Lecitin pomůže přeměnit tuk na energii

Lecitin pomůže přeměnit tuk na energii

Už jste se někdy zabývali tím, k čemu a proč je dobrý lecitin? A jak může prospívat běžcům a proč si dát pozor na jeho nedostatek? Vše potřebné o této látce se dozváte na následujících řádcích.

Lecitin se řadí do skupiny tuků a chemicky je to směs fosfolipidů, kyseliny fosforečné, cholinu, inositolu a metationu. Je přítomný ve všech tělesných buňkách a podílí se na životně důležitých pochodech. Jeho schopnosti jsouv těle  nezastupitelné, jelikož má výbornou emulgační schopnost, díky které zmenšuje tukové částice v krevním oběhu. Lecitin aktivuje enzym LCAT (lecitin-cholesterol-acyltransferáza), čímž se skrze další procesy vytváří rozpustný cholesterol, který napomáhá čištění krve a chrání před ucpáváním cév.

Lecitin má v těle mnoho dalších důležitých funkcí a je součástí tělesných pochodů. Lecitin také pomáhá snižovat cholesterol v krvi. Cholesterol je sice považován za velkého strašáka jako hlavní přičinění ve vzniku aterosklerózy a infarktu, ale zároveň je velmi důležitý pro naše tělo. Je součástí steroidních hormonů, vede nervové impulzy a je nutný k tvorbě žluči. Díky slunečnímu záření a cholesterolu je v našem těle dostatek vitamínu D. Při nedostatku cholesterolu dochází k špatnému trávení tuků a tím celkově zhoršuje trávení.

Pokud nemáme dostatek cholinu, inositolu a metioninu, pak se z cholesterolu opravdu strašák stát může, protože začne vykonávat své negativní funkce. A s tím nám pomůže právě lecitin. Cholin, který je hlavní složkou lecitinu, je přeměňován v těle na acetylcholin a ten je zodpovědný za přenos nervových impulzů. Tím je životně důležitý pro správné fungování fyzických i mentálních funkcí. Podporuje paměť a koncentraci.

Denní potřeba lecitinu je 3g a za normálních okolností ho má člověk v potravě dostatek, ovšem za jiných okolností ho může být nedostatek. Zvýšené množství se doporučuje především při zvýšené tělesné a psychické námaze, tělesné a psychické únavě, při rekonvalescenci, při zvýšené hladině cholesterolu v krvi a při nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové.

Jaké výhody má lecitin pro běžce?

Díky pravidelnému užívání lecitinu je tuk rychle přeměněn na energii, je tedy výborným zdrojem energie pro svaly a mozek. Je odstraňován i usazený tuk a ten je zodpovědný za celulitidu, takže lecitin si s ní umí dobře poradit.  Podporuje celkovou imunitu.

Nejlepší zdroje lecitinu

Oleje lisované za studena, žloutky, ořechy a semena, hlavně sojové boby a výrobky z nich a to především tempeh a natto, které jsou pro tělo nejlépe využitelné.  Jsou i různé doplňky ve formě kapslí nebo granulí. Doporučená denní dávka granulovaného lecitinu je 3x denně 3 lžičky a seženete ho v lékárně nebo ve zdravé výživě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: