Zimní běžecké ligy 2015/2016 – skvělé zpestření zimní přípravy

Zimní běžecké ligy 2015/2016 – skvělé zpestření zimní přípravy

Podzimní závodní období už pozvolně skončilo a pro mnohé běžce začíná podzimní/zimní příprava na další sezónu. Nicméně závodů v termínovce je pořád dost a pro mnohé jsou skvělou výzvou rovnou běžecké poháry či seriály, které v rámci rčení „Závod je nejepší trénink“ mohou velmi zatraktivnit zimní tréninkovou dřinu. Pojďte se podívat na jejich přehled.

Lysacup

čtrnáctým rokem se každý víkend koná oblíbený beskydský etapový seriál běhů na Lysou horu, který rok co rok láká mnoho sportovních nadšenců, a to nejen desítky běžců, ale i cyklisty, horolezce, triatlonisty, veslaře, chodce a všechny, co mají rádi výzvy. Celý 16-ti etapový seriál startuje 1. listopadu 2015 a vyznačuje se velmi atraktivním a pestrým programem, který každý víkend nabízí traťe o různých délkách (od 3,7 km do 16,2 km) a převýšeních (od 577 m do 1.477 m+), pokaždé se startuje z jiného místa a závodníci se musí poprat nejen se samotným náročným výběhem, ale i s nevyzpytatelným zimním počasím, jakým je mlha, vítr, led, sníh, mráz a vše ostatní, co příroda přichystá. Nejen že je tento seriál pestrý v různorodosti jednotlivých etap, ale navíc nabízí několik specialit v podobě silvestrovského dílu v převlecích, závodu „3 v 1“, kdy účastníci musí zdolát Lysou horu formou výběh – seběh – výběh, či tradiční časovky.

Lysacupu se v minulém roce zúčastnilo 588 závodníků, kteří mohli usilovat o umístění nejen jako jednotlivci, ale i jako týmy, což samozřejmě platí i letos. Co se týče bodování, do celkového hodnocení se započítává 7 nejlepších výsledků z prvních devíti etap a 6 nejlepších výsledků z následujících 8 etap. U týmů se do celkových výsledků sčítá nejlepší bodový zisk max. 3 závodníků z jednoho družstva. Vítězem předchozích 3 loňských ročníků a zároveň držitelem putovního poháru se v mužích stal současný Mistr ČR ve skyrunningu Tomáš Lichý, který mimochodem byl vloni i členem vítězného týmu Splašení Goroli. Mezi ženami pak byla nejlepší Krejčiříková Denisa.

Rozpis a ropozice jednotlivých závodů najdete zde

Brněnský běžecký pohár (BBP)

Další oblíbený zimní běžecký seriál, tentokrát s dějištěm v Jihomoravské metropoli a jejích přilehlých obcích, začíná 17. listopadu závodem v Jehnicích. Tento kvalitní pohár zahrnuje 10 závodů a nabízí velmi rozmanité trasy o vzdálenostech od 4,3 km do 10,6 km pro dospělé a kratší tratě pro děti, které vedou jak terénem, tak i po asfaltu. Na startu jednotlivých běhů se každoročně scházejí i naši nejlepší běžci jako Dan Orálek, Jirka Homoláč, Honza Procházka a další výborní závodníci. Samozřejmostí je dobré zázemí jednotlivých závodů, čipové měření, občerstvení a skvělá atmosféra, kterou navíc doprovází velmi přijatelné startovné do 60 kč.

Celkové hodnocení seriálu je dáno součtem nejvyšších získaných bodů 6-ti z 10 závodů, v kterých jsou závodníci ohodnoceni podle absolutního pořadí v rozsahu od 10 do 500 bodů. V minulém ročníku se hlavních závodů zúčastnilo na 900 účastníků a celkovými vítězi se stali Robert Míč a Patrícia Puklová. Celý seriál končí závěrečným dílem u Brněnské přehrady konaným 3. dubna 2016.

Více informací najdete v termínovce

Zimní běžecký pohár Kadaň

Tento pohár, pořádaný klubem FC Kadaň, zahrunuje 18 závodů, které se konají v Ústeckém kraji, v okolí Kadaně. Pohár začíná 1. listopadu a končí 28. února. Závody se konají každý víkend či o státních svátcích a jednotlivé rozmanité tratě o délce od 3,8 km až po půlmaraton vedou jak terénem, tak i po asfaltu přes malebná místa, jako horu Úhošť, Lomazickou vodní elektrárnu, Svatý vrch, Střední a Zadní vrch, Úhošťany, Lestkov a další. Poslední závod se odehrává na dráze.

Závody jsou rozděleny do 3 kategorií podle obtížnosti. Všechny kategorie zahrnují šest závodů a systém bodování je u každé z nich odlišný. Účastníci mohou kromě kategorie jednotlivců běžet i za tým členů rodiny, nebo jako sourozenecké či partnerské (manželské) dvojice. Díky trasám, různorodosti povrchu, skvělé organizaci i systému bodování patří tento pohár mezi velmi atraktivní zimní běžecké akce. V loňském roce se poháru celkově zúčastnilo 345 dospělých a juniorů a na 50 dětí.

Podívejte se na informace o jednotlivých závodech.

Winter Run

Pro milovníky městských běhů je na tuto zimu přichystán 2. ročník zimních závodů Winter Run, který zavítá do našich 5-ti metropolí – Hradec Králové, Ostrava, České Budějovice, Praha a Olomouc. Seriál začíná 16. ledna v Hradci Králové v Městských lesích a na běžce jsou stejně jako v minulém ročníku přichystány trasy dlouhé 8 km nebo 4 km, které, kromě hradeckého terénního závodu, vedou po asfaltu. Tento seriál je organizován zkušenými organizátory známých nočních běhů Night Run, tudíž nikoho nepřekvapí skvělé zázemí závodů, kvalitní servis, čipová technologie, pěkné ceny a hlavně skvělé zážitky. Jednotlivé závody jsou na sobě nezávislé, tudíž není ustanoven žádný bodový systém.

Zde najdete propozice závodů

O krále jestřebích hor

Kdo to nemá příliš daleko do Krkonošského podhůří v Královéhradeckém kraji, může se zúčastnit osmi dílného seriálu zimních běžeckýh závodů, který začíná v neděli 5. srpna Mikulášským během v Úpici. Trasy běhů, které jsou o délce od 6-ti do 10-ti kilometrů pro dospělé a kratších vzdálenosti pro děti, vedou náročným, ale zároveň nádherným prostředím, a to jak terénem, tak po asfaltu. Termíny jednotlivých dílů, kromě prvního a posledního, se konají v pracovní dny převážně ve středu a nabízejí tak skvělé zpestření zimní přípravy i stereotypů všedního dne. Body v tomto poháru mohou získat závodníci, kteří se v jednotlivých závodech umístí do desátého místa včetně a do konečného pořadí se u každého bodujícího započítává 5 nejlepších výsledků. Loňského ročníku se zúčastnilo 113 dospělých a 117 dětí.

Zde najdete jednotlivé propozice

Chebská běžecká zima

Jedná se o čtyři běžecké závody, které probíhají jednou měsíčně v období listopad až únor. Tento seriál se koná jednak pro zpestření zimní běžecké přípravy běžců a také za účelem přinutití rekreační sportovce a nesportovce k aktivnímu pohybu i v zimě, a také za charitativním účelem pro podporu dětí nemocných cystickou fybrózou, kterým účastnici můžou pomoci dobrovolným startovným v rámci jednotlivých závodů. Délky tratí se pohybuje od 2,2 kilometrů do 8,8 kilometrů pro dospělé a kratších tratí pro děti a mládež. Jednotlivé závody pokaždé startují i končí v prostoru nového sportovního areálu na levém břehu Ohře v Chebu a jejich trasy jsou vedeny po okolních místních komunikacích. Systém bodování zahrnuje ohodnocení od 1. místa (50 bodů) až po 50. místo (1 bod), další místa se nebodují. Vítězem se stává závodník s nejvyšším počtem bodů. Na starty minulého ročníku se postavilo na 200 dětí a dospělých.

Podívejte se na více informací o závodech

Zimní pohár Srchu

Další seriál zimních běhů se tentokrát odehrává v obci Srch v Pardubickém kraji. Pohár zahrnuje 5 závodů, které se konají jednou měsíčně od 18. listopadu do 18. března. První čtyři díly jsou na programu ve středu, poslední pak v pátek. Trasa závodů je pokaždé stejná, měří 8,75 km a vede po asfaltovém okruhu, který se obíhá pětkrát. Závody vždy začínají v 18:00, tudíž se běží za tmy či za šera. Čelovky ale nejsou potřeba, protože celý okruh je osvětlen pouličním osvětlením. Systém hodnocení spočívá v započítání 4 nejlepších dosažených výsledků a podmínkou pro vyhodnocení je účast v nejméně 3 závodech.

Propozice závodů najdete zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: