Perun SkyMarathon ovládl legenda Marco De Gasperi

Perun SkyMarathon ovládl legenda Marco De Gasperi

V sobotu 5.5. se konal již 6. ročník závodu Perun SkyMarathon a znova s přívlastkem Mistrovství ČR ve SkyMarathonu. Po vzoru loňského ročníku byly pozvány zahraniční hvězdy. Mezi největšími favority byli Italská legenda a pětinásobný mistr světa v běhu do vrchu Marco De Gasperi a mistryně světa v běhu do vrchu z roku 2000 Angela Mudge.

Závod – muži

Fantastickou bitvu přinesl druhý závod Golden Trail National Series, který proběhl v rámci CzechEnergy Team Perun Skymarathon v Beskydech. Na startu se sešla téměř kompletní českáskyrunningová špička, borci ze Slovenska a nechyběl zde také Marco de Gasperi, který patří klegendám světového skyrunningu.

Trasa závodu přivedla závodní pole na vrchol Javorového, kde byla umístěna oficiální fanzóna.Několik desítek diváků se zvonci a trubkami pak závodníkům přichystalo neskutečnou atmosféru,kterou si dle všeho závodníci opravdu užívali.

Až pod sjezdovku v legendární Řece drželo čelo závodu pohromadě. Seběh zpět do Řeky závodní pole trochu roztrhal a začal boj. Pod posledním kopcem již vedl Marco de Gasperi s více nežminutovým náskokem před Jiřím Čípou, Jiřím Petrem a Slovákem Petrem Franěm ze Salomon/Suunto týmu. Závěrečné stoupání s legendární stojkou na „Grande finale“ však přineslo ještěvelké drama, když Peter Fraňo dostihl Marca de Gasperiho, který je ovšem grandiozní seběhář a na posledních pěti stech výškových metrech zabral a s náskokem více než minuty nakonec zvítězil. Třetí pak doběhl skvěle běžící Jiří Čípa.

Velké drama přinesl souboj o čtvrtou pozici, kde doslova ožil Tomáš Maceček, který po většinuzávodu nevypadal dobře a v posledním kopci se přes Jiřího Petra posunul na čtvrtou příčku.

Závod – ženy

Dalo by se říci, že závod žen žádné velké drama nepřinesl. Prakticky od startu až do cíle se na vedoucí pozici držela skotská veteránka horského běhu Angela Mudge, která v historii dokázala zvítězit v závodech typu Zegama – Aizkorri, Dolomites Skyrace, Pikes Peak Marathon atd. S téměřsedmi minutovou ztrátou doběhla Jana Juračková, která je sestrou známé běžkyně Kateřiny Matrasové. Třetí místo pak vybojovala Polka Natalia Tomasiak, která stála na stupních také předtýdnem při závodě Salomon Baba – Kamzík. Na čtvrtém místě doběhla brněnská běžkyně Zuzana Ožanová, která zde předvedla skvělou formu. Pátá skončila mladá skyrunnerka Barbora Cichá.

Výsledky – top 3 muži:

1. Marco De Gasperi – Hoka One One, ITA – 04:07:37.76

2. Peter Fraňo – Salomon/Suunto, SVK – 04:08:51.33

3. Jiří Čípa Salomon/Suunto, CZE – 04:11:18.58

Výsledky – top 3 ženy:

1. Angela Mudge – Canethy Hill Running Club, GBR – 05:09:33.44

2. Jana Juračková – Canmore, CZE – 05:16:31.38

3. Natalia TOMASIAK – Salomon Suunto Poland Team, POL – 05:23:12.70

Marca jsme se po závodě zeptali na pár otázek:

Marco, gratuluji k vítězství, jak se ti běželo?

Běželo se mi dobře. Trochu mě překvapil, jak silný byl mladý Peter. Snažil jsem se nechat si rezervu, na samotném začátku jsem nebyl ve vedení.

Zažil jsi v závodě těžký moment?

Těsně před vrcholem posledního stoupání mě právě Peter dotáhl. Jsem už sice starý, pořád ale bojuji až do cíle. Nakonec se mi podařilo zvítězit.

Jak se ti líbí Česká republika a Beskydy?

V Česku jsem už byl před více jak dvaceti lety na Mistrovství světa v běhu do vrchu. Beskydy jsou pěkné, překvapily mě svou náročností, i když nejsou zas tak vysoké.

Děkujeme za rychlý rozhovor, ať se daří prohánět mladíky i nadále!

Marco De Gasperi
Italský vrchař a sky-runner. Marco běhá za Compressport Trail Running Team. Pětinásobný mistr světa v běhu do vrcho z let 1997 až 2007 a pětinásobný medailista z vrchařského Mistrovství Evropy. Dále také například třikrát zvítězil na slavném závodě Sierre-Zinal.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: