HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Glukóza

Proč je pro tělo prospěšná glukóza? Čtěte běžecký slovník.

Glukóza

Buňky lidského těla a obzvláště ty mozkové potřebují pro své správné fungování dostatek energie. Jejím zdrojem je právěglukóza. Je nejrychlejším zdrojem energie pro lidské tělo. Velmi důležitá je při sportovní aktivitě či fyzické námaze.

Některé lidské orgány (hlavně mozek) a také třeba červené krvinky se bez glukózy neobejdou. Za čtyřiadvacet hodin jí spotřebují přibližně 150 gramů. Jedná se o minimální množství, které zdravý člověk potřebuje k životu. Při nedostatku glukózy nastává proces katabolismu, tedy rozkládání složitějších látek na látky jednodušší.

Zdroje glukózy v těle:

Z externích zdrojů –  v potravě (rovnou ve formě glukózy), sacharosy či škrobu.

Z vlastních zásob – z glykogenu (uložen v játrech a svalech). Jsou omezené, u zdravého člověk se jedná přibližně o 150 až 400 gramů

Pokles hladiny glukózy v krvi označujeme jako hypoglykémii. Při níž se ve žlázách s vnitřní sekrecí (slinivce břišní a nadledvinkách) začnou ihned uvolňovat glukagon a adrenalin. Ty spustí glykolýzu, tedy proces štěpeni zásobního glykogenu (v játrech a ve svalech) a uvolní se glukóza.

Redakce

SvetBehu.cz přináší po celý rok rady pro běžecký trénink, novinky a aktuality z běžeckého světa, tipy na běžecké trasy po České republice, reportáže ze závodů, rozhovory s předními osobnostmi české i zahraniční běžecké scény a nejčerstvější informace, recenze a testy běžeckého vybavení.

Přidejte se k diskuzi

Odpovídáte na komentář: