Volkswagen Maraton Praha 2019: Salpeter vylepšila rekord závodu o dvě minuty! Dazza urval soupeře drtivým finišem. Mistrovské tituly pro Pavlištu a Pastorovou!

Volkswagen Maraton Praha 2019: Salpeter vylepšila rekord závodu o dvě minuty! Dazza urval soupeře drtivým finišem. Mistrovské tituly pro Pavlištu a Pastorovou!

Volkswagen Maraton Praha, třetí závod RunCzech sezony 2019 a oceněný zlatou známkou kvality IAAF, oslavil 25. výročí závodu stylově novým rekordem závodu v ženské kategorii. Izraelská šampionka Lonah Chemtai Salpeter zvítězila suverénně v čase 2:19:46.

Ženský závod patřil výhradně izraelské univerzálce

Ženský závod patřil výhradně izraelské univerzálce Lonah Chemtai Salpeter, která nasadila strhující tempo a dokázala, že do Prahy měla výborně natrénováno. Na Sportisimo 1/2Maratonu Praha už ukázala stoupající formu, když si také vylepšila osobní výkon a v první květnovou neděli mistryně Evropy na 10 000 metrů svůj výkon ještě vygradovala. Do cíle letěla jako šíp sama od půlky závodu, předběhla i české elitní atlety Petra Pechka s Jiřím Homoláčem a vymazala dva roky starý čas.

Salpeter si udělala několikanásobnou radost, když úžasným výkonem 2:19:46zároveň přepsala vlastní izraelský národní rekord 2:24:17 a její skvělý běh je třetím nejrychlejším výkonem evropské závodnice v historii a čtvrtým nejlepším výsledkem této sezony. „Jsem strašně spokojená. Od 28. kilometru jsem si uvědomila, že mohu být v cíli pod 2 hodiny 20 minut, a tak jsem zaútočila. I když bylo počasí velice příjemné, mé časy byly nevyrovnané proto, že u některých pasáží byl nepříjemný vítr, který nadělal drobné problémy,” uvedla Salpeter, která navíc získá prémii 75 tisíc euro za překonání rekordu, první místo a exkluzivní čas pod 2 hodiny a 21 minut.

Jedná se o tradiční běžecký svátek, který startuje ze Staroměstkého náměstí v Praze. Více informací o Volskwagen Maratonu Praha najdete v termínovce.

Mezi muži zvítězil Almahjoub Dazza a doběhl si pro skvělý čas 20:05:58

Hlavní favorit mužského závodu Almahjoub Dazza se dlouho držel v početné skupině elitních keňských a etiopských běžců. V té se od začátku běželo bleskurychlé tempo na rekord Volkswagen Maratonu Praha. Chladné počasí a ranní vlhké podmínky byly pro nové maximum jako stvořené a vodiči Tarbei, Kiplagat a Wanjiku odváděli do patnáctého kilometru skvělou práci.

Rychle vystupňované tempo i protivítr, v němž vytrvalci běželi osm kilometrů až do půlmaratonské distance, si vybraly daň a právě tam elitní pole definitivně ztratilo slibný náskok na rekord (1:02:51), který byl místy až 20 vteřin. Od té chvíle se dobytí mužského rekordu závodníkům vzdalovalo. Dazza však v závěru našel ve svém rezervoáru nejvíce sil z pětice nejsilnějších atletů, v níž byli ještě Keňané KiprutoYego a Etiopané Wolde s Bantiem, a drtivým finišem je všechny utrhl a doběhl si pro skvělý čas 2:05:58. Pražský triumf pro něj bude o to sladší a nezapomenutelný, že je vůbec premiérovým v jeho maratonské kariéře. Jeho jméno do historie vstoupí i druhým nejrychlejším výkonem Volkswagen Maratonu Praha všech dob.

Mým cílem bylo vítězství a to se mi nakonec splnilo

„Jsem velmi šťastný. Mým cílem bylo vítězství a to se mi nakonec splnilo. Měl jsem vlastní plán – na 25. kilometru zrychlit a roztrhat skupinu. Ten druhý útok jsem směřoval na 40. kilometr. Oba se mi povedly, a proto je ten výsledný čas tak dobrý,” řekl Almahjoub Dazza, kterému se hodně zamlouvalo tempo nastavené od začátku.„Děkuji za to i mým kolegům a soupeřům. A pokud přijedu i příští rok, pokusím se čas ještě vylepšit a rekord překonat.” Jeho čas mohl být ještě nablýskanější, kdyby se před cílem téměř nezastavil a nezačal oslavovat. Málem tak mohl přijít také o výkon pod 2:06:00. „Byl jsem vážně hrozně šťastný, že vyhraji a na čas jsem v té chvíli vůbec nemyslel,” smál se.

Maratonské tituly vybojovali Pavlišta a Pastorová

Volkswagen Maraton Praha byl zároveň Mistrovstvím České republiky v maratonu. Na startu byl největším favoritem na vítězství dvojnásobný držitel titulu Jiří Homoláč. Přestože špičkový domácí závodník, trénující poslední měsíce v Keni, byl zdravotně indisponovaný a nachlazení mu vzalo hodně sil, držel se dlouho po boku Víta Pavlišty. Poloprofesionál Pavlišta ovšem domácí jedničku „odpáral”, stal se českým šampionem v osobáku 2:16:30 a měl by tak Česko hájit na zářijovém MS. „Probereme s trenérem, zda zvládneme ještě jeden maraton na mistrovství světa v Doha,” uvedl. “Je to můj druhý podařený maraton v životě. Hodně mi do půlmaratonu pomohl Jirka Homoláč. Pomohli i fantastičtí diváci, protože díky nim zapomenete na bolest a utrpení,” dodal Pavlišta. 

V ženské kategorii obhájila český titul i pozici nejrychlejší Češky pražského maratonu Petra Pastorová časem 2:42:23. Závod ovládla s obrovskou převahou pěti minut před druhou Terezou Ďurdiakovou (2:47:17). Pro bronzovou medaili si doběhla Barbora Jíšová (2:48:10). „Musím se přidat k Vítkovi, atmosféra byla vážně úžasná. Běžela jsem i v Rotterdamu a Muscatu, ale tady na mě lidé volají i jménem a to je moc příjemné,” potěšilo jí.

Úvodní foto: RunCzech

Výsledky

Muži

1. DAZZA ALMAHJOUB  2:05:58

2. WOLDE DAWIT  02:06:18

3. BANTIE AYCHEW  02:06:23

Ženy

1. SALPETER LONAH CHEMTAI  02:19:46

2. ESHETE SHITAYE   02:22:39

3. YALEW GENET  02:24:34

MČR Muži

1. Vít Pavlišta  02:16:30

2. Jiří Homoláč  02:21:23

3. Petr Pechek  02:22:21

MČR Ženy

1. Petra Pastorová  02:42:23

2. Tereza Ďurdiaková  02:47:17

3. Barbora Jíšová  02:48:10

Celkové výsledky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: