Výzva Rock Point Napříč Šumavou: Trasa srdcem přírody

Výzva Rock Point Napříč Šumavou: Trasa srdcem přírody

160 kilometrů a 4700 metrů převýšení. To jsou parametry výzva Rock Point „Napříč Šumavou“, která po úspěšném prvním ročníku letos odstartovala 1. června. Kudy vás trasa napříč Šumavou tentokrát zavede?

3 varianty závodu a dvě varianty tras. Tak se dá ve zkratce představit 160 kilometrů ze šumavských Dešenic do Nové Vsi u Lipna. A přestože jednotlivé varianty se trasou mírně liší a 24/30hodinová varianta vynechává vyhlídková místa, představíme trasu pro co nejlepší orientaci z pohledu etap. Navíc komentář k jednotlivým úsekům připojí loňský nejrychlejší muž této výzvy Aleš Sedlák.

O co ve výzvy Rock Point „Napříč Šumavou“ jde? To se dozvíš v našem úvodním článku.

První etapa začíná u vlakového nádraží vesničky Dešenice. Od ní se vydáte kolem vodní nádrže Nýrsko na vrchol Ostrého a pokračujete dále kolem ikonických ledovcových lezer Černého a Čertova do Železné Rudy. Z této oblíbené turistické destinace se vydáte k nádherného jezeru Laka, od kterého zamíříte do cíle první etapy k bývalé osadě Hůrka, kde se nachází také nouzové nocležiště k případnému přespání. Suma sumárum: 46 kilometrů a 1800 metrů pozitivního převýšení.

„Dlouhý pozvolný sběh do Železné Rudy je za odměnu, navíc přímo na trase, na začátku Rudy, je nonstop otevřená benzínka,“ popisuje trasu první etapy nejrychlejší muž z minulého roku Aleš Sedlák. „Proběh Železnou Rudou se dá udělat i trochu příjemnější, než jsem zvolil já – spousta výborných kaváren a restaurací je přímo na trase, což může být ideální volba pro doplnění energie a zásob,“ dále Sedlák doporučuje.

Druhá etapa pokračuje dále největším národním parkem Česka do obce Prášily. Z ní pak vystoupáte ke stejnojmennému jezeru a následně k vrcholu Poledník. Seběhnete do vesničky Srní a proti proudu toku řeky Vydry se vydáte do finální destinace této etapy městečka Modrava. Na nejdelší etapě celé výzvy Napříč Šumavou absolvujete 47 kilometrů a 1100 metrů pozitivního převýšení. „Úsek podél Vydry od Čeňkovy pily až k Antýglu je pěkně zrádné místo,“ varuje mimo jiné vítěz 110kilometrové trasy závodu 100 miles of Istria 2019 Aleš Sedlák. „Vypadá to jako rovina, ale ve skutečnosti je celý úsek nepříjemně pozvolný a dlouhý stoupák, dále pokračuje, „V těchto místech mají výhodu lidi jako já, co nemají v hlavě moc drátků a nemají tak tolik možností zbytečně přemýšlet a prostě jen běžet,“ vtipkuje vítěz nejstaršího českého maratonu Praha-Dobříš Aleš Sedlák.

Třetí etapa je tou nejméně vertikálně náročnou. Z Modravy se vydáte k myslivně na vrcholu Březník a přes Černou horu budete pokračovat k pramenu řeky Vltavy. Následně vás uvítá nejvýše položená obec v Česku Bučina a od ní se vydáte podél hranic s Německem k nouzovému nocovišti Strážný, kde i třetí etapa končí. Na 36 kilometrech překonáte 700 metrů pozitivního převýšení.

Poslední etapa musela vzhledem k uzavření části šumavského národního parku z důvodu popadaných stromů částečně změnit trasu. Od nocoviště Strážný se vydáte dále podél hranic po červené turistické značce k rozcestí Spálenec. Tam se od původní trasy odkloníte a vydáte se po žluté turistické značce do německé vesnice Haidmühle. Z ní se dáte po trase Frauenberger Steig na Rollmannsberg a budete pokračovat dále na Třístoličník, kde se napojíte na původní trasu. „Okolí Třístoličníku, Trojmezí a Plechého jezera jsou nejtechničtějšími místy celé trasy,“ hodnotí Aleš Sedlák, mimo jiné vítěz Baroko (ultra)maratonu na 100 km z roku 2018. „Když k tomu člověk přičte ‚rozbité‘ nohy z předchozích 150 km, je tenhle sestup opravdu chuťovka. Kdo nikdy v této části Šumavy nebyl, tak rozhodně doporučuji,“ láká na návštěvu Šumavy Aleš Sedlák, který loni 160kilometrovou trasu dokončil za 17 hodin 52 minut a 54 sekund.

Po červené turistické značce dojdete na vrchol Plechý, odkud seběhnete ke stejnojmennému jezeru a budete už pouze klesat k cíli poslední etapy – železniční zastávce v Nové Peci. Přestože se poslední etapa z důvodu uzavření části trasy o kilometr zkrátila, v nohách budete mít po čtvrté etapě 34 kilometrů a 800 metrů pozitivního převýšení.

Na co čekat!

  1. Vyber si variantu
  2. Zaběhni si variantu a hlavně ji celou zaznamenej pomocí gps hodinek, navigace…
  3. Zaregistrujte se na zabehni.napricsumavou.cz a nasdílejte odkaz na GPS trasu nebo na GPX soubor

Abys mohl soutěžit s ostatními, musíš se výzvy zúčastnit v termínu od 1. 6. do 15. 10. 2021

Všichni výherci budou do 30. 10. 2021 kontaktování na e-mailovou adresu, kterou uvedou při registraci do soutěže. Zároveň budou jejich jména zveřejněna na webu soutěže a blogu rockpoint.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: