Úskalí letních dovolených a jak jim čelit

Úskalí letních dovolených a jak jim čelit

Nastává léto, čas dovolených. Pro řadu běžců jedna z nejtraumatičtějších částí roku, svou nebezpečností srovnatelná snad jenom s Vánoci. Je pravdou, že Vánoce jsou ohledně nebezpečí porušení životosprávy podstatně horší, zvláště v kombinaci se Silvestrem. Ale taková letní dovolená přináší komplexnější seznam pro formu zničujících možností. Je tak třeba již dlouho před vypuknutím léta pracovat na jejich eliminaci.

Už při výběru konkrétní dovolenkové destinace je nutno provést důkladnou rekognici terénu. Pokud v domácím tréninkovém prostředí víme, že po východu z vrat to máme vlevo krásných 15 km a vpravo přes cyklostezku 10 km jak dělaných na trénink intervalů, je třeba podobné, ne-li ideálně stejné trasy, najít i na místě letního odpočinku. Samozřejmě je možné zaměnit vpravo a vlevo. Při východu z prázdninové depandance, ale pravověrný běžec netoleruje více než 500metrový rozdíl. My hobby běžci musíme být na dodržování tréninkových zvyklostí velmi rigorózní.
Poněkud méně rigorózní přístup, nebojme se říci až inovativní, můžeme ovšem zvolit u regenerace. Menší vybočení ze zajetých zvyklostí v tomto případě nemůže být příliš na škodu. Rozhodně není nutno přesvědčovat svou masérku, ať na dovolenou vyrazí i s vaší rodinou. Bylo by to nejspíše spojeno s řadou zvídavých dotazů od vaší drahé polovičky a pamatujme, že fyzická i psychická pohoda musí být v rovnováze. Také váš fyzioterapeut zřejmě může zůstat doma u své praxe. Co se týče kompletní regenerační linky, zvlášť odolní jedinci jsou prý schopni se bez sauny a vířivky obejít i tři týdny a někteří, punkově založení, jsou schopni nahradit vířivku i horským vodopádem.
Je smutnou pravdou, že existují i tak anarchističtí trenéři, kteří vám řeknou, že se těch 14 dní na ten trénink můžete prostě vykašlat a že světové maratonské tabulky se aspoň na dobu vaší dovolené přestanou třást hrůzou, že je přepíšete. My však víme své, ranní rozklus, abecedy, pár rovinek, výklus, strečink a pár kompenzačních cviků je minimum. Ty 2 až 3 hodiny na vás určitě rodina ráda počká, než vyrazíte na výlet.
Když už jsme nakousli téma rodiny. Není vůbec nevhodné na dovolenou vyrazit společně! Každá manželka i dítko školou povinné i nepovinné určitě samo uzná, že ony tři hodiny po ránu jsou absolutní minimum, abyste nezakrněli a váš osobní rekord na 10 km se neposunul z 58 minut třeba i na 59 minut. Zvlášť milující či odolná manželka vám možná provede amatérskou masáž. Je však nutné se v každém případě vyhnout poznámkám, že Marcelka či jak se jmenuje vaše profesionální masérka, se vašemu kvadricepsu věnovala podstatně lépe!
Vyložené orgie sebeobětování můžete rozvinout v případě dlouhých běhů. Možná by vás nenapadlo jejich spojení s rodinným výletem. Není nutné, a odborníci mi to určitě potvrdí, v tomto případě dodržet zcela přesnou kilometráž. Rodinka tak na vás nemusí čekat mezi poli, ale je možné cíl posunout až do blízké cukrárny či jiné občerstvovny. Vy doběhnete (samozřejmě strečink atd.) a můžete se plně věnovat rodině. Jsou známi i takoví odolní jedinci, kteří se s manželkou i dítky dokázali odpotácet na nedalekou rozhlednu a usnuli až na zpáteční cestě ve vlaku. Až takto dalece se dá modifikovat váš trénink!
A z vážnějšího soudku: „vyšší dívčí“ každého tréninku nejenom na dovolené je překvapivé zjištění, že nemusíte všem kolem sebe nevybíravě spílat. Pokud jedete po cyklostezce na kole, není třeba každého chodce nemilosrdně srazit k zemi. Stejně tak běžec neznehodnotí svůj tréninkový plán, pokud kvůli cyklistovi poruší tempo. Je to až k nevíře, ale i psíka může jeho majitel odchytit, a i když se mu to nepodaří, dá se předpokládat, že štěně čivavy vám zřejmě artérii nepřekousne. A pokud si vzájemně dokonce poděkujete či pokud se něco nevydaří, řeknete promiňte, svět se nezboří. Ve vašem tréninkovém deníku se to sice nezobrazí, ale vaše karma si to bude pamatovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: