Mistrovství světa v trailu 2018: Neuvěřitelně náročný, krásný a především rychlý závod. Jiří Čípa bral deváté místo!

Jiří Čípa navázal na své loňské umístění v TOP 10 a na mistrovství světa v trailu a vybojoval 9. místo. Po třetí se světovým šampionem stal Španěl Luis Alberto Hernando. Nejlepší Češkou byla Anna Straková na 22. místě.

Neuvěřitelně náročný, neuvěřitelně krásný, a především neuvěřitelně rychlý. Těmito slovy hodnotí reprezentanti letošní ročník Mistrovství světa v trailu, který letos hostil Penyagolosa trails ve Španělsku. Kvůli kolizi termínu se SWS (světovou skyrunningovou sérií) na La Palmě, Transvulcani, i na tomto ročníku chyběla některá známá jména, avšak nelze říct, že by se kvůli nim snížila kvalita závodu.

TIP: Přečtěte si také report z Transvulcanie, závodu Skyrunning World Series, který se s MS v trailu překrýval. České výpravě se na Transvulcanii opět zadařilo! + rozhovor se Zuzkou Krchovou, 3. ženou vertikálního kilometru.

V mužském závodě byl favorit jasný

Právě naopak, v mužském závodě byl favorit jasný. Španěl Luis Alberto Hernando si letošním vítězstvím chtěl zkompletovat trojnásobné vítězství na MS. V ženském závodě chtěla obhájit titul mistryně světa Francouzka Adeline Roche. Každoroční silné týmy Francie, a především Španělska tento rok doplnil britský mužský tým, zastoupený především Thomasem Evansem a Jonathanem Albonem.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Trojnásobný vítěz Hernando a 9. Čípa

Po loňském 50 kilometrové trati se třemi tisící metry převýšeními letos IAU vybrala 85. kilometrový Penyagolosa trails s celkovými nastoupenými pěti tisíci metry. Právě kvůli délce trati se obzvláště taktizovalo. Někteří běžci – Zach Miller – napálili start a doufali, že jim stejné tempo vydrží až dokonce. Někteří začali pomaleji a během celého závodu se prokousávali pořadím. Jedním z nich byl taky Jirka Čípa, který se držel ve druhé desítce mužského pole. Ve druhé polovině, a konkrétně ve finálních 20 kilometrech, přidal a finišoval 24 sekund před Němcem Janoschem Kowalczykem.

Zmíněný Miller se naopak propadl mužským polem, z průběžného vedení nakonec uhájil osmé místo těsně před Čípou. Dalším finišujícím českým běžcem byl na 55. místě Tomáš Hudec, který na závěr závodu výrazně zpomalil a ztratil tak šanci na lepší výsledek. Třetím startujícím Čechem byl beskydský rodák Marek Causidis, který ale kvůli obnovenému zranění achilovky závod nedokončil. Potřetí si pro titul mistra světa doběhl Španěl Luis Alberto Hernando, podobně jako Ida Nilsson na Transvulcanii tak i on v uplynulém víkendu získal hat-trick. V cíli ho následoval jeho krajan Cristoferem Clementem a Brit Thomasem Evansem.

Anka Straková na 22. místě

Loňskou mistryni světa v ženské závodě překvapila letos velmi dobře závodící (a loni na MS čtvrtá) Ragna Debatsová z Nizozemí. Ta s komfortním náskokem více než čtvrt hodiny porazila Španělku Laiau Canes a Claire Mougelovou z Francie. Stejně jako Jirka Čípa, který začal pomaleji a postupně během druhé poloviny předbíhal ostatní závodníky, i Anna Straková nastoupila do závodu se stejnou taktikou, a zvláště v poslední čtvrtině závodu výrazně přidala. Po začátečním pohybování se kolem padesátého místa, na 63. kilometru byla 29., na 80. kilometru 24. a dobíhala na celkovém 22. místě. Předloni deváté a loni 19. Michaele Mertové se závod tolik nepovedl a doběhla na 61. místě.

Za použití fotek děkujeme Jordi Saragossovi, Samovi Strakovi a Zdeňkovi Kříži

Pořadí – muži:

1. Luis Alberto Hernando – 8:38:35 (Španělsko)

2. Cristofer Clemente – 8:46:19 (Španělsko)

3. Thomas Evans – 8:49:35 (Velká Británie)

61. Michaela Mertová – 12:33:29

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas – student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.