Madeira Island Ultra Trail také v podání českých běžců

Madeira Island Ultra trail je již tradičním svátkem trailového běhu na ostrově Madeira. 8. ročník Madeira Island Ultra trail, jenž se konal 23. – 24. dubna, opět přilákal běžce z celého světa a mezi nimi nechyběli ani tři zástupci českého běhu. Konkrétně to byli Martin Hlaváč, Martin Kratochvíla Jitka Křížová, kteří startovali v nejdelším závodě MIUT měřící 115 km.

Není divu, ostrov věčného jara, jak se tomuto ostrovu přezdívá, nabízí jedny z nejlepších podmínek pro horské běžce vůbec. Krom slunečných pláží a bohaté vegetace tento ostrov nabízí také vysoké hory, ve kterých se každoročně pořádají jak menší, tak větší závody i světových pohárů.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Krom nejdelší 115 km dlouhé trasy označované zkratkou celého závodu – MIUT a vedoucí přes celý ostrov Madeira s horizontální členitostí přes 7000 metrů, si organizátoři připravili další 3 tratě. Druhou nejdelší byla trasa označovaná jako Ultra – pětaosmdesát kilometrů dlouhá trať s převýšením přes 4400 metrů. Organizátoři nezapomněli ani na maratonskou distanci, která je zde zastoupena i s pozitivním převýšením 1100 metrů, startující v horách a postupně klesající až na úroveň moře. Poslední v pořadí, a také tou nejkratší byla 16 kilometrů dlouhá trať s převýšením 350 metrů označená jako MINI.

Závody Mini a Marathon rozhodně nebyly jednoduché, vyhrál Jorge Pimenta

Start závodu na trati Mini začínal vůbec jako poslední v sobotním poledni, kdy všichni závodníci v ostatních kategoriích byli již dávno na trase – v nejdelší kategorii MIUT dokonce 12 hodin. Ani závod MINI však nebyl natolik jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Po prvních dvou kilometrech bez výrazného převýšení trasa prudce stoupala a závodníci do následujícího check-pointu nacházejícího se na čtvrtém kilometru vystoupali takřka 300 metrů. Následně se však jednalo o běh po hřebeni s postupným klesáním znovu až k moři. Mezi muži závod Mini s náskokem více než pěti minut ovládl v Jorge Pimenta (01:13:34) před Vitorem Rodriguesem (01:18:39) a třetím Paulem Aguiarem (01:19:50). Mezi ženami si suverénně doběhla pro vítězství s více než 20 minutým náskokem Ida Tjørsvaag (01:22:20) před Verou Pinto (01:42:45) a Elsou Freitas (01:43:43).

Marathon startující v Chão da Lagoa v nadmořské výšce 1500 metrů nad mořem startoval dvě hodiny před startem závodu Mini. Z počátku taktéž hřebenovka vedoucí před vrcholy Madeirských hor (nejvyšším bodem Pico Areeiro – 1818 m.n.m.) postupně klesala k moři. Dvaačtyřicet kilometrů dlouhou trať s převýšením 1100 metrů nejrychleji z mužské kategorie zvládl zaběhnout Francisco Freitas (03:51:09) s komfortním náskokem před druhým Nelsonem Gracaou (03:58:36) a třetím Fernandem Gomesem (04:01:04). Mezi ženami, ještě suverénněji než v závodě Mini, s náskokem bezmála hodiny vyhrála Amandine Ferrato (04:02:29), za jejíž čas by se nemusel stydět nejeden muž. Druhou skončila Nadége Vignand (04:56:02) před třetí Carlou Leite (05:09:27).

Damien Douvry vyhrál se suverénním náskokem

Druhá nejdelší trať Madeira Island Ultra trail s názvem Ultra, sčítající 85 kilometrů s převýšením přes 4400 metrů pozitivního převýšení, se již počítala do kvalifikačních bodů na UTMB 2017. Proto se v ranních sobotních hodinách v městečku Sao Vicente sešla početná, kvalitně připravená skupina tří stovek běžců, která chtěla získat, pro mnohé, letošně první kvalifikační body pro UTMB 2017. Trasu kombinující prudké stoupání a taktéž prudké klesání z mužských startujících nejrychleji zvládl Damien Douvry (10:21:19) s náskokem více než 30 minut před Geraldem Bauerem (10:57:45) a třetím Luisem Fernandesem (10:58:38) finišujícím těsně po Bauerovi. Mezi ženami tento závod ovládla Magili Gigon (13:06:31) před Aoife Quigly (13:32:09) a třetí Sylvii Quittot (13:41:16).

V hlavním závodě 3 Češi

Závodem nejvíce nabitým známými jmény a rovněž patřící do Ultra Trail World Cup a kvalifikace pro UTMB 2017 se však stal MIUT měřící 115 km s pozitivním převýšením přes 7000 metrů. Trať vedoucí přes strmé vrcholy hor napříč Madeirou dala zabrat i těm nejtrénovanějším závodníkům a není divu, že Zach Miller, jenž minulý rok vyhrál trať CCC na UTMB po doběhnutí označil tento závod za vůbec nejtěžší, který kdy běžel. Z Českého zastoupení bohužel závod nedokončila jediná Češka na startu Jitka Křížová, která skončila po 3. check-pointu. Martin Hlaváč i Martin Kratochvíl tento závod bok po boku úspěšně dokončili s finálním časem 30:31:14, 30:31:15 u M. Kratochvíla. Nejrychlejším mužem v tomto závodě se stal již zmíněný Američan Zach Miller, který doběhl ze západního na východní pobřeží ostrova v čase 13:52:17 a potvrdil tak roli favorita závodu. Své vítězství v cíli komentoval slovy: „Jsem neuvěřitelně vyčerpaný. Tolik lezení nahoru a naopak prudkého klesání v kombinaci se schody dolů… Myslel jsem si, že posledních 15 kilometrů neskončí. Transvulcania je v porovnání s tímto vtip“. Druhým doběhl o 20 minut později Španěl Tofol Castanyer (14:12:45) a třetím se stal Sebastien Camus z Francie (14:18:45). Mezi ženami suverénně zvítězila Francouzska Caroline Chaverot (15:00:55) s více než hodinou a čtvrt na druhou Švýcarsku Andreu Huser (16:22:46). Třetí ženou na nejdelší trati tohoto závodu se stala Francouzska Emilie Lecomte (17:56:17).

Tímto se ale světová série z ostrova Madeira neloučí. Již 4. června se na stejném místě uskuteční Ultra SkyMarathon® Madeira na 55 km na který se chystají i Čeští běžci jako jsou Jan Zemaník, Jan Bartas nebo Zuzana Urbancová.

Vojtěch Gawlas

Vojtěch Gawlas – student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.

Fotografie: Sílvio Silva Photography