Běžec týdne – Radek Chrobák

Běžec týdne – Radek Chrobák

Radek pochází z Frýdku-Místku a běhá za Minipivovar Ogar a JAPA sport. Běh je pro něj hlavně zdrojem radosti, ale rozhodně není tím jediným a ani nejdůležitějším zdrojem štěstí. O ultratrailu s nadsázkou tvrdí, že je ideální disciplínou i pro ty, kteří vlastně běhat neumí. 😉

Běžecká kariéra začala neúspěšným pokusem zdolat v 16 letech 5 Beskydských vrcholů…

Jak ses k běhání dostal?

Běhání i pohyb obecně mi byl vlastní už od dětství. Nikdy jsem za nic a nikoho neběhal, ale v turisťáku jsme často hráli různé běhačky, hráli jsme za barákem fotbal, běhali jsme turistické závody apod. Snad v 16 letech jsem si s kamarádem zašel trasu závodu 5 Beskydských vrcholů. Jen tak z hecu, mimo termín. Skončili jsme úplně zpráskaní po cca 100 kilácích uprostřed druhé noci. Zmrzlí na kost jsme čekali na jeho taťku, až nás odveze domů.

Od té doby jsem každoročně chodil právě 5BV, které mi ale vždy daly takový záhul, že na jiné podobné akce jsem během roku neměl ani pomyšlení. V minulém roce jsem poprvé vypustil účast, byl by to již můj 12. ročník. Pak se někdy zrodila Beskydská sedmička a Beskydy byly rázem ultratrailem posedlé. Taky jsem si občas zaběhnul Lysacup a v roce 2015 jsem strávil měsíc v Tádžikistánu. Vrátil jsem se aklimatizovaný ze čtyř tisíc a o šest kilo lehčí. To se to pak běhalo 🙂

Na co se specializuješ?

Ultratrail, protože je to ideální disciplína pro ty, co vlastně neumí běhat a taky se dá dělat do pozdějšího věku, takže mi ještě úplně neujel vlak.

Jak se motivuješ?

Někdy si pročtu startovku, natěším se na soupeře a nějaký dobrý souboj s nimi. Taky si třeba představuji, jak spokojený probíhávám cílem. V průběhu závodu mi však často tato motivace nevydrží, a pak si pokládám takové ty otázky „Proč…?!“ Však je znáte 🙂

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

5 Beskydských vrcholů, protože je to pro mě již tradice a mnoho pořadatelů znám osobně. Jsou to skvělí lidé. Také LH24, protože se mi tam daří a je to pořádná rakev.

Nejdůležitější součást tréninku? Radost.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Radost.

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Netuším. Neběhám s hodinkami. Snažím se tak o +/- 100km týdně, když to není, tak si z toho hlavu nedělám.

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Lysá hora. Pro mě je to Mekka beskydského trailu. Rozhodně se tam nechodím kochat přírodou, protože je přecpaná. Když ale běžím, tak jsem stejně víceméně tak nějak sám v sobě, takže mi lidi nevadí. Navíc má mnoho tras, jak se dostat nahoru nebo jak ji oběhnout.

Forma se dá ladit i kebabem. Jinak ale vede strategie „vlčí hlady“

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Před závodem se do sebe snažím dostat co nejvíc polysacharidů, takže kolotoč brambory – těstoviny – rýže. Někdy mi z toho ale už hrabe, tak třeba minulý rok jsem den před LH24 ladil formu kebabem. 🙂 Po závodě již tomu dávám zcela volný průběh. Nechávám se vést chutěmi, tělo si řekne, co chce doplnit a hlava čím chce odměnit. Navíc obecně v životě zastávám přístup, že je lepší jíst hranolky s chutí, než pohanku s odporem. Takže po závodech to zpravidla bývá zmrzlina, hamburgery, hranolky, nezřídka zalito řádnou dávkou alkoholu. Říkám tomu vlčí hlady. 🙂

A co jíš během závodu?

Ultra většinou sjedu jen na ovocných tyčinkách a na tom, co najdu na občerstvovačkách. Nechce se mi nic víc s sebou tahat. Na LH24, kde mám veškeré jídlo v depu, si ale dopřávám ledacos. Letos jsem měl k dispozici hovězí vývar, tousty, sladké rýžové koláčky, datle, fíky a mnoho dalšího. Také jsem objevil revoluční věc. Tak přelomovou, že se mi ani nechce ji prozradit. No ale tak dobrá, je to sushi 🙂 Když už mám v puse tak sladko, až řiť štípe, tak je to právě sushi, které mě vrátí zpátky do hry.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Používám doplňky stravy od firmy Nutrend. První a jediné, které jsem vyzkoušel, protože jsem líný experimentovat s něčím jiným.

Běhání má sloužit vám, ne vy jemu

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Inov-8, konkrétní model dle chuti.

A jaké bereš na závod?

Inov-8, po poradě s kamarádem, co se vyzná, zvolím daný model. Nohu mám ale tvárnou, takže většinou nezlobí třeba ani na stokilovém běhu.

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Některé závody, jako třeba LH24, Malofatranskou stovku či Beskydskou sedmičku bych nerad rozbíhal bez hůlek.

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Občas si zajdu na inline brusle a od doby, co mám doma rotoped, tak mám problém vybrat se na kolo. To si tak pustím nějaký filmek a šlapu si pěkně v teple domova 🙂

Chtěl bys čtenářům něco vzkázat?

Nenechte se běháním zotročit. Běhání má sloužit vám, ne vy jemu. Nehoňte pořád jen kilometry, minuty, tepy a kdo ví co ještě, protože šťastnějšími vás to neudělá. I když jsem teďka jakýsik běžec týdne, tak pořád budu raději šťastný člověk a mizerný běžec než naopak.

Největší úspěchy

Asi myslíte ty běžecké, že? Takže určitě letošní vítězství a traťák na LH24. Můj život ale není jenom běhání, takže dalšími úspěchy jsou třeba úžasné cesty po světě, vystudování oboru, který jsem si vysnil, skvělá základna přátel, fungující rodina a další.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: