HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Proč je dobré běhat po ránu

Proč je dobré běhat po ránu

Také jste ranní ptáčata a běháte za rozbřesku? Nebo spíš noční sovy a honíte kilometry po večerech? Přinášíme vám několik důvodů, proč je lepší si ráno přivstat.



Není nic otravnějšího, než když vám ráno u ucha zadrnčí budík. Že to nesnášíte? Vsadil bych se, že podobné pocity má většina národa. Jenže zkusili jste po rázném zaklapnutí budíku vstát, opláchnout se, obléci běžecké věci a botky a vyrazit se okolo šesté hodiny ranní proběhnout? Doporučuji a prozradím vám, proč je to dobré.

Jestli nyní čekáte, že začnu detailně rozebírat výsledek nějaké sáhodlouhé speciální studie o výhodnosti běhání po ránu, tak se mýlíte. Nabízím opět velmi ucelený pohled na toto doporučení, jež jsem mnohokrát vyzkoušel a otestoval na své osobě a o čem vím, že funguje a přinese pozitivní užitek.


Zkuste vyrazit po ránuZkuste vyrazit po ránu

Ranní běh vás nabije energiíRanní běh vás nabije energií

Pohled na rozbřesk vám běh zpříjemníPohled na rozbřesk vám běh zpříjemní

 

Prohlédněte si i další fotografie k článku...


 

Už třeba proto, že klasické staré pořekadlo „ranní ptáče, dál doskáče, má mnohem hlubší smysl, než si mnozí z nás uvědomují. Tuto ranní aktivitu praktikuji již několik let. A i když nevybíhám každý den (není podmínkou), tak musím konstatovat, že po doběhnutí se cítím velmi příjemně po těle a hlavně jsem velmi dobře naladěn. Je to takový zdravý a pohodový start do nového dne, ať už pracovního, víkendového či svátečního.

Po ránu je tělo odpočaté a uvolněné

O ranní aktivitě bylo napsáno též mnoho knih, ať v souvislosti se sportováním, životním stylem či psychikou. Po nočním vydatném spánku je tělo odpočaté, tudíž i stoprocentně připraveno na fyzickou aktivitu. Jelikož i v noci tělo „pracuje,“ tak je třeba po ránu doplnit hlavně tekutiny, doporučuji vodu s citronem. Někteří možná ucítí i jisté signály v oblasti žaludku, čímž si tento orgán žádá o svoji pravidelnou údržbu, tj. porci vydatné snídaně. Těm zase doporučuji si sníst kousek banánu, který se rychle vstřebá a dodá tělu nutné živiny a potřebnou energii.

Ráno není třeba běhat dlouhé úseky natož ještě rychle

Rozhodně není vhodné při ranním běhu trhat rekordy, ať už co se rychlosti týče nebo délky uběhnuté vzdálenosti. Plně postačí vzdálenost mezi třemi až deseti kilometry. Pokud někdo usoudí, že poběží kilometrů více, je to jeho rozhodnutí. Nezapomeňte se před samotným během alespoň několika cviky protáhnout. To je hodně důležité. Rozhodně není dobré vyjít před dveře a okamžitě se rozběhnout navíc ještě velkou rychlostí. Tělo, vlastně svalstvo, je po nočním odpočinku logicky ztuhlé a případným rychlým pohybem může snadno dojít ke svalovému zranění zvláště v době, kdy ranní teploty nejsou dostatečně vysoké.

I ráno na dráze má své kouzloI ráno na dráze má své kouzlo

 

Ranní sportování, respektive běhání, má pozitivní vliv na psychiku

Sport přináší radost všeobecně, ale tohle předsnídaňové proběhnutí mnohem více. Celkem hezky to shrnul jeden můj kolega, který běhá několik let každé ráno: „Když tak běžím okolo lidských příbytků, přemýšlím, co ti lidé tam za okny dělají? Jestlipak budou mít tak dobrou náladu jako mám já? Určitě nebudou. Příjemně chladný a čistý vzduch, někdy i mlžný opar, pára od úst, téměř nikdo na ulici, jen moje maličkost a běh. No není to ta nejlepší terapie na dnešní přetechnizovaný, uspěchaný a věčně stresový život?“ Myslím, že má v mnohém pravdu a dalo by se těch pozitiv najít samozřejmě ještě mnoho a mnoho.

Protažením těla ihned po ranním probuzení se zrychlí váš metabolismus, takže se rychleji zahřejete na správnou provozní teplotu a rozproudí se vám krev v žilách. Snídaně pak bude chutnat o mnoho lépe a co víc, můžete si dopřát i bohatší a rozmanitější menu. Ne nadarmo se říká, že dobrá snídaně dělá den krásnějším. Po ranním běhu to platí dvojnásob.

Nebojte se změny a zkuste zařadit do svého tréninku i ranní běhy

Chápu, že máte zaběhnutý nějaký ten svůj tradiční ranní rituál a neradi ho měníte a navíc vás čeká cesta do zaměstnání, kde budete dost možná řešit plno nepopulárních úkolů. Jistě máte vše spočítané na minuty, abyste co nejvíce času strávili pod peřinou, o tom jsem také přesvědčen. Přesto si jednou zkuste nařídit svého kohouta (myšleno budíka), aby zakokrhal o hodinku dříve a vyzkoušejte tuto ranní aktivitu. Když ranní proběhnutí zařadíte do svého tréninkové plánu (pravidelně i nepravidelně), zjistíte, že se postupně zlepšují vaše běžecké schopnosti. Nastartujete správně tělo do nového dne a ten (vlastně celý život) se stane pro vás šťastnějším, zdravějším, úspěšnějším a získáte i více energie potřebnou nejen k tréninku, ale i v pracovním procesu, což jsou vlastně takové spojené nádoby.

Veškeré poznatky či názory, které v tomto článku uvádím, jsou vyzkoušeny na základě svých dlouholetých zkušeností, získaných pravidelným běháním na výkonnostní úrovni.

 

Jiří Mašek

O autorovi - Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.


02.11.2017, Jiří Mašek


Diskuse


Loanna
Loanna

Nevím, komu by se chtělo běhat hned sotva se probere. Vidina odjezdu do práce, problémů v ní a celého dne přede mnou  mě nechává spíš co nejdýl spočnout v posteli.   Taky jsem pravidelný běžec, ale zásadně večer. Splachuju všechny starosti a čistím hlavu po náročném dni. Když doběhnu svých 6 km, je to nejhezčí ukončení dne. Řeknu si: Dala jsem to, a pak se těším na další. Jsem moc spokojená.

02. 11. 2017, 14:05:25
Jirka
Jirka

Ahoj Loanno, díky moc za tvůj názor. Samozřejmě souhlasím a také večerním běháním splachuji všechny ty problémy nahromaděné během dne. Chtěl jsem vzkázat těm, kteří to ještě nezkusili, aby se toho nebáli. Věřím, že jejich pocity budou stejné jako ty moje a ostatním, kteří ranní běhání mají rádi. Díky Jirka

03. 11. 2017, 08:14:18
Mjkl
Mjkl

Souhlasím, není nic krásnějšího než vidina ranního rozbřesku skrz stromy v lese :) Je fakt, že přemlouvání se aby člověk vstal z postele je těžké, ale ten pocit po doběhu je k nezaplacení. Běhám tak párkrát týdně do práce 11km a je to paráda, každopadně souhlasím s tou rychlostí, po ránu tělo rozběhnout je fakt kumšt, lepší je to nechat tak a běžet podle pocitu na pohodu.

02. 11. 2017, 14:56:25
Vojta
Vojta

Inu je to jako s těma vdolkama a holkama. Každý něco jiného. Já už 15 let nechodím do práce a tak to mám jednodušší, ale nedovedu si představit běhat jindy než ráno. časné ráno je nejkrásnější část dne.

02. 11. 2017, 16:59:12
spanek
spanek

já mám budíka na půl páté, na pátou vyjíždím z baráku a v půl šesté jsem v práci. během chvíle se přezuju a jdu běhat do nedalekého parku. ušetřím tím hodinu jízdy v trafku- kdybych jel okolo sedmé a později. a málokdy se mi chce- ale po vyběhnutí si VŽDYCKY řikam jak je dobře že jsem vstal   :-)

02. 11. 2017, 21:55:56
Jirka
Jirka

Ahojky všem. Děkuji za Vaše názory a jsem rád, že potvrzují to, co jsem napsal (samozřejmě respektuji i opačný názor). Myslím, že ranní rozběhnutí má opravdu jen charakter nastartovat krásně celý den a hlavně užít si tu ranní atmosféru rozbřesku a vycházejícího slunce. Také si vždycky říkám, proč tak brzo ráno vstávám, ale po vyběhnutí a hlavně doběhu si řeknu, že jsem udělal dobře a stálo to za to. Díky ještě jednou za Vaše názory a klidně pište i další. Mojí snahou je u všech článků je vzbudit diskuzi o daném problému, ať je jakákoliv. Ať Vám to běhá. Jirka

03. 11. 2017, 08:07:42
Jiřina
Jiřina

Nedovedu si představit, že bych ráno provedla rozcvičku a šla běhat. Na to jsem líná. Odpoledne vyrážím s trekovými holemi , chůze v horském terénu několik kilometrů. V podvečer cvičím. Před těmi, kdo ráno běhají, smekám.

04. 11. 2017, 06:21:53
Markéta
Markéta

O víkendu určitě ranní běh . Večerní je taky super , člověk jde do postele s čistou hlavou a dobrou náladou , ten v týdnu .

Dost je opomíjena skupina co vstává ve čtyři nebo v pět ráno . Ty rozbřesk vidí asi tak ve čtvrtině své práce u svačiny . A nebo těžce pracující u kterých fakt smekám , že po dvanácti hodinové dřině si jdou dát pár kiláčků .

04. 11. 2017, 08:05:47
Petr P.
Petr P.

určitě mám v plánu to vyzkoušet od pulky listopadu kdy začnu najiždět na přípravu na další rok :)

05. 11. 2017, 16:57:00
Akexandra
Akexandra

Taky běhám každé ráno. Stávám před pátou, dám si šest km a v sedm už jsem v práci, nastartována na celý den. Když náhodou někdy nejdu, jsem na sebe naštvaná a jako by mi něco chybělo ;)

05. 11. 2017, 19:57:36
Jirka
Jirka

Děkuji všem za vaše názory. Jsem moc rád, že téměř všichni sdílíte můj názor na ranní běhání. Připravuji ještě spoustu zajímavých témat a věřím, že i k nim budete názově blízko. Díky ještě jednou a krásný běh po ránu! Jirka

06. 11. 2017, 07:08:25
er
er

úplně nejlepší je běhat cestou do práce, spojite přijemné s užitečným. Momentálně kombinuji běh s kolem a to tak, že první den jedu do práce na kole, zpět běžím a druhý den opačně (12 km). To mi ale už za pár dnů skončí, začíná důchod a ranní běh je to na co se nejvíc těším...

09. 11. 2017, 08:01:54
Jog´n´Roll
Jog´n´Roll

Mám ve zvyku si po tréninku dát nejlepší iontový nápoj. Což ráno ke snídani není zrovna ideální. Nezbývá má než závidět skřivanům jejich jednotnou chuť, s níž se noří do tmy a zimy.  Ale ve skoro 40 se ze sovy asi nepředělám ...

20. 11. 2017, 08:00:17
Eva
Eva

Ahoj, co snídaně když ráno vstanete brzy? Mám zkusenost, že pokud vyběhnu na lačný žaludek tak je mi po 2km špatně z hladu. Stačí opravdu jen třeba dvakrát kousnout do banánů? Máte nějaký speciální pitný režim po ránu? Dekujinn

13. 05. 2018, 07:59:03
Jirka
Jirka

Ahoj Evo, nějaký obecný recept, co ráno sníst nebo co pít neexistuje. Každý si to musí zjistit sám. Osobně třeba vůbec nic nejím, když jdu ráno jen na krátký běh. Když je delší, tak si dám banán. Pít by se něco mělo a opravdu stačí sklenička vody s citrónem a někdy i samotná voda. Mám vyzkoušenou, že dobře působí i mošt, ale jen decka dvě. Jirka

10. 09. 2018, 15:31:32
DeeDee
DeeDee

Ahoj,

patřím do skupiny lidí, kteří vstávají kolem 4:30 :-) Teď, jak byla ta vedra, to byl nejlepší čas na běhání. Navíc, když člověk vybíhá za tmy, a pomalu se rozednívá, v lese potká srnce, zajíce a tak podobně :-) Nyní to zužitkovávám na běhání do práce (dřív jsem do práce  občas jezdila na kole, ale odpoledne to byl porod), a je to fajn. Sice přes město (Praha Jižní město - Florenc, 10 - 12 km podle trasy), ale v pět ráno nikde nikdo :-) Doporučuji.

A běhám na lačno - v práci sežeru kopec míchaných vajec, a je mi hej :-) Pitný režim - isotonický nápoj nebo obyč voda, záleží jestli je vedro nebo ne.

27. 08. 2018, 13:13:18

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze