží po startovním čísle na své hrudi a nebo si chce jen tak zaběhat pro trénink a pro radost, má v Dolomitech nekonečně možností. Trasa každého závodu je dostupná ke stažení na internetu včetně praktických informací. Pro horské běhání jsou výbornou inspirací dálkové pěší trasy zvané Alta Via Dolomiti. Každá z nich je rozdělena do etap mezi chatami, které slouží jako zázemí. Zdatný běžec, pohybující se nalehko, zvládne samozřejmě vícero chodeckých etap najednou.

Lyžaři a silniční cyklisté určitě znají okruh Sella Ronda, vedoucí přes čtyři sedla kolem masivu Piz Boe. Tento šedesátikilometrový okruh má i svou běžeckou (též závodní) variantu s přibližně 3,5 kilometry stoupání. Infrastruktura lanovek umožňuje plánování skyrunningového tréninku s vrcholovou odměnou v podobě nějaké té dobroty na terase horské chaty.

Nezapoměňte, že jste v horách
Určitě nepodceňte správné vybavení na trailové běhání. Základem jsou samozřejmě kvalitní boty i ponožky a na delších bězích se neobejdete bez speciálního batůžku, kam si sbalíte dostatek tekutin a energetické stravy na doplnění sil. Hodí se náhradní suchá vrstva a větrovka pro případ zhoršení počasí. Nezapomínejte na to, že se pohybujete v horském prostředí a že je potřeba dodržovat určité bezpečnostní zásady. Samozřejmostí je nabitý mobilní telefon a osvědčenou praxí je informovat někoho známého, kam se chystáte a kdy se plánujete vrátit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: