Mikroživiny: podceňované, ale nezbytné pro váš sportovní růst

Mikroživiny: podceňované, ale nezbytné pro váš sportovní růst

O tom, že je výživa důležitá pro výkon a regeneraci sportovce, není sporu. O významu proteinů, sacharidů a tuků a jejich vyváženosti ve stravě nikdo nepochybuje. Mnohem méně sportovců ale sleduje množství mikroživin, jejichž význam a množství v potravě má na ochranu zdraví a výkon zásadní vliv.

Co všechno se vlastně pod termínem „mikroživiny“ skrývá? Je to souhrnný výraz pro vitamíny, minerály a stopové prvky. Tedy látky, které potřebujeme ve velice malém množství, ale pro správné fungování organismu jsou nepostradatelné. Některé do těla dostaneme snadno. Typickým případem je vitamín C. Například jeden pomeranč či citrón obsahuje více než množství potřebné pro celý den. Seznamte se ale s látkami, jejichž získání z běžné stravy je obtížnější a jejich nedostatek v těle je proto častější.

Typickým příkladem je nedostatek hořčíku a vitamínu K (oba jsou obsaženy v listové zelenině). Těžko se ze stravy získává také vitamín D, který je nezbytný pro zdraví a sílu kostí.

Přehled významných mikroživin:

  • Hořčík: jeho nedostatek je snad nejčastější, vede ke snížení výkonu a významně přispívá ke vzniku křečí. Vylučuje se totiž spolu s ostatními minerály potem,a tak je jeho nedostatek
    u sportovců častý. Nejvíce se nachází v listové zelenině, rybách, ořechách a luštěninách.
  • Kurkumin: má silné protizánětlivé účinky, prokázal přínos pro celkovou regeneraci a pomáhá při bolesti a ztuhlosti kloubů.
  • Omega 3 mastné kyseliny: ve stravě se většinou nevyskytují v dostatečném množství, aby vyvážily příjem omega 6 mastných kyselin. Mohou přispět ke tvorbě zánětů, tedy v důsledku
    k prodloužení regenerace. Jejich dostatečné množství je nezbytné po zranění a při náročném tréninku.
  • Zinek: je obsažen především v ústřicích, pšeničných klíčcích, červeném mase, ale i v čokoládě. Jeho doplňování stravou tak nebývá obtížné, avšak jeho přebytek může být i toxický. Lehké zvýšení dávky je ale dobré spolu s vitamínem C při prvních příznacích nachlazení.
  • Vápník: jeho nedostatek ve stravě bývá častý. Je obsažen především v mléčných výrobcích, kapustě, brokolici, rybách, v semínkách chia a mandlích. K jeho ztrátám v organismu dochází především potem, stejně jako u ostatních minerálů.

Je bohužel známo, že obsah mikroživin se v řadě potravin v průběhu let snížil z důvodu většího používání hnojiv a snižování kvality půdy – to znamená, že stejná strava nemusí poskytovat tolik kvalitních živin jako dříve.

Nezapomeňte na kvalitní doplňky stravy

Pro správné fungování organismu sportovce je tedy dobré zařadit do jídelníčku kvalitní doplňky stravy. Známkou kvality je certifikace Informed Sport, která zaručuje, že všechny produkty jsou vyráběny v prostředí se standardy kvality odpovídajícími přísným požadavkům na výrobu sportovní výživy. Světově nejvýznamnější výrobce mikronutrientů, který tuto certifikaci vlastní, je PILLAR Performance.

PILLAR Performance je firma založená sportovci, profesionální ragbista Damien Fitzpatrick se spojil s bývalou jedničkou triatlonu Pipou Taylor, v současnosti uznávanou lékařkou a dietoložkou. Damien při léčbě svých chronických zranění kolen hledal alternativu pro protizánětlivé léky a našel přitom mezeru na trhu, doplňky stravy řešící nedostatek mikroživin nejen pro profesionální sportovce. Ve spolupráci s australskými dietology přivedl na trh řadu výživových doplňků s obsahem mikroživin, které pomohou řešit sportovcům problémy spojené s bolestí kloubů, svalů a přispějí k lepší regeneraci. Všechny výrobky jsou vytvořeny ve spolupráci se sportovními lékaři a jsou testované v souladu s požadavky Světového antidopingového úřadu.

Zkušenosti čtenářů

Karel

Na PILLAR jsem narazil nedávno přes známého. Nevěřil jsem tomu, ale musím říct, že opravdu funguje. Už mě nebolí kolena hlavně po delším běhu a magnesko chutná super.

Z.P.

Díky PILLAR magnesiu lépe spím a konečně se cítím ráno odpočatě. Takže za mě 👍

Tom

Zkusil jsem. A musim říct, že jsem se konečně zbavil křečí

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: