Kolekce silničních bot DECATHLONU 2024

Kolekce silničních bot DECATHLONU 2024

Značka Kiprun letos přišla s novými silničními modely a doplnila tak svou nabídku běžeckých bot. Nyní v sortimentu najdete jak obuv pro robustnější běžce, tak i modely pro závodní účely. Která bota by mohla být ta pravá právě pro vás? Projděte si stručného průvodce.

Kiprun KD900 Light

Drop: 6 mm
Cena: 2 799 Kč
Hmotnost: 165 g ve vel. 38,  196 g ve vel. 42

Letošní novinka KD900 Light je vůbec nejlehčí botou z celé nabídky bot značky Kiprun. Je ale potřeba počítat s tím, že poskytuje minimální oporu, tedy žádné polstrování nebo zpevnění v oblasti kotníku. Obout by je měl zkušený běžec, který má dobrou běžeckou techniku a řadu zkušeností. KD900 Light vám totiž nic neodpustí. Bota není tolik tlumená, ale za to má pěkně pružnou pěnu, což se vám může vyplatit v rychlejším tempu. Pěna VFOAM totiž funguje jako pružina, která vám pomůže využít vaši energii dopředu. Jinak řečeno, pěna je tvrdší a tím pádem i dynamičtější, aby běžec cítil dynamiku při každém kroku.

Cílem vývojářů bylo botu maximálně odlehčit, aby se váha dostala pod 200 gramů. Nízká hmotnost jde ruku v ruce s rychlostí. Jak jsme již zmiňovali, bota nemá sebemenší prvek zpevnění. Hodí se na dynamické, ale krátké běhy a je skvělou volbou pro běh na tartanu. 

Recenze: Kiprun KD900X LD

Drop: 6 mm
Cena: 3 299 Kč
Hmotnost: 245 g ve vel. 38, 300 g ve vel. 42

KD900X LD představuje nejnovější verzi karbonové závodní boty v nabídce Decathlonu. Kombinuje v sobě snahu o minimální hmotnost, maximální odtlumení a maximální energetickou návratnost. Je evidentní, že míří vysoko, protože bota, která by ve všech těchto směrech uspěla, by se stala svatým grálem většiny běžců! Docílit se toho snaží použitím nové pěnové směsi v mezipodešvi, optimalizací zakřivení karbonového plátu a minimalistickou strukturou svršku, kde každý gram materiálu prošel důkladným přezkoumáním, zda není zbytečný. Oproti předchozí verzi došlo podle výzkumu výrobce ke zlepšení rychlostních vlastností o 1,5 %, a to i díky značnému váhovému úbytku. Z předchozích 8 mm byl také snížen drop na současné 4 mm, což je podle mě zlatá střední hodnota, kterou zvládnou využít příznivci vyššího i nízkého dropu.

Svršek boty svou strukturou nevybočuje z aktuálních trendů ani z očekávaných parametrů závodní boty. Čím ovšem vybočuje, a to v dobrém, je plnění všech zadaných úkolů. Svršek závodní boty (v tomto případě syntetická pletenina o složení 85 % polyester, 7 % termoplastický polyuretan, 5 % polyuretan, 3 % polyester) má totiž plnit hlavně tři funkce, a to stabilně fixovat nohu i při vyšších rychlostech, ale současně vážit co nejméně a umožnit maximální odvětrávání.

Bota je vysoce prodyšná (u čistých a ­dosud ne­no­­še­­ných párů si toto snadno ověříte „re­spi­rační“ me­todou­ – zkuste si, jak dobře se skrze svršek dá dýchat), čemuž napomáhají zóny řidší pleteniny v nenamáhaných místech na botě. A váha 239 gramů ve velikosti 45 EU (UK 10,5) je skutečně nízká. Zde bych mimo jiné vyzdvihl i to, že výrobcem uváděná hmotnost (207 g v EU 42) tím pádem odpovídá realitě, protože to bohužel nebývá u všech výrobců jistotou… Váhově se tak blíží udávaným číslům karbonových závodek mnohem vyšších cenových kategorií.
Co se týče fixace, svršek je vyztužen přídavnou laminací na lemu jazyka, a hlavně kolem otvorů pro uvázání tkaniček. Polstrování je, jak bychom čekali u závodní boty, minimální, nicméně tenký polštářek na vykrojeném jazyku a dva polštářky po stranách paty kupodivu stačí, aby chodidlo sedělo dobře a nic nikde netlačilo (mluvíme o průměrně široké noze se standardním nártem).

Kiprun KD900X LD je bohatě tlumená bota s novou směsí pěny VFOAM Plus. Ta má kombinovat vysokou energetickou návratnost s maximálním odlehčením. Pro srovnání, oproti předchozímu modelu došlo k úspoře 10 % hmotnosti, což už není zanedbatelné. Tlumení 36,8 mm pod patou a 32,8 mm pod špičkou zdaleka není největší mezi karbonovými botami na trhu, ale ve své kategorii nějak extrémně nevybočuje. Kostrou mezipodešve je pak karbonový plát, který – jako u všech karbonových modelů – slouží hlavně jako stabilizátor měkké a tvárné pěny. Výrobce si zakládá také na specifické geometrii oblouku pod klenbou, jehož ohyby a roztahování mají k energetické návratnosti dále přispívat.
Z hlediska rozložení má KD900X LD podrážku, která u závodky není překvapivá: pod špičkou se nachází rozsáhlejší gumový plát a pod patou v místech očekávaného oděru dva menší. Tloušťkou gumových částí se pak tento model nachází někde mezi nejtenčími karbonovými závodkami, které mají gumovou podrážku tenčí, a rychlejšími nezávodními tempovkami, oproti kterým je zase tenčí KD900X LD. Ve své kategorii bych jim proto předpovídal solidní životnost podešve, která alespoň během mého testování nedoznala sebemenšího opotřebení.
Vzhledem k ceně představují skvělou variantu pro ty, kdo chtějí na závodech prodat to, co natrénovali, zvažují koupi karbonového modelu, ale nejsou si jistí, zda jim při jejich běžecké technice karbon bude stát za tu investici. Pro ně představuje KD900X LD „vstupní botu“ do světa karbonu. Ostatně jak naznačují výzkumy (od těch nejstarších až po současnost), samotný pocit lehkosti a mrštnosti představuje pro rychlý běh jeden z nejdůležitějších předpokladů, takže už to, že boty na nohou „chutnají rychle“ může řadě z nás podvědomě odemknout cestu k vyššímu výkonu.

Kiprun KD 500 3

Drop: 6 mm 
Cena: 1 899 Kč
Hmotnost: 235 g ve vel. 38, 280 g ve vel. 42

KD500 3 je vhodná pro méně zkušené běžce, kteří budou mít ještě minimální nároky na dobré tlumení, intenzivně pracují na zlepšení výkonu, ale ještě nedosahují výsledků elitních běžců. Bota může být ideální právě pro ty, kteří ještě nemají dokonalou běžeckou techniku, protože KD500 3 vám odpustí některé nedokonalosti, jako je lehká pronace nebo špatná stabilita kotníku. Bota je poměrně široká a zpevňující plát drží oblast achillovky. Je tedy výbornou oporou, je stabilní a neutrální, tudíž ideální pro většinu typů došlapu. Oproti KD900 Light má o něco lepší tlumení Pebax, které používá celá řada renomovaných speciálek. Proto ji běžec může použít častěji, nejen na tempové tréninky. Pro někoho představuje mnohem vhodnější univerzálnější botu, která je i cenově příznivější. Jazyk je podobný jako u KD900 Light, takže opravdu tenoučký. Model má prodyšný svršek a přilnavou podrážku. Některé modely v nabídce jsou vhodné čistě na rovnou silnici, ale KD500 3 zvládne i přeběhy přes polní cestu. 

Recenze: Kiprun KS900 2

Drop: 6 mm
Cena: 3 299 Kč
Hmotnost: 245 g ve vel. 38, 300 g ve vel. 42

Kiprun KS900 2 se vyznačuje zejména nejlepším tlumením značky Kiprun díky použité technologii MFOAM. Tato tlumicí pěna poskytuje velký komfort a pohodlí při běhu a měkkost při dopadu. Vysoká pěna zajišťuje kombinaci pohodlí a stability, ale zároveň dobré odpružení a přilnavost. Vlastnosti, které ocení běžec každé výkonnostní skupiny. Decathlon je známý svým skvělým poměrem cena/výkon a také díky tomu je častým místem pro nákup prvního vybavení pro začátečníky a hobíky. Cena modelu Kiprun KS900 2 napovídá, že by to neměly být boty pouze pro nadšené hobíky, kteří chtějí s během začít. Boty jsou perfektním parťákem zejména na delší tréninkové běhy. Bota přilne k povrchu a spolehlivě drží za sucha i za mokra. Nohu netíží ani hmotnost obuvi, která je v pánské verzi okolo 300 g a v dámské verzi pouhých 250 g (při velikosti 38).
Pletený svršek je prodyšný, perfektně se přizpůsobí noze, hezky ji obejme a vytvoří dojem druhé kůže. Obouvání je velmi příjemné díky silně polstrovanému jazyku a okolí paty a nártů. Po obutí máte pocit, jako byste stáli uprostřed mechu. Výrazně pohodlné je okolí paty, které je příjemně měkké a polstrované, rozhodně nehrozí otlačenina ani puchýř. Celkově je bota spíše širší a zajistí chodidlu oporu a pohodlí. Zavazování je typicky na pružné a ploché tkaničky, bez náznaku povolování.
Největší předností boty je tlumení, které vidíte hned na první pohled. O tlumení se stará tlumicí pěna MFOAM, která je novou, vylepšenou verzí pěny EVA. Písmeno M značí anglické „mattress“ (matrace) a symbolizuje velkou pohodlnost boty při nazutí, jako když ulehnete do matrace. Boty se vyznačují středním dropem 6 mm, díky čemuž jsou univerzální pro široké spektrum běžců. Měkké odpružení tlumí nárazy, a boty jsou tudíž vhodné i pro těžší běžce a běžce s bolestmi kolen.
Boty vás podrží i v lehkém terénu a sebězích, i když je to primárně silniční bota. Bezpečně drží i za mokra, navíc díky použitému materiálu velmi rychle schnou. Pro naše podmínky je to téměř celoroční bota s výjimkou teplot sahajících více pod bod mrazu, kdy hrozí, že by v nich mohla být trochu zima.

Testováno světem běhu

Kiprun KS500 2

Drop: 6 mm 
Cena: 1 899 Kč
Hmotnost: 235 g ve vel. 38, 280 g ve vel. 42

Tato novinka vychází z potřeb běžce, který shání boty na objemové tréninky přes zimu nebo na část roku, kdy toho naběhá nejvíce. Pro takové účely je základem stabilita a dostatečné tlumení. KD500 2 vám pomůže odladit technické nedostatky. Pokud běháte přes patu, nemáte stabilní vazy nebo se zotavujete po zranění, vysoká tlumicí platforma a zpevněná pata udrží vaši achilovku ve správné poloze a bota bude perfektní oporou. Je častou volbou pro všechny, kdo mají náchylné šlachy nebo jsou robustnější postavy. 

Model je poměrně těžký, váží 280 gramů (vel. 42). Pokud ale najíždíte na tréninkový plán s tréninky 4 až 5x týdně, s běháním to začínáte myslet vážně, ale nechcete potrápit svoji peněženku, protože dost možná nevíte, co vám ještě padne, pak je pro vás tato bota naprosto ideální. V porovnání s modelem KS900 má nižší řada jiný svršek a tlumení. Čím vyšší řada, tím lepší výkonnost a vyšší nároky na zkušenosti běžce, proto u KS900 předpokládáme, že ho použije běžec na opravdu dlouhé vzdálenosti, kde mu bude vyhovovat prodyšnější svršek, ale zároveň nebude potřebovat takovou míru zpevnění.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: