Redaktorka časopisu a webu Svět běhu, a také překladatelka a tlumočnice. Tato práce spojuje můj zájem o práci s textem a moji lásku k běhu. Běhám a závodím už přes deset let a běh je pro mě nejlepší formou odpočinku, užívání si přírody i prostorem pro získání nápadů na nová témata do časopisu.
Listopad patří tradičně krosovým závodům. Spadané listí, bahno, vlhko, mlhavo. A nejinak tomu bylo i poslední listopadový víkend, kdy se v Rumburku konalo mistrovství republiky v této disciplíně. Krosový šampionát byl zároveň letošním posledním mistrovstvím pod hlavičkou české atletiky.
Imunita nebo také obranyschopnost je biologická funkce organismu, která brání tělo před škodlivými vlivy, tedy před bakteriemi, viry, mikroorganismy, ale i toxiny a dalšími nežádoucími prvky. Oslabená imunita má za následek vyšší náchylnost k infekčním onemocněním, jako jsou různé virózy, chřipka či bakteriální infekce.
Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a je pro náš organismus velmi důležitý. Je zapojen do celé řady životně důležitých procesů. Zajišťuje transport vápníku do krve, a je proto nezbytný pro jeho vstřebávání. Vápník je základní součástí kostí a zubů, zodpovídá za jejich pevnost a tvrdost. To tedy dělá z vitaminu D naprosto esenciální vitamin potřebný k tomu, abychom neměli nadměrně křehké kosti a nelámaly se nám zuby.
Ve vrchařském běžeckém sportu se v poslední době děje velmi zásadní a pozitivní změna. Utvořil se koncept mezinárodních šampionátů, který si po mistrovství Evropy na La Palmě osvojili také Thajci pro právě proběhlé Mistrovství světa. Navíc se s ním počítá i pro světový pohár v Innsbrucku v roce 2023!
Právě vychází letošní poslední číslo Světa běhu. Mnozí z vás už ho mají ve schránce nebo je na cestě k vám, a pro ty z vás, kteří ho ještě nemáte, přinášíme přehled témat, o kterých se v něm píše.
Imunita je takový náš obranný štít, který hraje zásadní roli v tom, jak je náš organismus schopný odolávat bakteriím, virům a jiným druhům toxických látek. Osoby se silnou imunitou jsou schopnější lépe bojovat s nemocemi, naopak ti, kteří mají imunitu z jakéhokoli důvodu oslabenou, mají vyšší riziko nákazy onemocnět bakteriálními nebo virovými infekcemi.
Ještě se na chvíli vrátíme do druhého zářijového víkendu, kdy se na severu Itálie v údolí Ossola konalo Mistrovství světa ve skyrunningu. Na programu byly tři závody, do kterých nastoupilo celkem 14 českých reprezentantů. Pro nenominované byla v rámci těchto závodů otevřena kategorie OPEN, které se účastnili 2 čeští závodníci. Každý ze závodů se konal v jiném údolí v okolí města Domodossola, kde ve čtvrtek odpoledne proběhl zahajovací ceremoniál s představením všech týmů.
Koncem září vyšlo třetí číslo časopisu Svět běhu. Pro ty z vás, kteří ho ještě nemáte, přinášíme stručný přehled článků, na které se můžete těšit.
Transalpine Run („TAR“) je osmidenní etapový závod dvojic. Každá etapa má mezi 30 a 55 km s dvou tisícovým převýšením, a to v technickém alpském terénu. Ročník 2022 vedl “jižní trasou”, tzn. z německého městečka Garmisch – Partenkirchen, pod alpským masivem Zugspitze až do Italského Valsu. Celkový letošní objem byl 285 km a 16,7 km+.
Když jsem v termínovce našla závod v mé oblíbené a trochu odlehlé části Jizerských hor, dlouho jsem neváhala. Nohy sice ještě nejsou úplně zotavené z delšího závodu v Beskydech, ale závod se z tréninkových důvodů hodí, a navíc, na Smrku jsem sice už několikrát byla, ale vlastně jsem na něj ještě nikdy neběžela.