Favorité na Buff Epic Trail – to nejlepší, co může skyrunning nabídnout

Favorité na Buff Epic Trail – to nejlepší, co může skyrunning nabídnout

Buff Epic Trail 2016 se nezadržitelně blíží. Pořadatelé současně vyhlásili tento závod jako letošní dějiště Mistrovství světa ve skyrunningu. Proto se v srdci španělských Pyrenejí ve vesničce Vall de Boí 22. až 24. července sejdou jen ti nejlepší z nejlepších. Kdo jsou favorité na vítězství ve trojici mistrovských disciplín – VK, Sky a Ultra?

Po loňském prvenství Tomáše Lichého na půlmaratonské distanci mají čeští běžci o motivaci postaráno. Jan Zemaník letošní vítěz Perun Skymaratonu, se jakožto úřadující Mistr České republiky do Španělska chystá na distanci SkyMarathon, krom jeho však do Španělska jedou další čeští běžci – a i ti nebudou jistě bez šancí na atraktivní umístění.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Na nejkratší trase VK to z tuzemska bude chtít ukázat Ondřej Fejfar, který v letošní světové sérii sbírá jedno atraktivní umístění za druhým a je tak považován za spolufavorita závodu. Na nejkratším závodu měřící 2,8 km s převýšením 1030 metrů bude mít ale soupeře více, než kvalitní. Na start se po bok Ondry postaví celkově třetí loňský muž světové série ve VK – Ferran Teixido, který se na letošní Transvulcanii umístil za Ondrou na třetím místě. Dalším adeptem na vítězství na nejkratší trati je Ital Jan Margarit. Ten svou formu ukázal na letošním závodu v Livignu, kdy si doběhl v těžkém Skymaratonu pro druhé místo. V nabitém poli se v neposlední řadě mezi spolufavority na VK řadí také Francouz Alexis Sevennec, který se v Livingu umístil o dvě příčky pod Janem Margaritou, na čtvrtém místě.

Mezi ženami je jednou z favoritek bezesporu druhá ze SWS Santa Caterina, Španělka Laura Orgue. Na start se také postaví letošní vítězka Zegamy, Yngvild Kaspersen, či Francouzka Christel Dewalle, která porazila zmíněnou Lauru Orgue na závodu v Santa Caterině.

O loňském vítězství Tomáše Lichého na trase 21 km si můžete přečíst zde. Připomeňte si bouřlivou atmosféru závodu, a jak si Tomáš zlato vybojoval.

Letošní vítěz Peruna, Jan Zemaník, bude bojovat na trase Skymaratonu

Na maratonské distanci nebude o favority jistě také nouze. Na start 42 kilometrů dlouhého závodu s pozitivním převýšením 3200 metrů a velmi technickou tratí se postaví například andorští bratři Marc a Oscar Casal Mir, kteří doběhli na osmém a třináctém místě v Livignu. Na startu nebude chybět ani druhý muž loňské sky série Manuel Merillas, pátý muž z Livigna, Španěl Pablo Villa, či třetí z loňského Skyrace v Canazei, Švýcar Pascal Egli. V neposlední řadě o kvalitní umístění bude usilovat i Jan Zemaník běžící tuto trať.

Buff Epic Trail

Jan Zemaník si svým vítězstvím na Perun Skymaratonu vyběhal uhrazení nákladů spojených s Buff Epic Trail 2016. Cestu, popřípadě další výdaje hradí právě firma Buff. Připomeňte si, jak Perun probíhal a další události kolem.

Ve Skymaratonu mezi ženami bude o vítězství a současně mistryni světa usilovat již zmíněná Yngvild Kaspersen. Ta bude mít za soupeřky a další adeptky na vítězství především španělské závodnice – třetí v loňském Limone Extreme, Oihana Kortazar, Paola Cabrerizo, či třetí ženu loňské sky série, Maiteu Maiora.

Na trase Ultra se představí z našich Anka Straková

Na nejdelší trati Ultra, měřící 105 km s pozitivním převýšením 8000 metrů je největším adeptem na vítězství Španěl Luis Alberto Hernando. Ten se pokusí obhájit své předloňské vítězství z MS a stát se tak opět světovým ultra králem. Krom ho se však na start postaví také řada méně či více známých Španělů – namátkou Pau Bartolo vítěz CCC z roku 2014 na UTMB, Francouzů. Z České republiky přijal výzvu ultra Jan Bartas.

Mezi ženami Česká republika bude mít také své želízko v ohni. Na start se totiž postaví Anna Straková, která je současnou mistryní ČR ve Skymaratonu a dlouhodobě se i ve světě umísťuje na předních příčkách. Další odvážnou ženou z ČR, jenž zvolila nejnáročnější trasu, kterou Mistrovství světa ve skyrunningu nabízí je Zuzana Urbancová. Dalšími favoritkami jsou Novozélanďanka Ruth Croft, která například skončila třetí na letošní Transvulcanii, Nuria Picas, Španělka, která skončila loni třetí na Ultra Pirineu a především, Nepálka Mira Rai, které loni jen těsně uteklo celkové vítězství v ultra sérii.

Příští víkend se tak příznivci skyrunningu mají opravdu na co těšit. Buff Epic Trail předvede na těžkých tratích to nejlepší, co současný skyrunning může nabídnout a my pro vás samozřejmě vše budeme bedlivě sledovat.

Buff

Značka Buff® se specializuje na výrobu a prodej multifunkčních šátků. Použitý bezešvý materiál je předurčen na využití při různých outdoorových aktivitách ale také na běžné nošení.

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas – student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: