Lysacup 2016: Mistrovskou etapu z Janovic vyhrál v traťovém rekordu Tomáš Lichý

Lysacup 2016: Mistrovskou etapu z Janovic vyhrál v traťovém rekordu Tomáš Lichý

O víkendu proběhl mistrovský díl Lysacupu. Každoročně mívá tuto nálepku jen jedna etapa seriálu zimních běhů do vrchu a vítězové se mohou těšit na zasloužené odměny. Stejně jako loni padla volba na trasu z Janovic s parametry 7,9 km / 892 m+, která se v letošní termínovce objevuje pouze jedenkrát a je profilově velmi pestrá.

Mrazivé inverzní počasí vítalo na startu poblíž restaurace U Toflů téměř tři sta účastníků, kteří se už těšili do vyšších poloh, kde je nad peřinou z mraků čekala sluncem zalitá scenérie zimních Beskyd. Během rozcvičování bylo letos poprvé výrazněji slyšet známý klapot ocelových hrotů – v polohách nad 1 000 m n. m. už totiž byla nezanedbatelná vrstva udusaného sněhu a ledu, na které každé podklouznutí stojí hodně sil.

Na startu letos chyběli Horák a Delingerová

Ve startovním poli nechyběl hlavní adept na vítězství Tomáš Lichý ani loni bronzový Ján Ďurmek. Poprvé se letos dostavil také Jan Zemaník. Naopak medailisté z minulých let Marie Delingerová a Ondra Horák tentokrát na startu chyběli.

První kilometr vedl po asfaltové silničce chatovou oblastí a od prvních metrů se lehce odtrhli Lichý s Otevřelem. Za nimi jako roj včel spěchala asi dvacetičlenná skupina dalších běžců, které chvíli vedl Pytlík, chvíli Holoubek, a pak i další. V náběhu na lesní chodník už bylo celé startovní pole díky rychlému prvnímu kilometru hodně roztahané. Následovalo stoupání pěšinkou k široké lesní cestě, na které se objevoval první souvislejší sníh a led a na níž tempo opět pořádně zrychlilo. V místech pod prudkým stoupáním na Kykulku (996), kde fotil pan Raška (mj. vynikající sportovní fotograf, který nedávno oslavil 70 let), se za Tomášem Lichým držel ve vzdálenosti deseti metrů Vít Otevřel. Odstup na třetího Pytlíka i Ďurmeka s Hudečkem naopak pomalu narůstal.

Závěr stoupání na Kykulku je opravdu hodně prudký, a do chůze zde přecházelo také mnoho závodníků z předních pozic. Následný seběh k Ivančeně však tempo opět výrazně zrychlil a v důsledku různé technické zdatnosti běžců zde docházelo k mnoha změnám v pořadí. V další pasáži k traverzu Malchoru už bylo možné běžet rovnoměrnější tempo. Stejně jako etapy od Bezruče či z Krásné, čekal na všechny závěr v podobě serpentin v severním svahu Lysé hory.

Traťový rekord vylepšen o 2 vteřiny

V cíli se z vítězství radoval Tomáš Lichý, který díky sprintu v posledních metrech doběhl v nejlepším traťovém čase v historii. Nový rekord 45:23 je o dvě vteřiny lepší než Tomášův loňský čas. Druhý Vít Otevřel byla na prosluněném vrcholu o pouhou půl minutu později. Souboje o třetí místo jsou letos z medailových bojů asi nejzajímavější. Tentokrát si nejlépe vedl Jiří Pytlík, který do cíle dorazil v čase 47:11.

Letošní skvělou formu potvrdila Denisa Krejčiříková (VZS Ostrava). Čas 53:51 jí na zlatou medaili bezpečně stačil. Sestra vítězky Ivona Krejčiříková (VZS Ostrava) si letos užívá druhých míst. V cíli se objevila se ztrátou necelých pěti minut. Třetí nejrychlejší ženou mistrovské etapy se stala Hana Holoubková (Beskydští nomádi).

Týmovou soutěž zcela jasně ovládl SALOMON-RUN, za který letos premiérově bodoval Jan Zemaník. (1. Lichý, 2. Otevřel, 6. Zemaník).

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v hospůdce Pod Borovou v Malenovicích. Kromě nejlepších tří z každé kategorie byla odměněna také nejrychlejší osmička mužů a žen.

Co nás čeká dál? První prosincovou neděli se uskuteční časovka – krátká etapa od Hotelu Bezruč v Malenovicích, kdy se startuje intervalově, tak jako při cyklistických závodech. Závodníci nebudou mít přehled o průběžném pořadí a každý metr musí běžet naplno…

Foto: Salomon-run.cz

VÝSLEDKY – 5. etapa (Janovice – Bystré)

Muži

1. Tomáš Lichý (Salomon-run) – 00:45:21

2. Vít Otevřel (Salomon-run) – 00:45:52

3. Jiří Pytlík (Jump sport) – 00:47:11

Ženy

1. Denisa Krejčiříková (VZS Ostrava) – 00:53:51

2. Ivona Krejčiříková (VZS Ostrava) – 00:58:31

3. Hana Holoubková (Beskydští nomádi) – 01:01:02

Týmy

1. SALOMON-RUN – 1 325 bodů

2. Vinotéka U Karla Frenštát p. R. – 1 260 bodů

3. Beskydští nomádi – 1 257 bodů

Celkové výsledky zde

Informace o závodu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: