Věděli jste, že termoregulace může být při výkonu vaším nepřítelem? Používejte správné vybavení!

Věděli jste, že termoregulace může být při výkonu vaším nepřítelem? Používejte správné vybavení!

Při běhu na delší vzdálenosti musí vaše tělo usilovně pracovat, aby nedocházelo k přehřátí. Nike vyvinula technologii Nike AeroReact: nový lehký materiál, který byl navržen na základě poznatků výzkumné sportovní laboratoře Nike a běžců z celého světa.

Jak funguje proces termoregulace?

U většiny lidí, pokud nejsou nemocní, naměří teploměr vnitřní teplotu necelých 37 stupňů Celsia. Tuto tělesnou teplotu se tělo snaží prostřednictvím termoregulace udržet. Teplota těla může posloužit jako základní ukazatel zdraví. A pro sportovce může být kromě časů a skóre jedním z nejdůležitějších ukazatelů výkonnosti. Je to číslo, které umožňuje určit vytrvalost a sílu sportovce a v konečném důsledku i jeho úspěch nebo selhání v závodu.

Termoregulace zní fantasticky. A přesně taková skutečně je. Je neuvěřitelně vyvinutá (zejména u lidských bytostí), ale velmi snadno se i pokazí: „termo“ znamená cokoliv souvisejícího s teplotou; „regulace“ znamená řízení nebo ovládání. K termoregulaci dochází při změně teploty okolního prostředí a reakcí organismu na tuto změnu, aby si zachoval stejnou tělesnou teplotu.

Pot je vaše tělesné chladivo. Je-li horko, vaše vnitřní klimatizace ho začne vyrábět na plné obrátky. Jak se pot vypařuje, snižuje teplotu těla. Naopak, pokud je zima, vaše tělo vyrábí teplo pomocí mimovolných pohybů: třesete se zimou.

Při nízkých teplotách je termoregulace náročnější

Sportovci se s termoregulací setkávají během každého tréninku. Obecně vzato je to dobrá věc. Ale má to háček: čím usilovněji se tělo snaží zůstat při nízké tělesné teplotě, tím obtížnější je jeho optimální fungování.

Je to odvěká pravda aplikovaná na sport: Nepracujte tvrději, ale chytřeji. A v tu chvíli se přidávají chytré hlavy, aby pomohly sportovcům zaměřit se na výkon tak, že rozvinou něco, co může podporovat přirozený proces termoregulace: ať už se to nosí jakkoliv.

Nike vyvinul nový materiál pro podrpou správné termoregulace

Materiál AeroReact je navržen tak, aby se přizpůsobil změnám teploty běžce.  Podporuje proces tělesné termoregulace tím, že dvousložková textilie rozpozná výpary vlhkosti a otevře svoji strukturu, čímž maximalizuje prodyšnost.

Mnoho inovací společnosti Nike v oblasti oděvů má svůj původ ve skupině pro inovace oděvů Nike Explore Team nebo v laboratoři Sport Research Lab.

„Všichni známe princip vrstvení,“ říká Brian Stewart, viceprezident týmu Apparel Innovation společnosti NXT. „Ale našim cílem bylo vytvořit produkt, který se vám přizpůsobí, abyste se nemuseli neustále svlékat a oblékat, když se během svého běhu zahřejete nebo se změní počasí kolem vás.“ Stewart vysvětluje, že „všechno, co děláme, je zaměřeno na to, jak můžeme pomoci sportovcům dosahovat lepších výsledků a lépe se soustředit na výkon. AeroReact má schopnost se přizpůsobovat podle toho, jak se měníte vy a podmínky okolo vás, tak abyste se pořád cítili příjemně.“

Na vývoji materiálu AeroReact pracovali návrháři Nike několik let, během nichž jej zdokonalovali na základě výsledků výzkumu a testování. Poté byly prototypy rozeslány vybraným běžcům, aby provedli ostré testy technologie.

„Běžci byli příjemně překvapeni, protože cítili, že by jim mělo být v určité fázi tréninku více horko nebo zima, ale místo toho se dostali až do cíle aniž by vnímali jakékoliv výkyvy. To jsou pro nás zásadní zprávy. Chceme, aby se sportovci mohli soustředit na to, co rádi dělají a co umí nejlépe, a nerozptylovali se oblečením.“ dodává Peter Harrison, ředitel projektu inovací pro AeroReact společnosti Nike

Dámská mikina Nike AeroReact Pullover Top a pánská mikina Nike AeroReact Half-Zip jsou dostání od října 2015.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: