Závod Pyšelský kopeček nově s ITRA body

Závod Pyšelský kopeček nově s ITRA body

Rodinný regionální závůdek, nebo do široka daleka vyhlášená prestižní výzva? Pohodové proběhnutíčko pro každého, pořádný terénní závod, anebo dokonce až extrémní distanc? Všechno v jednom. Najdete na Pyšelském kopečku, letos 25. dubna.

V pátém ročníku se tenhle běžecký podnik v kraji kocoura Mikeše a dalších hrdinů opět rozrůstá. „Sám běhám, mám běžeckou prodejnu a toužil jsem si taky uspořádat vlastní závod,“ vzpomíná na začátky Peter Matisko, původem košický běžec, usídlený pracovně v Jesenici (manželka má vedle jeho Run 4-ever v domě oční optiku) a životně v Pyšelích.

Společně s kamarádem vytyčili nejprve 10,5 km dlouhý okruh, který se tehdy běžel jednou nebo dvakrát. Díky přátelství s veterinářem vypsali i canicross, závod běžce se psem, který je českým šampionátem veterinářů. Po dvou letech přidali kratší trasu na 5 km, vloni pak už se půlmaraton běžel jako jeden okruh a samostatně. Vyhráli ho Miloš Smrčka (za 1:29) a Monika Doležalová (1:43).

„Pořád jsem měl sen i o ultra, poběhal jsem si po okolí a doladil trať na 77 kilometrů,“ doplňuje aktuální status quo s novinkou UltraPUNKtrail. Jeho trať kopíruje trasu půlmaratonu asi 10 km k Mlýnskému rybníku, pak se odpojí, běžce zavede přes Kamenici třeba až k lyžařskému areálu Chotouň u Jílového a zpět, povětšinou po lesních a terénních cestách.

Sám ředitel loni běžel slovenský Štefánikův trail na 150 km s převýšením 5 300 metrů, na kterém strávil celkem 31 hodin, z toho 27 běhu. A k letošním padesátinám si chce nadělit další podobnou výzvu.

„Samozřejmě si uvědomuju, že to bude teď s delším závodem všechno náročnější, jak takovou trať zajistit, ale doufám, že to dobře dopadne,“ věří. První rok se zde sešlo téměř dvě stě účastníků, loni už tři sta a letos jistě přibydou další.

A co se týká dalšího rozvoje? „Chceme připravit kvalitní podnik, ale zachovat si rodinnou atmosféru. Pro místní pořádáme i další sportovní aktivity, ale na běh bychom rádi přilákali i lidi odjinud. Letos se tu dají získat kvalifikační body na UTMB, ale jinak se do žádného seriálu zapojovat nechceme,“ dodává.

Mrkněte na základní propozice nebo na jiné závody do naší termínovky

Součástí Poháru běžců Ladova kraje je spíš proto, aby si s ostatními pořadateli dokázali srovnat termíny a nekonkurovali si navzájem. I proto se nyní oproti minulým rokům posunul termín o týden vpřed.

Před dvěma lety se tu na startu objevil herec a moderátor Dalibor Gondík, jehož sestra Adéla bydlí v Pyšelích s Jiřím Langmajerem. Aspoň na dálku podporuje běžce Matiskův soused, špičkový freestylový motokrosař Petr Pilát. Společně zvažují spojit s během i dobročinnou akci. Moderátora dělá Jan Smetana z České televize. A roli startérky na sebe pravidelně bere „jaderná baba“ Dana Drábová a činí tak, jak sama říká „atomovým výbuchem“. Ten první letošní bouchne už v 7 ráno u hasičárny, pak vyběhnou postupně děti podle věku i další účastnici kratších štrek.

Už loni tady chvályhodně vyzvali závodníky k používání vlastních kelímků na občerstvovacích stanicích. „Ale pro jistotu jsme jich ještě pár nechali. Letos tomu tak nebude, chceme zůstat striktní a alespoň částečně eliminovat explozi plastů, která nás všude zavaluje,“ dodává Matisko. On sám je tak z dlouhých závodů zvyklý.

Pyšelský kopeček se stává závodem pro (hodně širokou) celou rodinu.

Více info najdete na oficiálních stránkách závodu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: