Diagnostika došlapu – jak probíhá a co od ní čekat?

Diagnostika došlapu – jak probíhá a co od ní čekat?

V dobré běžecké speciálce se boty většinou vybírají na základě diagnostiky došlapu. Ta totiž neurčuje jen to, jestli máte pronační nebo neutrální došlap, ale dokáže také odhalit řadu asymetrií nebo odchylek ve stavbě chodidla i v technice běhu. Mimo jiné díky ní můžete předejít řadě problémů. Diagnostiku statickou i dynamickou představuje Zdeněk Dohnal z běžecké speciálky Best4Run.

„U nás v Best4Run se samotná diagnostika skládá ze dvou částí. Statická diagnostika na podoskopu nám řekne, jaké má běžec chodidlo a jak je na tom jeho klenba, dynamická zase prověří samotný došlap, ale často odhalí také špatné návyky běhu,“ říká Zdeněk Dohnal z běžecké speciálky Best4Run v Přerově. Vybírat běžecké boty bez diagnostiky příliš nedoporučuje. Především pro začátečníky je dobré vědět, jaké boty jsou pro ně vhodné, jak našlapují a na co si dávat při běhu pozor.

Statická diagnostika odhalí zdraví chodidla

Běžecká diagnostika začíná v Best4Run staticky. Běžec stojí bosýma nohama na podsvícené desce, která mu ukáže, jaké má chodidlo. Pro mnoho běžců je to první setkání s realitou toho, že možná nemají ideální chodidlo a že je potřeba se o něj trochu starat. Jak to funguje? Statická diagnostika probíhá na vysoce odolné akrylátové desce, která vede polarizované světlo. Při došlapu na desku je vidět, jak je váha rozložena na ploše chodidla. Polarizované světlo se s různou intenzitou odráží v místě tlaku chodidla. U zdravé nohy s ideálním došlapem by váha měla procházet z vnitřní strany paty na vnější malíkovou hranu. Správně by noha měla být podsvícena pod patou, podél celé vnější hrany chodidla, pod podélnou klenbou a pod všemi prsty. Vysokou klenbu odhalí podsvícení pouze patní části a špičky, nízkou klenbu zase rozlitý otisk bez výrazného zakrojení.

Zdravé chodidlo není zásadní jen pro správný běh, ale také pro celkové držení těla. Složitý systém kostí, kůstek, úponů a šlach patří k nejnamáhanějším částem těla a největší vliv na jeho destabilizaci mají kromě úrazů také nevhodné boty. Chodidlo uzpůsobené na chůzi po měkkém terénu je často přetěžováno pohybem po asfaltu, chodníku, silnici, často navíc v úzkých botách, které mu nedovolí přirozeně pracovat.

Statická diagnostika probíhá na akrylátové desce

„Chodí k nám řada běžců, kteří si sice kupují na běhání dobré boty, ale na běžnou chůzi jim stačí ploché tenisky, baleríny nebo mokasíny. Taková bota je z mého pohledu nevhodná, protože je úzká a na diagnostice často vidíme, jak málo jsou používány prsty nohou nebo jak se bortí podélná klenba,“ říká Zdeněk z Best4Run. „Za den nachodíme průměrně tři až pět kilometrů, běželi byste je v balerínách?“ ptá se Zdeněk.

Statická diagnostika tedy slouží k odhalení tvaru chodidla, na základě kterého pak může specialista doporučit vhodné běžecké vložky. „Vložky, které nabízíme, jsou anatomicky tvarovány a vyrábí se ve třech modelech podle typu chodidla. Dokážou lépe usadit nohu v patní části, podpořit podélnou klenbu, stimulovat plantární fascii a tlumit nárazy při došlapech,“ vysvětluje funkci vložek Zdeněk

Dynamická diagnostika pozná došlap i běžecké nešvary

Po statické diagnostice následuje diagnostika dynamická. Speciální kamera snímá spodní část nohou běžce při běhu na pásu a pomocí naměřených úhlů pak určuje, jestli má běžec došlap neutrálnípronační nebo supinační. Přestože běh na pásu je přece jen trochu jiný než klasický běh, dokáže ukázat na řadu běžeckých nešvarů.

O typech došlapu už jste určitě slyšeli. Ostatně, základní diagnostiku si můžete udělat sami doma na starších běžeckých botách. Pokud je podrážka výrazně sešlapána na vnitřní straně, je možné, že máte pronační došlap, tedy vychýlení chodidla směrem dovnitř. V malé míře je tento došlap přirozený, ve větší míře však může způsobovat přepětí svalů a šlach ve spodní části nohou a může vést k deformacím nebo poraněním. Pokud máte botu sešlapanou na vnější hraně, vypadá to na došlap supinační, tedy pravý opak.

Pro odbornější zhodnocení se ale svěřte do rukou odborníků. „Při dynamické analýze došlapu měříme úhly, které svírá pata, kotník a koleno, podle toho dokážeme odhalit pronaci nebo supinaci. Často jsou k ní náchylnější běžci s plochou nohou nebo po úrazech,“ říká Zdeněk z Best4Run.

Dynamická diagnostika trvá pár minut, ale dokáže předejít řadě problémů. Zpomalený záběr navíc běžci často napoví, kde při běhu dělá chybu.

Dobrá bota je základ, ale nevyřeší všechno

Díky provedeným diagnostikám jsou v běžecké speciálce schopní vybrat tu správnou obuv. Pro začínající běžce, běžce po úrazech nebo s vleklými problémy botu dobře tlumenou a s kvalitní oporou, pro zkušené běžce, závodníky a profíky minimalistické boty s nízkým tlumením, které udělají běh dynamičtějším a zajímavějším.

„Sebelepší boty, ať už pronační nebo neutrální, nedokážou vyřešit všechno,“upozorňuje Zdeněk z Best4Run. „Jsou sice dobrým základem pro zdravý běh bez bolesti, je ovšem nezbytné posilovat svaly kotníků, lýtek, hýždí i středu těla, masírovat chodidla, střídat boty, chodit pravidelně naboso a prokládat běh i jiným kompenzačním cvičením. Díky dobrým botám můžete všechny tyhle věci dělat bez bolesti a beze strachu z únavového poškození.“

Pro zdraví chodidla toho prostě můžete udělat spoustu. První na řadě je výběr kvalitních bot, které se postarají o správný došlap a díky tomu dokážou i předejít i takovým nepříjemnostem, jako je plantární fasticida nebo vybočený palec. Chodidlům dělá samozřejmě dobře správná technika běhu, a to i ve chvíli, kdy běžíte 20 kilometrů a začínáte být unavení. Balanční pomůcky, jako jsou míčky, podložky nebo balonky mohou chodidlo výrazně uvolnit, stejně jako regenerační boty (například od značky Salomon), které chodidlo stimulují na těch správných místech.

O Best4Run
Běžecká speciálka v Přerově letos oslavila 4. narozeniny. To, na čem si tu velice zakládají je osobní přístup a velký výběr. Se svými 220 m2, diagnostikou, běžeckým chodníkem a velkým množstvím modelů a velikostí na skladě patří k nejlepším speciálkám v okolí. Najdete tu boty Asics, Mizuno, Salomon, Saucony, Inov-8 nebo NVII, oblečení od Craft, CEP, Skins a dalších značek.
 
Best4Run běžecká speciálka | Tovární 4 | Přerov | www.best4Run.cz | 704055995 | [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: