Když vás při běhu přepadne hlad

Když vás při běhu přepadne hlad

Gely se nedají jíst věčně a žaludek úplně nezaplní, chleba se šunkou se do běžecké vesty vměstná poněkud obtížně. A o jeho nutriční vyváženosti by se dalo také s úspěchem pochybovat. Co si tedy sbalit s sebou na delší běh, aby nám nedošla energie?

Nejdůležitějším zdrojem energie pro svaly jsou sacharidy a tuky, zatímco bílkoviny hrají velký význam při regeneraci po výkonu a tvorbě a udržení svalové hmoty.

  • Sacharidy dělíme na jednoduché (např. med, cukr, ovoce) a komplexní (obsahují je např. brambory, obiloviny, celozrnné výrobky, zelenina).
  • Tuky běžně používáme ve formě oleje, másla či sádla (špek). Vysoký obsah tuku mají také sýry, ořechy, semínka, vaječné žloutky, smetana.
  • Bílkoviny neboli proteiny se vyskytují především v mase, luštěninách, ořeších, vaječných bílcích, mléčných produktech.

Před výkonem a během něj tělu dodáváme potraviny bohaté na sacharidy (před jídlem komplexní, například v podobě obilné kaše, těstovin, pečiva), při samotném výkonu pak především cukry jednoduché, které tělo dokáže rychleji vstřebat a energii z nich ihned využít. Při závodě to jsou ideálně gely, které mají dobře vyřešený poměr různých druhů jednoduchých cukrů, rychle se vstřebávají a hlavně je nemusíte nijak dlouho kousat. V tréninku a při delších pomalých bězích je ale vhodnější sáhnout po pevné stravě. Vyzkoušet můžete ovoce (z čerstvého je praktický zejména banán), sušené ovoce nebo energetické tyčinky.

Tyčinky

Energetické či müsli tyčinky jsou skvělý zdroj energie, který snadno sbalíte do jakéhokoli běžeckého batohu. Ne každá cereální tyčinka však představuje pro naše tělo zdravou a výživově hodnotnou svačinu. Často se v nich skrývá velké množství přidaného cukru (např. ve formě glukózo-fruktózového sirupu) nebo nezdravých nasycených mastných kyselin.

Vybírejte tyčinky z kvalitních základních surovin, jako jsou ovesné vločky, sušené ovoce, oříšky, semínka apod. Zatímco čistě ovocné tyčinky obsahují velké množství sacharidů a poskytují rychlou energii během výkonu, pokud hledáte svačinu, která vás zasytí na delší běh, sáhněte raději po tyčinkách s větším množstvím komplexních sacharidů, bílkovin a vlákniny. V současné době jsou oblíbené také proteinové tyčinky, ty si ale nechte raději až po doběhu. Díky vysokému podílu bílkovin přispějí k urychlení regenerace.

Lifefood: Energie a živiny z přírody

Abyste pokaždé nemuseli luštit složení a zkoumat tabulku výživových hodnot, je dobré se spolehnout na prověřené výrobce. Sázkou na jistotu jsou tyčinky české značky Lifefood vyrobené z čistě přírodních surovin v bio kvalitě.

Proč si sbalit do batohu tyčinku právě od české značky Lifefood?

  • Bohaté na živiny: Tyčinky jsou vyrobeny z pečlivě vybraných surovin v BIO kvalitě (pěstovány v ekologickém zemědělství), díky čemuž jsou plné životní energie, živin, vitamínů, minerálů a enzymů v původní teplem neznehodnocené kvalitě.
  • Vyvážené složení: Jednou z hlavních výhod tyčinek Lifefood je jejich vyvážený poměr makroživin. Obsahují směs sacharidů, bílkovin a zdravých tuků, které poskytují trvalou energii a udržují pocit sytosti.
  • Žádné nežádoucí přidané složky: Neobsahují rafinovaný cukr, umělá sladidla ani ztužené tuky či „éčka“.
  • Vždy po ruce: Lehké, skladné. Vhodné na cesty, při sportu i do kanceláře.
  • Vyvinuto a vyrobeno v Česku

Zdravá svačina od značky Lifefood

Lifebar Oat Snack

Laskomina na základě jemných vloček ve stylu ovesných „flapjacků“, která se rozplývá na jazyku. Je nepečená, a proto si zachovává veškeré živiny a zásobuje tělo potřebnou energií, která se díky vysokému podílu komplexních sacharidů uvolňuje postupně a zasytí na delší dobu. Nadchne složením z čistě přírodních surovin prémiové kvality: bezlepkové celozrnné ovesné vločky z rodinné farmy ve Finsku, pasty z oříšků a semínek, to vše jemně doslazeno sirupem z nektaru z kokosových květů. V nabídce je zatím ve třech lahodných příchutích: osvěžující citron, brownie či chocolate chip s většími kusy veganské čokolády, a chystají se další.

Lifebar Protein tyčinka

O bílkoviny obohacená řada oblíbených raw tyčinek vhodných i pro vegany. Základ z datlí dodává tyčinkám sladkou chuť, nejsou doslazované ani neobsahují umělá sladidla, ztužené tuky či éčka. Ve složení raw tyčinek Lifefood najdeme pouze sušené ovoce, oříšky a semínka v top kvalitě. Přídavek rýžového či hrachového proteinového prášku navyšuje poměr bílkovin na 20 % kalorické hodnoty tyčinky, díky čemuž lépe zasytí a přispívají k rychlejší regeneraci po výkonu a stavbě svalové hmoty. Dopřejte si i vy na cestách tuto koncentrovanou porci vitamínů, minerálů, enzymů a stopových prvků v té nejpřirozenější podobě!

Rawsage slaná tyčinka

Pokud se vám omrzely sladké svačiny, sáhněte po tyčinkách Rawsage! Unikátní pikantní varianta zdravých tyčinek naslano vás nadchne. Raw snack vyrobený výhradně z přírodních surovin: BIO ořechů, bylinek a koření. Dostupný ve dvou příchutích: oliv dodávaných z malé rodinné farmy v Peru nebo rajčat sušených na slunci.

Lifefood

Česká firma Lifefood je průkopníkem, leadrem a inovátorem v oblasti RAW FOOD (živé stravy) v České republice i v zahraničí. Od roku 2006 vyrábí prvotřídní produkty v té nejvyšší BIO kvalitě, které posilují zdraví, vitalitu a radost ze života. Navíc skvěle chutnají. Vyzkoušej je i ty! Kompletní nabídku najdeš na www.lifefood.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: