Na Mattoni 1/2Maraton České Budějovice míří hvězdy evropské atletiky. Poběží Homoláč i Drahotová

Na Mattoni 1/2Maraton České Budějovice míří hvězdy evropské atletiky. Poběží Homoláč i Drahotová

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice přiláká elitní vytrvalce z celé Evropy. Fanoušci se mohou těšit také na české reprezentanty Jiřího Homoláče a Anežku Drahotovou.

Letos chtějí dát organizátoři šanci především evropským běžcům

Na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice budou letos už posedmé k vidění velké vytrvalecké výkony. Zatímco v předchozích ročnících obsazovali přední příčky v závodu výhradně afričtí atleti, letos chtěji dát organizátoři šanci v jihočeské metropoli zazářit především evropským běžcům. „Rádi bychom tímto krokem prodpořili rozvoj evropské a české atletiky a věříme, že třeba už v Českých Budějovicích objevíme nový talent, který se později neztratí ani ve světové konkurenci,“ uvádí Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech a předseda komise silničních běhů IAAF.

Podívejte se na další fotografie k článku….

Na jihu Čech se představí špičkoví vytrvalci hned z osmi evropských zemí od Irska až po Slovinsko

Hlavním favoritem mužského závodu bude Luke Traynor z Velké Británie s osobním rekordem 1:01:57. Poběží i nedávný vítěz Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary, ukrajinský reprezentant Roman Romanenko. Velká konkurence bude také mezi tuzemskými běžci. Jiří Homoláč poběží v Českých Budějovích už počtvrté, když zde v roce 2015 a 2016 mezi českými atlety vždy kraloval. Vítězství z loňského roku ovšem bude obhajovat Petr Pechek. Naopak premiéru v jihočeské metropoli zažije několikanásobný mistr České republiky v půlmaratonu Vít Pavlišta.

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je potřetí v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu v Českých Budějovicích najdete v termínovce.

V ženském poli bude startovat hned šest závodic, které běžely na olympijských hrách

Chybět mezi nimi nebude Rosaria Console z Itálie s osobním rekordem 1:09:34, Sviatlana Kudzelich z Běloruska nebo Češky Ivana Sekyrová a Anežka Drahotová. „Cítím se v dobré formě a půlmaraton v Českých Budějovicích mně výborně zapadnul do přípravy na srpnové mistrovství Evropy,“ uvedla Drahotová, která se stála věnuje primárně chůzi, ale zvládá vyhrávat i běžecké a cyklistické závody. Mezi Českami se o další výborný výsledek pokusí také bronzová žena z letošního Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary Kristýna Dvořáková nebo Valerie Soukupová, česká vítězka Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice 2015.

Letos poprvé bude oceněn také nejrychlejší muž a žena Jihočeského kraje, kteří získají trofej pro krále a královnu regionu. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice startuje už v sobotu 2. června v 19:00. Sledovat ho můžete také na webu RunCzech a v přímém přenosu na ČT sport.

Zajímavá čísla:

  • Ve startovním poli se objeví celkem 36 národností
  • 67,2 % běžců jsou muži, 32,8 % tvoří ženy
  • Ženy v průměru zvládnou Mattoni 1/2Maraton České Budějovice za 2:06:40, muži za 1:49:45
  • Nejstarší účastník pochází z České republiky a je mu 71 let
  • Nejstarší účastnice je z Velké Británie a je jí 66 let
  • Při závodě pomáhá 650 dobrovolníků
  • Během závodu se použije: 483 dopravních značek, 26 840 spínacích špendlíků, 44 457 kelímků, 18 824 houbiček na osvěžení, 3 600 termoizolačních fólií, 6 700 medailí, 3 614 m plotů, 91 mobilních toalet
  • Vypije se: 17 974 l vody Mattoni, 5 114 litrů nápoje Gatorade
  • Sní se: 1 378 kg banánů, 814 kg pomerančů, 16 kg soli, 21 kg cukru

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: