Nezmar Ultratrail v podání Causidise, Skupieňové a Čajkové

V sobotu 26.9. se konal jeden z dalších kvalitních trailových závodů – Nezmar Ultratrail® a jeho kratší verze Nezmar SkyMarathon®. Na start obou závodů se postavilo na 150 závodníků, kteří se rozhodli pokořit Beskydské a Goralské vrcholy.

Ultratrail zahrnoval 11 strmých stoupání a 11 seběhů

Centrum závodu bylo v Bystřici nad Olší a jako první odstartoval minutu po půlnoci 107 km dlouhý Nezmar Ultratrail®, jehož převýšení činilo 5787 m+. Ultratrail zahrnoval 11 strmých stoupání a 11 seběhů. Běžci nejprve oběhli celý Jablůnkovský průsmyk přes vrcholy Mlóda Góra, Kyčera a poté na ně čekala výzva v podobě Goralských vrcholů – Skalka, Velký Polom, Kamenitý, Kozubová a  Ostrý.

Tuto náročnou trať nejrychleji zvládl Marek Causidis v čase 13:19:28. Se zrátou necelých 24 minut doběhl na druhém místě Petr Žákovský a třetí příčku vybojoval s výkonem 14:27:00 Martin Koval.

V ženách doběhly shodně pro proventství, tudíž se stejným časem 17:09:00, Kristýna Skupieňová a Anna Čajková. Třetí pozici vybojovala s výkonem 19:16:00 Eva Zborníková.

SkyMarathon se běžel po okruhu dlouhém 44 km

Druhý ze závodů, Nezmar SkyMarathon®, odstartoval v sobotu v 9:30. Závod se běžel po okruhu dlouhém 44 km s převýšením 2634 m+ a závodníci si mohli vychutnat lesní pěšiny, kamenité technické seběhy a ostrá stoupání sjezdovkami. Trasa zahrnovala výstupy 3 x severními sjezdovkami na polské straně Beskyd a dále vedla přes horské vrcholy – Prašivá, Malá a Velká Čantoryje, Soszow a Velký Stožek.

V mužské kategorii tuto trať ovládl polský závodník Wojciech Probst, který doběhl v čase 4:06:47. Druhé místo vybojoval s výkonem 4:11:23 Vít Otevřel. Třetí příčku obsadil Libor Trtek, který zaostal 15 minut za vítězem.

V ženách získala prvenství s časem 5:08:26 Zuzka Krchová, která doběhla s náskokem 6-ti minut před druhou Veronikou Tuhovčákovou. Pro třetí místo si doběhla Zuzana Urbancová, která cílovou čárou proběhla s výkonem 5:16:14.

Závod provázelo poměrně deštivé počasí, které nadělilo závodníkům pravé beskydské bahno, což ale nebránilo skvělým výsledkům všech závodníků.