Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Posilováním

Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Posilováním

Když v závodě (či v tréninku) běžím do kopce, tak se spoléhám na to, že budu mít dobrý dech, sílu v nohou, případně že mě nahoru potáhne pohled na krásný zadek v legínách běžkyně přede mnou.

Zatímco ohledně třetí pomoci se mohu případně dohodnout s tréninkovou parťačkou (může to však skončit i fackou), první dvě záležitosti jsou už svým způsobem jen a jen na mě a na mé kvalitní přípravě. „I když si dobře připravím řeč“, než požádám kamarádku o zmiňovanou pomoc, je také možné… Pro ty méně výřečné však bude jistější se kromě nabírání kondice zaměřit v posilovně i na nohy.

Nespokojený trenér?

Můj trenér Pavel Všetečka, který působí v největším českolipském fitness centru (Cardio Fitness), se už od začátku smířil s tím, že nejsem velký příznivec proteinů, „bécéáček“ a dalších posilovacích vychytávek, které na mne pokukují z regálů a „volají“: „Když si nás nekoupíš, nebudeš mít žádné výsledky“. Není to pravda, jde to i bez doplňků stravy, a to i u nás, kteří jsme už překročili čtyřicítku. Jsem zkrátka tak trochu černá běžecká ovce v záplavě ostatních trenérových klientů, kterým jde především o narůstání svalů či naopak o snížení hmotnosti. Přesto mě v žádném případě nešetří, spíše ho podezřívám, že mi to naopak občas dává sežrat… Kouč, ke kterému, i s covidovou přestávkou, chodím už více jak tři roky, hodně dbá na to, abych cvičil především cviky na mobilitu, což je super z toho důvodu, že jsem v době covidu mohl cvičit i doma. No…zas tak úplně poctivý bez trenérova biče jsem nebyl…Na jaře už jsem se pomalu začínal poohlížet po sportovní podprsence…

Četl jsi už i další články ze série „Jak si zlepšit běžeckou výkonnost (nejen) po čtyřicítce?“

Otužování
Jóga

Cviky na mobilitu

Cviky na mobilitu, tzn. především dřepy, kliky, výpady, mrtvé tahy, gumové posilovací adaptery, balanční pomůcky a pak samozřejmě i činky. Až díky trenérovi jsem si uvědomil, že jsem dřepy (a jiné cviky) dělal celý život špatně. Takže nejdříve pan Všetečka napravil, co tělocvikáři před revolucí i po ní na mě napáchali, a pak jsme se mohli pustit do složitějších variací dřepů, atd.
Např. dřep se závažím v obou rukou, což je dřep klasický. Nebo dřep s činkou na prsou a dosedem na lavičku, tomu se říká čelní dřep. Pak máme třeba i široký dřep, kdy je základní postavení chodidel větší než šíře ramen.

Ale samozřejmě se v žádném případě nevyhýbáme ani strojům: předkopy a zákopy či leg press. Nesmíme zapomenout ani na cvičení lýtek, dobrou metodou jsou výpony. „Pokud ale mluvíme o silovém tréninku, je zapotřebí zahrnout do posilování všechny svalové partie nikoliv upřednostnit jednu na úkor druhé,“ podotýká Pavel Všetečka a hned přidává pro běžce, čeho všeho mohou díky posilování dosáhnout:

  • snížení rizika zranění díky silnějšímu pohybovému aparátu
  • zlepšení svalových dysbalancí
  • posílení středu těla a zlepšení celkového držení těla 
  • posílení koordinačních schopností
  • zlepšení ergonomie běhu
  • celkové zlepšení výkonu 
  • prevence stereotypního tréninku

„Optimální je zařazení dvou silových tréninků v týdnu, ať už se jedná o cvičení s vlastní vahou nebo zvedání železa. S určitostí platí, že silový trénink má spoustu pozitiv pro lidské tělo,“ dodává zkušený trenér.

Pokud se mi podaří toto všechno skloubit, tak by v tom byl čert, aby ženy v jarních závodech neběžely schválně za mnou, protože je požene můj pěkný zadek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: