Křeče jsou postrachem běžců. Jak na ně?

Křeče jsou postrachem běžců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou? /PR ČLÁNEK/

Křeče jsou spojovány s úbytkem minerálních látek obsažených v potu. Jedná se o vápník, hořčík, draslík, sodík a chlor. Jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče, což ale zároveň znamená, že křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit. A to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Čím a jak?

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

1. Pitím proti křečím

Jednou z možných příčin křečí je nedostatečná hydratace, čili doplňování tekutin. Už 2-3 hodiny před sportem je dobré myslet na průběžné doplňování tekutin. V tomto čase je optimální čistá voda, případně s citronovou šťávou, během výkonu by pak mělo být pravidlem pití ionťákunapříklad Enervit G Sport.

  • Prvním důvodem je to, že příjmem tekutin zamezíte hypertonickému (příliš hustému) vnitřnímu prostředí organizmu. V příliš hustém prostředí neprobíhá přenos látek ani informací optimálně.
  • Druhým přínosem iontového nápoje během výkonu je, že doplňuje energii ze sacharidů a zároveň minerální látky ztracené potem. Pitím iontového nápoje tak předcházíte křečím vlastně hned dvakrát – jednou doplňováním tekutin a podruhé příjmem minerálních látek.
TIP: Přečtěte si také článek pitný režim jako nezbytná část běžeckého výkonu.

2. Křeče a „hašení“ požáru

Jakmile vás křeče přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je koncentrovaný obsah minerálních látek. Jako nejlepší varianta se nabízí Enervit Magnesium Sport. Kromě vysoké koncentrace minerálů a vitamínu C (viz níže) patří k jeho přednostem také prášková forma pro přípravu nápoje. Účinek je tak nejen rychlý, ale současně jeho vypitím zapracujete i na doplnění tekutin.

S pomocí Enervit Magnesium Sport tedy vyřešíte akutní problém křečí, což je určitě fajn pro daný moment, do budoucna je ale lepší zamezit nebo alespoň minimalizovat šanci, že tento stav vůbec nastane.

3. Preventivně proti křečím

Především pro vás, kteří trpíte na křeče, je naše doporučení pracovat preventivně na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem nebo náročným tréninkem. A to opět pitím nápoje Enervit Magnesium Sport, který je vhodné v případě sobotního závodu zařadit každý den už od středy. Poslední nápoj pak přichází na řadu ráno v den závodu se snídaní. Takový postup volí řada sportovců s cílem tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.

Proč právě Enervit Magnesium Sport?

Máte garantovanou vysokou koncentraci aktivních látek – každý 15g sáček obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C.

  • Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu,
  • hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze,
  • vitamin C se pak podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus kvůli vyčerpání výrazně oslaben.

TIP: Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček magnesia vmíchat i do hypotonického iontového nápoje Enervit G Sport a popíjet během závodu či tréninku. Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium Sport denně i ve dnech následujících.

ENERVIT

Enervit je sportovní výživa specializující se na vytrvalce. Enervit pomáhá sportovat lépe, protože vychází ze základních principů fungování organizmu a nabízí tak špičkovou sportovní výživu na dobu před, během a po sportu. Enervit představuje kvalitu ověřenou miliony vytrvalců po desítky let, nejlépe ale vy sami oceníte, jak vám může Enervit zvýšit výkonnost. Enervit je italská značka sportovní výživy, která disponuje více než 45 lety zkušeností. Oficiálním distributorem v Česku je společnost VITAR Sport.

www.enervit.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: