Nejrychlejší „pětka“ na silnici, double Tomáše Štveráka a další novinky z běžeckého světa #4

Nejrychlejší „pětka“ na silnici, double Tomáše Štveráka a další  novinky z běžeckého světa #4

Vrchol zimního přípravného období pro jedny, klasická závodní sezóna pro další. I v únoru se přepisovaly světové listiny rekordů, v tuzemsku se na ještědském hřebenu běžela vůbec první zimní čtyřiadvacetihodinovka, představovaly se obuvnické novinky pro (nejen) nadcházející tokijskou olympiádu, nebo se kvůli Covidu-19 (koronaviru) rušily další významné sportovní akce.

Monako 12:51, Rás al-Chajma 64:31

Poslední dva měsíce byly na světové rekordy opravdu štědré. Za doposud poslední přepisování světových běžeckých rekordů může Uganďan Joshua Cheptegei, který v Monaku prolítl zdejší pětikilometrovou tratí v čase 12:51. Ano, je to stejný Joshua Cheptegei, který na začátku loňského prosince zaběhl ve Valencii 10kilometrovou trať ve světovém rekordu 26:38, avšak o měsíc později ho překonal Keňan Rhonex Kipruto s časem o čtrnáct sekund lepším. Mimo to se v Monaku přepsal i evropský rekord, který nově má hodnotu 13:18 díky Jimmu Gressierovi.

O naopak ženský světový rekord se v Arabském emirátu Rás al-Chajma postarala Ababel Yeshaneh, když s pomocí mužského vodiče zaběhla půlmaratonskou trať za čas 64 minut a 31 vteřin. Výjimečný je fakt, že i druhá Brigid Kosgei by se svým časem 64:49 překonala světový rekord (do té doby 64:51). Vůbec nejrychlejší ženský půlmaraton jsme ale mohli vidět na loňském Great North Runu, kde současná nejrychlejší maratonkyně planety Brigid Kosgei zvítězila s časem ještě o tři sekundy lepším. Brán je však dle IAAF právě rekord Etiopanky Abadel Yeshaneh, případně bez mužských vodičů světový rekord náleží Netsanet Gudeta (66:11).

Alpha Fly Next% a další „karbonové“ boty

Obrovským spekulacím jménem Alpha Fly Next% konečně odzvonilo. Nike oficiálně představil novou kolekci běžecké obuvi, která má pomoct špičkovým atletům do nadcházející olympijské sezóny. Od překonání dvou hodinové maratonské bariéry se v kuloárech spekulovalo, zda by IAAF neměla do vývoje běžecké obuvi promluvit a nastolit ji konkrétní limity. Tak se i stalo a tím se i zdálo, že botám, s kterými Kipchoge ve Vídni běžel, světová atletická federace vystavila stopku. Společnost Nike však vizuálně stejné boty přesto představila, a tvrdí: „Boty, s kterými Eliud Kipchoge ve Vídni běžel, byly prototypy. Tyto nově představené boty nejsou ty samé, přestože technologicky z nich vychází.“ A karbonové pláty v prototypech vystřídal pouze jeden. A i Podešev zhubla na 40 milimetrů, což je maximální velikost, kterou IAAF akceptuje. Krom maratonské obuvi byly rovněž představeny nové sprinterské tretry s názvem Air Zoom Viperfly či více tréninková obuv s názvem Air Zoom Tempo NEXT%.

Celé problematice se věnuje Vítek Kněžínek v podrobném článku

Nike Apha Fly Next% /foto: Runnersworld.com/

S odpovědí na nově představené modely společnosti Nike konečně zareagoval její velký konkurent, Adidas. Ten představil rovněž silniční obuv s karbonovým plátem s názvem Adizero Pro. Jisté je rovněž použití technologie Boost pro co nejvyšší návratnost energie. Před objednání bude možné od 1. dubna na oficiálně stránce výrobce. Celosvětově se Adizero Pro začně prodávat 15. května.

Adizero Pro v akci /foto: Adidas/

Zimní ultra sezóna snů

Beskydský rodák Tomáš Štverák se může pyšnit nejen letošní výhrou na LH24, ale rovnou doublem a to díky prvenství na letos poprvé konaném Ještěd 24 Winter. Díky 15 kolům s celkovou délkou 157,5 kilometrů s výsledným časem 22:31:35 zvítězil i na hřebenu liberecké dominanty. Druhý na pódiu (se stejným počtem kol) byl – z letošního LH24 celkově třetí – brněnský Titus Ablorh. Na třetím místě skončil Aleš Sedlák. Mezi ženami ještědskému hřebenu vládla Barbora Cichá (12 kol) před Taťánou Strakovou (11 kol) a Míšou Šmolíkovou (9 kol). Každé z kol měřilo 11 kilometrů s převýšením 689 metrů.

Tomáš Štverák před startem ještědské čtyřiadvacetihodinovky /foto: archiv Tomáše Štveráka/

Zrušení tokijského maratonu

Mrzutá zpráva přišla všem třiceti osmi tisíc přihlášeným běžcům na březnový tokijský maraton. Ten se kvůli Covid-19 (koronavirus) smrskl na závod pouze elitních 176 závodníků. Pro britský list Guardian se organizátoři vyjádřili jasně: „Připravovali jsme se na tokijský maraton při provádění preventivních opatření. Když byl však potvrzen výskyt této nákazy, nemůžeme z bezpečnostních důvodů pokračovat v původním plánu.“ Připomeňme, že tento maraton je součásti World Marathon Majors (šest největších maratonů na světě – Tokio, Boston, Londýn, Berlín, Chicago, New York).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: