Zkus orienťák. Jaké závody doporučujeme v roce 2022?

Zkus orienťák. Jaké závody doporučujeme v roce 2022?

Orienťák je sranda a není složité se ho naučit, zábavu na něm najdou celé rodiny i závodiví běžci. Svět běhu přináší tipy na 9 závodů nebo seriálu akcí, na kterých nesmíš v roce 2022 chybět.

Valašská liga

Unikátní orienťácký terén vznikl u Otrokovic, když v první polovině 30. let minulého století byla firmou Baťa splavována zemina z kopce Tresného. Tím se zvýšila úroveň terénu pod kopcem o dva až čtyři metry a vznikla všemožná údolíčka, hřbítky a na povrch se dostal kamenitý podklad. A v tomto terénu proběhne březnový závod v rámci Valašské ligy, kde budou připraveny tratě o délce 3-9 km, přičemž na té nejdelší se závodníci mohou těšit na upravenou mapu, to ze závodu může udělal pořádný survival. 

Czech O-Tour

Domácí Mistrovství světa 2021 bylo nezapomenutelným zážitkem, celá řada fanoušků a aktivních orienťáků by se ráda proběhla tam, kde se bojovalo o tituly mistrů světa… Není problém! Czech O-Tour je seriál závodů, který provede běžce právě v terénech závodů MS 2021. Pořadatelé cílí na mládež, klubovou soudržnost a také na začátečníky – je možné si vybrat z několika tratí a absolvovat je lze třeba ve dvojici nebo s celou rodinou. Březen nabídne sprinty v pevnosti Terezín, v červenci se poběží v kamenitých svazích Jizerských hor a říjnové zakončení nabídnou pískovcová skalní města na Kokořínsku. Je na co se těšit, tak neváhej a přihlas se včas!

  • Termín: 26. března, 16.—17. července a 29.—30. října 2022
  • Místo konání: Terezín, Jizerské hory, Kokořínsko
  • Web závodů: https://o-tour.cz/

Velikonoce ve skalách

Zatímco Czech O-Tour je orienťácká novinka, Velikonoce ve skalách už jsou stálicí každoroční termínovky. Tři závody od pátku do neděle v Doksech a okolí, letos u obce Jestřebí v pískovcových terénech Pruského kamene. Velikonoční pondělí samozřejmě již zůstává pro jiné aktivity 😊. Každý rok se nabízí jedna otázka – bude sníh? Nezřídka kdy se totiž stává, že na „Pražské Velikonoce“, jak se závodu přezdívá, i přes jarní počasí napadne sníh. 

SAXBO

SAXBO, to jsou Česko-saské dny orientačního běhu, kdy se tradičně během jednoho víkendu konají velmi oblíbené závody v okolí Chrastavy a za německými hranicemi u kolegů z Žitavy. Letos se slaví jubilejní 30. ročník a pořadatelé již nyní připravují kvalitní tratě, aby závody stály za to. Sobotní zkrácená klasická trať se poběží na Ovčí hoře nedaleko Liberce, v neděli přijde na řadu to pravé skalní dobrodružství v pískovcových skalních městech v okolí Jonsdorfu a skalního hradu Oybin. Na další info si ale musíme počkat, více informací o závodech se objeví v průběhu března a dubna.

Český pohár a žebříček A – Nejdek

Velké trable si vybrali pořadatelé Českého poháru a žebříčku A, kteří měli závody pořádat již v roce 2020, ale covidová pandemie k nim bude shovívavá nejspíše až letos. Tak snad budou moci proběhnout dva závody v Oldřichově u Nejdku – krátká a klasická trať. Krušné hory jsou orientačním během téměř nedotčené a běžet tam závod vždy stojí za to. Příroda je zde v přirozená, malé stromky rostou pod těmi většími a kameny pozvolna zarůstají mechem. To můžete posoudit na videu sami.

Východočeské oblastní mistrovství 

V okolí Liščí hory v Krkonošském podhůří se poběží klasická trať v rámci oblastního žebříčku. Terénu vévodí kamenná pole s balvany, ovšem ani zdejším liškám se nepovedlo zahnat kůrovce, je to ale v tomto lese na škodu? Možná ne, protože díky tomu vznikly velmi úzké a dlouhé oplocenky s novými stromky a závodníci si při volbě postupu musí dobře vybrat, jestli je to kratší a rychlejší zleva, zprava nebo je nejlepší na další kontrolu prokličkovat mezi oplocenkami. 

5E OB Tis 

Jediné letošní 5denní závody se poběží v malebném prostoru Tisu u Blatna. Lesy tam jsou rozlehlé a v dávných dobách se v nich roztrousily žulové balvany všemožných tvarů, které nejen, že krásně dokreslují atmosféru přírody, ale také se u nich výborně hledají orienťácké kontroly. Pořadatelé mají v plánu 5 závodů v pěti dnech a závodníci se mají na co těšit. Ideální nápad, jak strávit aktivně letní dovolenou.

Pohár města Zlína – Rusava

“Pohár města Zlína” – takové pojmenování dostal historicky první orientační závod v Česku, který se konal 22. října 1950. A od té doby tato tradice pokračuje, letošní rok nebude výjimkou. V rámci Českého poháru se poběží klasická a krátká trať v kopcovitých a trochu kamenitých terénů Hostýnských vrchů s centrem u obce a stejnojmenné říčky Rusava.

Vodňanský kapr

Ve spojení s Vodňany si asi vybavíme jiné zvíře, než je právě kapr. Nicméně závody s názvem Vodňanský kapr jsou dlouholetou jihočeskou tradicí – letos se koná již 48. ročník. Tyto víkendové závody berou pražští závodníci jako pomyslné zakončení sezóny, a tak o zábavu a pohodové závody není nouze. Kam zavítá Kapr letos? Do prostoru, kde se orienťák ještě neběžel, ale na to si musí závoduchtiví závodníci ještě chvíli počkat, ale lokalita je jasná – jižní Čechy.

Orienťáckých závodů v rámci celého roku je přes 200, vedle výše zmíněných závodů najdete mnoho dalších skvělých závodů v krásné přírodě. Informace k nim jsou zveřejněny většinou měsíc předem, a proto je lepší sledovat aktuální orienťáckou termínovku a najít si ideální závod.

Přečtěte si také, jak na první orienťácký závod.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: