Hlavní favorité Pražského maratonu jsou elitní Keňané a Etiopané

Hlavní favorité Pražského maratonu jsou elitní Keňané a Etiopané

S elitními africkými vytrvalci v čele se v neděli 7. května rozeběhne letošní Volkswagen Maraton Praha. Právě běžci z Etiopie a Keni jsou papírovými favority třiadvacátého ročníku legendárního závodu.

Maratonský víkend přiláká na 16400 aktivních sportovců

Na startu maratonu se objeví celkem 10 600 běžců, dalších 5 800 účastníků hlásí doprovodný sobotní program. Volkswagen Maratonský víkend tak přiláká celkem 16 400 aktivních sportovců. Pro české běžce a fanoušky pak i letos bude lákadlem Mistrovství České republiky v maratonu.

Podívejte se na další fotografie k článku….

Tradičně nebude chybět světová vytrvalecká elita

Jak je již tradicí na závodech RunCzech běžecké ligy, i na Volkswagen Maratonu Praha nebude chybět světová vytrvalecká elita. „Podle předpokladů budou i nyní dominovat afričtí běžci, nejsilněji je zastoupená Etiopie. Já se však těším na výkony českých reprezentantů a hlavně tisíců rekreačních běžců, kteří věnují tréninku na maraton svůj volný čas a obrovské úsilí,“ říká prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Jedná se o tradiční běžecký svátek, který startuje ze Staroměstkého náměstí v Praze. Více informací o Volskwagen Maratonu Praha najdete v termínovce.

Hlavní favorité závodu ohodnoceného zlatou známkou IAAF budou muži, kteří již dokázali v minulosti pokořit hranici 2 hodin a 7 minut. Trojici Keňanů ve složení Lani Rutto, Frankline Chepkwony a Stephen Chemlany vyzve trojice etiopských běžců, tedy Bazu Worku, Feyisa  Bekele a Gebretsadik Abraha. „Zpestřením africké nadvlády by měl být známý japonský maratonec  Yuki Kawauchi, který se chystá v Praze zaútočit na svůj osobní rekord a běžet pod 2:08,“ podotýká manažerka elitních atletů Jana Moberly.

V kategorii žen bude pravděpodobně výrazněji dominovat Etiopie

V kategorii žen bude pravděpodobně výrazněji dominovat Etiopie, která je zastoupena hned čtyřmi běžkyněmi s osobním rekordem pod 2:24 v čele s Feyse Tadese či Amane Beriso. „Jejich souboj otevírá šanci i pro překonání rekordu závodu 2:22:34, který u nás v roce 2011 zaběhla Lydie Cheromei,“ věří etiopským závodnicím Capalbo. Mezi etiopské favoritky dále patří Mulu Seboko nebo Tadelech Bekele.

Avšak ani keňské závodnice se nebudou chtít nechat dát zahanbit. Překvapit může zejména Valary Aiyabey, vítězka maratonu ve Valencii, která si vylepšila své osobní maximum při letošním Sportisimo 1/2Maratonu Praha (1:07:50), když si přijela otestovat Prahu před maratonem, ten je její hlavní disciplínou.

Čeští fanoušci se mohou těšit na tradiční mistrovství České republiky v maratonu

Čeští fanoušci se mohou těšit na tradiční mistrovství České republiky v maratonu, které proběhne v rámci maratonu. Mimo jiné se na něm představí obhájce loňského vítězství Petr Pechek, Vít Pavlišta nebo Radka Churáňová s Dagmar Rychnovskou. Napínavý souboj slibují především Pechek s Pavlištou.

Druhý jmenovaný se minulý víkend stal mistrem republiky na půlmaratonu v Pardubicích a stejný titul by si chtěl přivézt i z dvojnásobné distance. „Chtěl bych osobní rekord a zaútočit na titul mistra republiky. Petr je každopádně nepříjemný soupeř, určitě to nebudu mít lehké. Primárně budu chtít v Praze zaběhnout solidní čas,“ přemítá Pavlišta.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: