V závěrečném závodě CUTT v Beskydech se o prvenství podělili Najvert s Žákovským, v ženách zabodovala Obručová. + FOTKY ZÁVODNÍKŮ KE STAŽENÍ

Seriál závodů Czech Ultra Trail Tour zakončil závod v Beskydech. Přibližně šedesáti kilometrový okruh se pokoušelo absolvovat něco přes 80 běžců, a to za poměrně mlhavého počasí.

Závodníky doprovázela hustá mlha a vysoká vlhkost

Startovalo se 28.12. v Trojanovicích u hotelu Beskyd, odkud závodníky vyvedlo doprovodné vozidlo až k prvnímu stoupání, kde se už začaly měřit síly a vznikat významné rozestupy. Mlha a vysoká vlhkost závodníky provázely až k první občerstvovací stanici u chaty Šumná na Pustevnách, která ležela na 16. kilometru trati.

Počasí si nedalo říct ani přes poledne, a tak prakticky celý závod pokračoval v pošmourném dni. Mlha byla občas tak silná, že si závodníci občas ani nebyli jisti, zda je někdo dohání či naopak jsou-li někomu oni sami v patách.

Úsek k druhé občerstvovačce v Podolánkách byl velmi svižný a zde už bylo jisté, že se bude jednat o velmi rychlý závod. Díky převýšení jen něco málo přes 2000 metrů, to vedoucí běžci rozběhli opravdu v tempu.

Posledním záchytným bodem byla občerstvovací na stanice na Martiňáku. Stále se ale jednalo teprve o 41 km. Trasa měla podle instrukcí mít něco okolo 60 km (těsně před startem byla oznámená změna v závěrečné pasáži).

Devátá z celkem deseti kontrol pak ležela na Skalíkově louce, odkud to bylo ještě okolo 3 kilometrů mírného stoupání zpět na Pustevny. Závodníky už čekala pouze závěrečná desátá kontrola, která jako jediná nebyla známá. Tajnou kontrolou si organizátoři pojistili, že se nebude podvádět.

Organizátoři si na závodníky připravili zapeklitý závěr

Náročný seběh z Pusteven po sjezdovce ale ještě stále nebyl konečnou pasáží a organizátoři si na závodníky připravili zapeklitý závěr v podobě trailové pasáže nad Trojanovicemi. Na tajnou kontrolu si závodníci zaběhli pár kilometrů, načež se otočili a po stejné trase se vraceli opět zpět, což mělo značný dopad na psychiku. Závěrečnou pasáž už mnozí běžci absolvovali po tmě a někteří nenašli správné značení a zacházku na tajnou kontrolu nedostali. Těm pak byla udělena časová penalizace.

Že se jednalo o opravdu rychlý závod, je vidět i na vítězných časech. O první a druhé místo mezi muži se dělí Stanislav Najvert a Petr Žákovský s časem 5:51. O třetí a čtvrté se pak dělí Zdeněk Hruška a Ondřej Tabarka. První žena Kristýna Obručová doběhla s časem 7:07, za ní pak Věra Vystrčilová s časem 7:48 a Markéta Konečná s časem 8:18.

Celkem 67 závodníků doběhlo celý závod, 9 si závod zkrátilo na předem avizovanou zkrácenou trasu 42 km a 10 nedokončilo, mezi nimi také Marek Causidis, který byl vítězem na trati v Krkonoších. Přesto se v celkovém pořadí celého seriálu umístil třetí, první byl Stanislav Najvert, druhý pak Tomáš Štverák.

Trať byla poměrně hezky postavená a zajímavý závěr si pohrál s psychickou připraveností závodníků. Jako drobný nedostatek lze ale konstatovat, že byla dost velká část závodu vedena po asfaltu, což je u závodu nesoucího už v názvu slovo trail trošku škoda.