Chia semínka vám pomohou při hydrataci a vyrovnávání hladiny cukrů v těle

Chia semínka vám pomohou při hydrataci a vyrovnávání hladiny cukrů v těle

Chia semínka jsou známa již dlouhé roky. Na českém trhu se začaly ale viditelněji objevovat teprve před pár lety. S přívlastkem zázračný, superkouzelný, supervitaminový a energií nabitý zázrak se začala Chia semínka více a více nacházet v našem jídelníčku, zejména pak u sportovců, běžců.

Chia semínka pomohou při snižování chutí

Chia semínka pocházejí z rostliny Šalvěj hispánská, rostoucí v Mexiku, a mohou být přijímána v surovém stavu (raw) nebo jako součást různých pokrmů. Svou pozornost si získala díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek. Jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, n-3 nenasycených mastných kyselin, proteinů, antioxidantů a minerálních látek. Díky těmto vlastnostem jsou jim přisuzovány mnohé vlastnosti: mají snižovat chutě, vyrovnávat hladinu cukru v krvi, pozitivně působit na kardiovaskulární onemocnění, snižovat hladinu cholesterolu, triglyceridů, krevní tlak a v neposlední řadě mají podporovat hubnutí.

Recepty na to, jak pracovat s chia semínky najdete v naší sekci recepty. Můžete si udělat třeba výborné chia želé.

Reálné účinky všech látek či potravin na lidské zdraví vycházejí vždy z výzkumu a vědeckých studií. Studie zaměřená na konzumaci 50g Chia semínek denně po dobu dvanácti týdnů neprokázala jejich vliv na tělesnou hmotnost, tělesné složení či na rizikové faktory nadváhy. Oproti tomu jiný výzkum se zabýval vlivem Chia semínek na zdravotní stav u lidí s metabolickým syndromem. Výsledek ukázal snížení hladiny triacylglycerolů. Jednoznačně prokazatelné pozitivní účinky zatím tedy nebyly zaznamenány.

Chia pomohou při udržení tekutiny v těle

Jisté ale je, že Chia semínka na sebe umí skvěle vázat vodu. Pokud je necháte delší dobu ve vodě, džusu či jiné tekutině, samy nabobtnají, několikrát zvětší svůj objem a vytvoří gelovitou hmotu. Tato jejich vlastnost výborně přispívá k udržení tekutin v těle, snížení pocitu hladu a celkovému zavodnění organismu. To je jeden z důvodů, proč si získala takovou oblibu mezi sportovci. Pitný režim tvoří základ sportu a Chia semínka tomu výrazně pomáhají.

Pokud chcete Chia semínka vyzkoušet na vlastní kůži, ale stále váháte, určitě se ničeho nebojte. Najdete je v každé prodejně zdravé výživy. Nemají žádné aroma, jsou bez chuti, nemusíte se bát, že by vám nechutnala. Přidat si je můžete do jogurtu, ovesné kaše, ovocných dření, pudinku, koktejlů, kde vás jen napadne.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: