Analýza Mistrovství ČR na klasické trati: Kde získal Miloš Nykodým rozhodující náskok na soupeře?

/Denisa Kosová obhajuje titul (foto: Antonín Švarc)/

V sobotu 19. září proběhl u Bystřice nad Pernštejnem závod MČR na klasické trati v orientačním běhu. Na závodníky čekaly fyzicky velmi náročné kopcovité tratě nedaleko vodní nádrže Vír. Tituly v hlavních kategoriích vybojovali Denisa Kosová a Miloš Nykodým.

Denisa Kosová zlato obhájila

Mapa tratě žen

Na trati žen, která měřila 8,1 km a měla 460 metrů převýšení, vedla v první polovině Tereza Janošíková, na dlouhém postupu na 10. kontrolu ovšem nezvolila optimální variantu a to ji vyřadilo z medailových pozic. Na první místo se tak posunula jasně nejlepším mezičasem Jana Knapová a v čele vydržela do 12. kontroly. Další dlouhý postup na 13. kontrolu jasně ovládla Denisa Kosová, dostala se do vedení a v cíli mohla slavit zlato. Její náskok před stříbrnou Janou Knapovou byl 42 sekund. Pro bronz si doběhla v závěru dost stahující Lenka Mechlová, která za vítěznou Kosovou zaostala o minutu a 4 vteřiny.

Celkové výsledky žen
GPS tracking žen

TOP 6 žen z letošního MČR na klasické trati (foto: ČSOS)

Miloš Nykodým zpět na trůnu

Mapa tratě mužů

V závodě mužů byly v cíli rozestupy větší, i proto, že trať dlouhá 13,2 km s převýšením 870 metrů byla opravdu náročná, pod 100 minut se dostali jen dva závodníci z 44členného startovního pole. Do 15. kontroly průběžně vedl Vojtěch Král, dlouhý postup na 16. kontrolu vyzněl ale daleko lépe pro Miloše Nykodýma a brněnský závodník už před sebe nikoho nepustil, bral tedy zlato.  Svůj náskok před stříbrným Králem navýšil až na tři minuty a 35 vteřin. Pavel Kubát, který na trati chvíli s Nykodýmem běžel, ale jeho tempu nestačil, vybojoval bronz se ztrátou přes 4 minuty.

Celkové výsledky mužů
GPS tracking mužů

Nejlepší muži MČR na klasické trati (foto: ČSOS)

Stavitel tratí Jan Zháňal připravil na obou tratích několik zajímavých postupů, na kterých museli závodníci pečlivě zvážit, jakou cestu na další kontrolu zvolí. Museli uvažovat délku postupu, převýšení i náročnost podložky. Pojďme se podívat, kde se na mužské trati rozhodovalo a jaké volby postupů závodníci realizovali.

Miloš Nykodým na doběhu závodu, po roční pauze putuje zlato opět do Brna (foto: Antonín Švarc)

K2 – K3

První a druhá kontrola závodu nenabídly žádnou zajímavou volbu postupu, nicméně už na třetí kontrolu následoval dlouhý postup, kde se dalo chybovat. Závodníci museli vystoupat až k zřícenině hradu Zubštejn a volili mnoho rozličných postupů. Nejrychlejší byl nakonec modrý Krále, který byl sice delší, ale využil rychlé asfaltové silnice.

Postup mezi K2 a K3

K5 – K6

První polovinu postupu na šestou kontrolu běžela většina startovního pole velmi podobně, rozdíly následovaly až v závěrečné části, kde museli volit, zda kopec před kontrolou oběhnout či nikoli. Ukázalo se, že nejrychlejší varianta byla zprava po traverzové cestě podél kopce, kterou šli Nykodým, Král i Kubát. Ostatní varianty znamenaly ztrátu alespoň 45 vteřin.

Postup mezi K5 a K6

K8 – K9

Postup na devátou kontrolu nebyl z těch nejtěžších v závodě, ale nabídl hned 4 varianty. Nejrychlejší byl postup Kubáta, který zároveň zvolil postup nejkratší. Varianty úplně zleva a zprava byly zhruba o 20 vteřin pomalejší. Bendák při seběhu nevyužil žádnou cestu, tudíž byl pomalejší a jeho ztráta přerostla minutu a čtvrt.

Postup mezi K8 a K9

K10 – K11

Na jedenáctou kontrolu následoval královský postup, i když se nejednalo o nejdelší postup závodu. Závodníci volili mnoho variant a určit při závodě, která je nejrychlejší určitě mnoha běžcům zamotalo hlavu. Nykodým, Král i Kubát šli víceméně podobné postupy. Nejlepší čas zaběhl i díky své skvělé fyzické vybavenosti Nykodým, Kubát se zase snažil ušetřit metry a jeho postup byl nejkratší. Dlouhou ale rychlou obíhačku běžel Mudrák, který naběhl téměř o kilometr navíc oproti Kubátovi, nicméně ztratil téměř minutu. Kdyby tento postup šel Nykodým, možná by zaběhl čas rychlejší.

Postup mezi K10 a K11

K12 – K13

Vyplatilo se šetřit vrstevnice a jít zleva po cestě, postup Hirše nahoru a dolů byl tedy ztrátový. Král i Nykodým běželi podobně, Nykodým šel kratší postup, ale musel ke kontrole přes podrost, Král na něj tak ztratil jen několik vteřin.

Postup mezi K12 a K13

K15 – K16

Nejdelší postup závodu byl jednou velkou parádou v podání Nykodýma. Volil sice stejný postup jako další favorité, ale běžel neskutečně rychle a vyjma Kubáta, který běžel za Nykodýmem v závěsu, jim nikdo nestačil. Náskok na další závodníky byl přes 50 vteřin. Postupy zleva byly ještě poměrně konkurenceschopné, Bendákův postup zprava byl ale výrazně ztrátový.

Postup mezi K15 a K16

K20 – K21

Volba postupu kolem meandrů řeky Bystřice byla poměrně zajímavá. Nicméně se ukázalo, že postup „po čáře“ rovně byl nejrychlejší a obíhačky podél řeky byly dlouhé a nevyplatily se.

Postup mezi K20 a K21

K21 – K22

Poslední delší postup závodu následoval na 22. kontrolu. Nejrychlejší byla skluzná varianta po louce a poli, kterou běžela většina závodníků. Naopak další postupy byly dlouhé a v náročné lesní podložce se rychlost běhu výrazně zpomalila.