V čem je kouzlo dobrého ionťáku? Rozhovor s Petrem Lyskem, majitelem společnosti OVONEX s.r.o.

V čem je kouzlo dobrého ionťáku? Rozhovor s Petrem Lyskem, majitelem společnosti OVONEX s.r.o.

Není ionťák jako ionťák. A IoniLyte je trochu jiný ioťák (z lahvičky 100ml získáte až 40 litrů iontového nápoje). Na sportovní scéně je poměrně krátce, ale už od začátku si nejen mezi běžci získal velkou oblibu. Přinášíme vám rozhovor s Petrem Lyskem, majitelem společnosti a člověkem, který se podílel na vývoji IoniLyte. Přečtěte si, v čem je IoniLyte jiný, jak správně hydratovat a co všechno hraje roli při vstřebávání minerálů.

Iontové nápoje je třeba vyrábět co nejjednodušší

Petře, pojďme se nejdřív pobavit o ionťácích obecně. Spousta sportovců má ionťák spojený s doplněním energie. Je to ale trochu jinak. Zkuste nám situaci trochu osvětlit.
Velká část ionťáků, které jsou k dostání je právě o energii. Každý to má s energií trochu jinak a energie se dá pomocí ionťáku doplnit jen z části, takže to většina sportovců stejně řeší ještě tyčinkami, gely atd. Doplnit energii je jednodušší a je na to velká spousta prostředků. Hydratovat je trochu složitější, často jsou v ionťácích minerály jen v malém množství a ve špatném poměru. Navíc je v nich obsažena spousta zbytečností – vitamíny, carnitiny atd., obvykle ve stopových množstvích… jen aby to bylo na obalu.

Kdo nebo v jakých případech by se měl ionťák užívat?
Ionťák by měl doplňovat ztracené minerály, takže všichni, kdo sportují intenzivněji, neboli všichni, kdo se výrazně potí. Ionťák má význam ve všech momentech – před, během i po výkonu, od toho se potom odvíjí především koncentrace.

Jak je na tom IoniLyte? Z čeho je složený a jak funguje?
Pro mě bylo důležité, aby byl IoniLyte bez cukru, bez konzervantů, bez příchutě a aby byl použitelný jak ve vodě, tak třeba v teplém čaji. Jinými slovy, aby si jej mohl sportovec namíchat sám. Protože, když budete pít 3 hodiny „jahodu“, tak vás šlehne… V IoniLyte jsou převážně obsaženy minerály, které ze sebe nejvíc vypotíte, to znamená, sodík, draslík. Ten máme v poměru, který se vyskytuje v potu, tedy zhruba 3,5:1. IoniLyte obsahuje přírodní koncentrát z Velkého solného jezera, který obsahuje hořčík a dalších více než 70 minerálů a stopových prvků –  i tím je náš ionťák výjimečný. Nenajdete tam nic zbytečného, co by snižovalo účinnost, protože u ionťáků je právě vstřebatelnost obrovsky důležitá.

Pěkně a jednoduše je vysvětleno dávkování podle výkonu. Jsou tam tři stupně relax, activ a sport. Zkuste nám tyhle tři skupiny trochu rozvést.
Je to rozdělení podle míry intenzity aktivity. Activ se hodí pro většinu lidí, kteří běžně sportují. Nejvyšší koncentrace sport je pro opravdu výkonnostní sportovce. Třeba Filip Peřinka, který denně trénuje i několik hodin, míchá na nejvyšší koncentraci sport. Naopak třeba cyklista Tomáš Nagy používá jen relax, protože mu to zkrátka stačí, nepotí se a nekřečuje tolik, ale zároveň mu i mírná koncentrace pomáhá při regeneraci. Doporučujeme začít středním ředěním a od něj podle zkušeností potom koncentraci zvyšovat nebo snižovat. Pokud má člověk vyváženou stravu a nesportuje nějak extrémně, ředění relax mu bude stačit. Ale ať je ředění jakékoli, vždy je tam poměr minerálů, které člověk potřebuje.

Dominik Skokan na úspěšném KAT100 /foto: archiv Dominika Skokana/

Pro běžce má největší význam hypotonické ředění, větší koncentrace může mít i negativní vliv

Z přemíry minerálů se člověk někdy po… je to i případ IoniLyte?
Shot hořčíku, který je běžně k dostání je poměrně silný, druhá věc je, jaká je tam látka. Pokud jsou v produktu obsažené anorganické soli, tak je to špatně, to vám nic nedá. Pak je hojně používaná látka citrát hořečnatý, ta má výrazné projímavé účinky. Ale znova říkám, že při výkonu do sebe sypat jen hořčík vám nepomůže. Ideální je doplňovat minerály postupně, velká dávka v krátkém čase má projímavější taky účinky.

Na obalu se dočteme „Hypotonic concetrate“. Znamená to, že koncentrace nemá vliv na to, jestli je ionťák hypotonický, isotonický nebo hypertonický? 
Co se týče osmolality, vždy budeme na hypotonické bázi. Vyšší osmolality dosáhnete jen skrze sacharidy, pokud by to mělo být skrze minerály, daný ionťák by nebyl poživatelný, spíše by byl nebezpečný z důvodu vysokého obsahu minerálů. Hydratace během výkonu by měla být vždycky o hypotonických nápojích.

Možná nám problematiku hypo, iso a hypertonického ředění trochu osvětlete…
Zjednodušeně řečeno, osmolalita je koncentrace minerálů a ostatních látek (převážně sacharidů) v tekutině. Základem je krev (iso), od jejíž osmolality se odvíjí i pojmy hypo, iso a hyper. Hypotonicky ředěný ionťák má osmolalitu nižší něž krev. Pro vytrvalostní sporty je to nejlepší varianta, tělo se hypotonickým nápojem hydratuje nejlépe. Isotonické nápoje mají stejnou osmolalitu, jako krev, hodí se ale spíše u jiných druhů sportu. Hypertonicky ředěný ionťák se vstřebává špatně, pro sport je téměř nepoužitelný…

Máte nějaké tipy, s čím Ionilyte nakombinovat, aby dodával i energii?
Nejlepší je všechno držet co nejjednodušší, to znamená, nejčastěji si to sportovci míchají s vodou nebo v zimě s čajem.
Co se týká energie, jak už jsem řekl, náš IoniLyte vám energii nedodá. Pro kutily a experimentátory můžu poradit, dejte si IoniLyte do ovocné šťávy (tam je cukru dost), nebo při přípravě IoniLyte s vodou nebo čajem si přidejte glukopur (běžně dostupný v lékárně) cca 50 gramů na litr.
Jinak pro dodání energie je na trhu velký výběr produktů, od energetických gelů, prášků, tyčinek, až po normální jídlo :-). Záleží na preferencích každého jedince.

Tomáš Štverák na vítězné LH24 /foto: archiv Tomáše Štveráka/

Základem je pro nás upřímná zpětná vazba

Spolupracujete s řadou sportovců, jak navazujete spolupráci a jaké máte od sportovců zpětné reakce?
Zakládal jsem si na tom, aby hodnocení bylo objektivní, tedy aby to byl opravdu test a dali nám upřímnou zpětnou vazbu. Připomínky ale řešíme až po nějaké době, sledujeme až dlouhodobé účinky. Po půl roce testování jsou ale reakce v naprosté většině případů pozitivní. Teda, kromě pár lidí, kteří si to nalili přímo do pusy, to je pak nepoživatelné. To, že někdo křečoval a už teď už ne, se dalo čekat. Ale spoustě sportovcům minerální rovnováha pomůže i od běžné únavy, lépe se pak soustředí i na ostatní činnosti. Celkem důležité je zkrácení doby regenerace po výkonu.

Popište mi prosím ještě, jak vznikla myšlenka vyvinout ionťák, navíc takto specifický. Jak jste s IoniLyte začínali?
IoniLyte vznikl z naší řady produktů minerals70 jako poslední. Chtěli jsme se odlišit od zbytku, zaměřili jsme se čistě na kvalitní hydrataci, je to čistý přírodní produkt. Základem je koncentrát z Velkého solného jezera, ve kterém se vyskytuje více než 70 iontových minerálů a stopových prvků s poměrně vysokým obsahem hořčíku. Je to komplex minerálů, které jsou obsaženy v přirozeném poměru, protože ho namíchala příroda… „Výroba“ koncentrátu spočívá pouze v odpaření vody sluníčkem, pak je v litru koncentrátu obsaženo neuvěřitelných 54% minerálů, vypadá to pak jako olej.
IoniLyte není jenom pro cyklisty, běžce nebo jiné sportovce, paradoxně, když budete v létě dvě hodiny rýt na zahradě, tak se vám bude ionťák taky velmi hodit. Na druhou stranu pokud člověk jen sedí u televize, může být používání ionťáku trochu nebezpečný, např. nadměrný příjem sodíku způsobuje hypertenzi.
IoniLyte už na první pohled nevypadá, jako klasický ionťák. Malá lahvička se dost liší od klasických pixlí. IoniLyte je velmi praktický, pokud jdete někam na cesty, na dlouhý trek nebo třeba na soustředění, nepotřebujete s sebou tahat velkou krabici, ale stačí vám malá lahvička (na ředění Activ máte sebou 20 litrů iontového nápoje koncentrovaných do 100ml IoniLyte).

Základ je ve Velkém Solném jezeře

Jak vypadá vývoj a jak se koncentráty vyrábí?
Ionilyte jsme vyvíjeli převážně s panem Mgr. Kumstátem z fakulty sportovních studií  z Masarykovy Univerzity v Brně. Řešili jsme spolu poměry, složení, prakticky všechno. Měli jsme i velkou diskuzi ohledně cukru, nakonec jsme se shodli na tom, že jej uděláme bez kalorií, jen o minerálech. Základ je z Velkého Solného jezera v Utahu, který obsahuje více než 70 minerálůa stopových prvků. Rozhodovali jsme se ještě mezi Mrtvým mořem, Solným jezerem a jednou oblastí u Norska. Ostatní suroviny mají původ v Evropské unii, součástí každé dodávky je COA – certificate of analysis. Veškerá výroba probíhá tady u nás v Havířově na vlastním zařízení. Zpětnou vazbu výrobky dostáváme od spolupracujících sportovců a testerů.

Více info najdete na
minerals70.cz
IoniLyte.cz

Kromě IoniLyte ještě vyrábíte další produkty, jaké to jsou a pro koho jsou určeny?
Naší řadu minerals70 tvoří Mineral Drops, Liquid Ferrum, Liquid Magnesium a Liquid Zincum Selenium. Jsou to obecně nejvíce používané minerály, jak sportovci tak i „normálními“ lidmi. Od konkurence se lišíme tekutou formou, vysokou vstřebatelností účinných látek. Základ našich kapek opět tvoří koncentrát z Velkého solného jezera a hlavní minerál je dodán ve vysoce vstřebatelné chelátové formě (vstřebatelnost 90%+). Jen pro srovnání, pokud si koupíte minerál v anorganické formě tak vstřebatelnost je maximálně 10%…., bohužel v této formě je toho na trhu nejvíce.
Pro koho jsou produkty určeny? No pro všechny lidi,  kteří se zajímají o své zdraví, sportovce, nemocné i starší generaci. Neměli bychom zapomenout na děti, ty často mají nedostatek minerálů.

Aktivity Tour

Hořčík neboli magnesium – základní minerál, každý třetí Čech ho má nedostatek.. Účinky hořčíku jsou celkem známé….proti svalovým křečím, proti stresu. Ale samozřejmě jsou účinky daleko širší a jeho nedostatek způsobuje  mravenčení v končetinách (parestézia), zvýšenou dráždivost (tetanie), vysoký krevní tlak (hypertenze), zvyšuje riziko osteoporózy. Oslabení imunitního systému. Podrážděnost, nespavost, náladovost, deprese, migréna, špatné trávení, bušení srdce nebo srdeční arytmie, astma. Lámavost nehtů, vypadávání vlasů.  

Železo používá velká skupina lidí, hlavně ženy (i těhotné a kojící), dospívající děti, dárci krve, diabetici nebo třeba lidi po operaci. Také většina vytrvalostních sportovců je tzv. „pod železem“. Obecně známý účinek je tvorba červených krvinek a hemoglobinu, ale opět účinků je více .. přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normálnímu energetickému metabolismu, k normálnímu přenosu kyslíku v těle, k normální funkci imunitního systému a podílí se na procesu dělení buněk

Zinek a selen by měl užívat každý, jsou to minerály s pozitivním vlivem na imunitní systém, a to mluví za vše. Zinek je minerál, který působí na řadu funkcí našeho těla. Je kofaktor více než 200 enzymů, podílí se na proteosyntéze, metabolismu nukleových kyselin. Má význam pro normální růst, vývoj a reprodukční funkce člověka a je zapojen do správné funkce řady orgánů. Selen hraje významnou roli v obraně proti volným kyslíkovým radikálům (antioxidant). K dalším funkcím se řadí regulace syntézy hormonů štítné žlázy, reprodukční funkce, kde zvyšuje pohyblivost spermií (obsažen v bičíku spermie). Zabraňuje shlukování krevních destiček, čím zamezuje vzniku sraženin. Vhodný jako prevence šedého zákalu a makulární degenerace.

Mineral drops, kapky pro celou rodinu, jedná se 100% přírodní koncentrát z Velkého solného jezera. Jsou to kapky s vysokým obsahem přírodního hořčíku a dalších více než 70 minerálů a stopových prvků. Vhodné ke každodennímu užívání, pro všechny bez specifických obtíží. Mám pro uživatele i tip, než půjdete na oslavu, tak si dejte 2 ml, a na druhý den ráno taky, nebude vás bolet hlava J. Alkohol způsobuje výraznou ztrátu minerálů = bolest hlavy.

Děkujeme za rozhovor a přejeme nejen spoustu spokojených sportovců!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: