Co dělají orienťáci v zimě?

Co dělají orienťáci v zimě?

Běhat, běhat a běhat, to by jednoho mohlo omrzet, zvlášť když je tma, sníh a mráz. Možností je ale spousta. Orientační běžci kromě nabíhání objemů do nadcházející sezóny vyrážejí na zimní ligy, noční orienťáky nebo trénovat za teplem. Rádi také zajdou do tělocvičny nebo na závody v lyžařském orienťáku!

Když zima, tak zimní ligy!

Protože se v zimním období oficiální závody nekonají, museli se orienťáci přizpůsobit a nyní se konají desítky tréninkových závodů, tzv. zimních lig. Ty se běhají napříč republikou a jsou výborným procvičením mapových dovedností i přes zimu, protože mapová technika se zapomíná a je dobré ji sem tam oživit a znovu dostat do paměti. Zimní ligy jsou pestrým spektrem tratí, terénů i typů závodů. Někdy se běží na mapě staré několik desítek let, jindy je volné pořadí kontrol, hromadný start nebo běžný závod, tak jak jej známe ze zbytku roku. Seznam největších českých zimních lig najdete níže: 

S mapou a čelovkou

Zimní dny jsou krátké, noci dlouhé a najít čas na trénink za světla bývá mnohdy oříšek. Zdánlivá nevýhoda skýtá skvělou příležitost zlepšit mapovou techniku. Noční orienťáky, které se samozřejmě běhají s čelovkou, donutí běžce k mnohem pečlivější orientaci než za dne. Nejsou vidět všechny objekty a tvary, které by jinak byly jednoduché k nalezení, proto je důležité správně držet směr, odhadovat vzdálenost a vybírat si pro orientaci takové objekty, které během postupu na další kontrolu určitě najdeme.

Za teplem

„Co když mě ale běhání ve sněhu, mrazu a břečce nebaví?“ klade si otázku nejeden orienťák. I na to je dnes řešení. Desítky orientačních běžců vyrážejí přes zimu na týden či dva za teplem. Ovšem ne do Keni nebo Jihoafrické republiky, jak to známe u hladkých běžců, tam podmínky pro orienťák téměř nejsou. Vyrážejí mnohem blíže – do Chorvatska, Slovinska, Španělska nebo Portugalska, kde teploty sice nejsou ryze letní, ale za svitu slunce jsou mapové tréninky v nádherných terénech příjemnou změnou. Navíc se nabízí možnost zúčastnit se některého z víceetapových závodů, které se v uvedení destinacích běžně konají.

Trénuj svoje tělo, aby sílu mělo

Kromě nabíhání objemů lze část fyzické přípravy přesunout pod střechu tělocvičen a věnovat se posilování. Na řadu přichází posilování s vlastní vahou nebo se zátěží, kompenzační cvičení, případně jóga. Velmi oblíbená jsou také obratnostní cvičení, běžecké posilování nebo výběhy schodů. Specialitou orienťáků je pak tzv. mapová teorie, která cvičí mapové znalosti a dovednosti ve spojení s fyzickou aktivitou. Většina větších klubů přes zimu v tělocvičnách trénuje, ten nejbližší můžeš najít třeba na webu zacitorientak.cz. Inspiraci také můžeš najít ve videích níže od Denisy Kosové a Vojtěcha Krále, českých reprezentantů.

Lyže a orienťák? Lyžařský orienťák!

Běžkování je ideálním doplňkovým sportem k zimní běžecké přípravě, klasický styl navíc zapojuje podobné svalové skupiny jako běh. Lyžování a orientační běh spolu jdou dohromady už odnepaměti – závody v lyžařském orienťáku (LOB) se jezdí po upravených tratích nebo stopách a není potřeba žádné speciální vybavení, snad jen mapník, který se uchytí na tělo, je výhodou. Pokud tomu sněhové podmínky dovolí, můžeme se letos těšit na další závody v Jeseníkách a Krušných horách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: