Jak si zamilovat běh?

Jak si zamilovat běh?

Běhání je dřina. Bolí to. A bolí to hodně. Oteklé klouby, svaly v jednom ohni, napnuté šlachy, krvavé puchýře – to vše k běhání a závodění patří. A nejednou jste si v cíli po uběhnutí pěti, deseti nebo dvaceti kilometrové závodní trati řekli „už nikdy více“. A možná jste si tu pauzu od tréninku opravdu na čas dali. Ovšem ten pocit vítězství, zadostiučinění a vlastní hrdosti, že jste to dokázali, je nepřekonatelný a nezapomenutelný. A i když tento sport někdy z hloubě duše nenávidíte, nedokážete ho navždy opustit. Zde je 5 základních tipů, jak ve vztahu s běháním setrvat a udělat z něj lásku na celý život.

1. Diverzifikujte svůj trénink

I když je vaším hlavním oborem běhání, nemusíte si připadat jako nevěrník, když si občas odskočíte k něčemu jinému. Naopak, nebudete se nudit, posílíte ostatní, při běhu nenamáhané svalstvo, běhání vám bude vzácnější a budete se k němu potom mnohem raději vracet.  Snažte se měnit také povrchy, na kterých trénujete.

2. Odpočívat není hřích

Pokud budete trénink přehánět, přetěžovat své tělo a nedopřejete mu dostatečný čas na uzdravení, za chvíli vám vypoví službu. A nikoho nebaví běhat s bolavými stehenními svaly, nateklými koleny a zanícenými šlachami. Dejte si proto načas, mezi jednotlivými tréninky odpočívejte, zjistěte, co vám vyhovuje a najděte rovnováhu. A uvědomte si, že běh je aktivita, která má být prospěšná pro vaše duševní i fyzické zdraví – a ne ta, která vás zhuntuje.

3. Seznamte se

Poznejte své tělo, naslouchejte mu, naučte se rozpoznat signály, které vám vysílá. Poté poznáte, kdy můžete přidat, ale i ubrat. Při tréninku nezapomeňte používat své předešlé zkušenosti – co vašemu tělu sedí, a co mu naopak působí bolest. Kdosi řekl, že sportovní výkon z větší části závisí na mentálním rozpoložení – proto je dobré mít tělo na vaší straně, když jde do tuhého.

4. Hýčkejte se

Aby vám vaše tělo a zdraví sloužilo co nejdéle, je potřeba jeho údržbě věnovat dostatek energie a času. Jak již bylo řečeno, snažte se svému tělu porozumět a dopřejte mu, co opravdu potřebuje – jemnou péči. Do té spadá již zmíněný odpočinek a dostatečný čas na regeneraci. Dále zaměřte svou pozornost na strečink po cvičení, který napomáhá předcházet zraněním. Zajděte si na dobrou masáž – uvolní nejen vaše ztuhlé svaly a klouby, ale i vaši přeplněnou mysl. Krmte své tělo kvalitními potravinami – zdravé bílkoviny, širokou škálu vitamínů, prospěšné tuky a sacharidy ve fastfoodu či alkoholu najdete opravdu jen těžko. Jezte také pravidelně a dostatečné množství.

5. Motivace je klíč

Udržujte se motivovaní, stanovujte si nové cíle, kterých chcete dosáhnout a věřte v sami sebe! Nic vás nepovzbudí tak, jako vlastní úspěch. Radujte se proto i z maličkostí a pochvalte se, kdykoliv se vám podaří něco nového. A bojujte. Jak již bylo řečeno, běhání bolí, ale s každou kapkou potu se stáváte silnějšími a odolnějšími. Znáte to, co vás nezabije…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: