Nejrychlejší desítka na silnici, Mo Farah zpátky na dráze, MČR v krosu a další novinky z běžeckého světa #2

Nejednomu sportovnímu fanouškovi by se mohlo zdát, že závodní sezóna je ta tam, ale opak je v běžeckém světě pravdou. Druhá půle listopadu se nesla ve znamení posledních velkých závodů a jak v tuzemsku, tak v zahraničí jsme mohli být svědky výborných výkonů.

MČR v krosu

Klasikou běžeckého podzimu jsou krosy. Na ten se v golfovém resortu Kunětická hora, který byl letos vyhlášen jako mistrovství ČR, sjelo velmi kvalitně zastoupené startovní pole. Nechyběl obhájce titulu Jiří Homoláč, čerstvě bronzový vrchař z mistrovství světa v Argentině Marek Chrascina, či vítkovický Jakub Zemaník, Jáchym Kovář či Viktor Šinágl. V ženském startovním poli rovněž nechyběla obhájkyně loňského vítězství Moira Stewartová, či Pavla Schorná-Matyášová, loni třetí Aneta Chlebíková nebo plzeňská Tereza Hrochová.

V mužském souboji o titul jsme viděli napínavý souboj, který se rozhodl až v posledním kole, kdy obhájce titulu cukl Markovi Chrascinovi a doběhl si tak v čase 30:30 pro vítězství. Chrascina za Homoláčem zaostal o sedm vteřin. Třetí doběhl další mladík Viktor Šinágl (31:05). V ženách neméně atraktivní souboj jako v mužích svedla Aneta Chlebíková s Mirou Stewartovou. Druhá jmenovaná dokázala na posledním kilometru vystupňovat tempo a doběhnout si rovněž jako Homoláč pro obhajobu. Chlebíková zaostala pouze o dvě vteřiny (28:03). Se čtvrtminutovou ztrátou na Chlebíkovou doběhla na třetím místě Tereza Hrochová.

Ženský závod ( Foto: ČAS Eduard Erben)

Kipchoge a Muhammadová jsou atleti roku

Každoročně vyhlašovaná anketa o nejlepší atletku a atleta světa zná své vítěze pro rok 2019. Kdo pozoroval letošní počínání keňského vytrvalce Eliuda Kipchogeho, musí uznat jeho suverenitu. Na jaře zvítězil na prestižním maratonu v Londýně ve skvělém čase 2:02:37 a v září jako první člověk na světě pokořil ve Vídni hranic dvou hodin na maratonské trati.

Královnou letošních atletek je Američanka Dalilah Muhammadová, která rovnou dvakrát dokázala překonat světový rekord na 400 metrech překážek. Poprvé se jí ho podařilo prolomit na americkém národním šampionátu (překonala ho tak po 16 letech) o čtrnáct setin. Podruhé ho vylepšila na světovém šampionátu, kde se svou krajankou Sydney McLaughlinovou svedla heroický souboj. Není divu, že se McLaughlinová se svým stříbrným časem 52:23 zařadila na druhé místo historických tabulek.

Londýnský maraton (Athletics Weekly)

Návrat Sira Mo na ovál

Jsou to dva roky, kdy čtyřnásobný Olympijský vítěz Mo Farah oznámil, že přestává běhat závody na dráze a začíná se soustředit na závody silniční. Rychlost ze závodů na pět a deset tisíc metrů měl výbornou a mnohými se od něj čekal vyrovnaný souboj s africkými běžci, především z Keni a Etiopie. Po dvou letech však Farah oznámil, že pro nadcházející olympijskou sezónu se vrací na ovál a věří také v návrat prvenství. Za dvouleté působení na silnici si sice připsal na své konto evropské rekordy na půlmaraton (59:07) i maraton (2:05:11 – letos již překonaný Turkem Kaan Kigen Özbilenem ve Valencii 2:04:16 pozn. red.), ale výkonnost na soupeření s africkými běžci zkrátka tento šestatřicetiletý Brit nemá.

Rozhodnutí padlo po nepodařeném maratonu v Chicagu, „Sledoval jsem mistroství světa v Dauhá a říkal si, že na stejném místě jako mí krajané bojující o medaile, bych mohl stále být i já. Na Olympiádě bych ale mohl, tak proč to nezkusit?“ Pro to, aby se Farah nominoval na Olympijské hry na trati 10 000 metrů, musí do 21. června zaběhnout čas 27 minut a 28 sekund, což je o 45 sekund pomalejší než jeho osobní maximum. Nemělo by mu to proto činit potíže a my se tak můžeme těšit v návrat muže se smrtícím finišem.

Rekordních 26:38 ve Valencii

Ugandský mistr světa z dráhové desítky Joshua Cheptegei přepsal ve Valencii světové tabulky. Dokázal totiž stlačit světové maximum ze silniční desítky Keňana Leonarda Komona z roku 2010 o šest sekund a připsat si další velký triumf v již tak velkolepé sezóně. Ve třiadvaceti letech je nejen rekordmanem na 10 km na silnici, ale rovněž na patnáctikilometrové trati. Krom toho se na jaře stal mistrem světa v krosu a na MS v Dauhá vybojoval v nejdelším dráhovém závodě také titul. Velkolepý rok.

Hének kouzlil na legendární Pražské100

Už 26. ročník tohoto kultovního závodu startoval o půlnoci mezi pátkem a sobotou v Mýtu u Plzně. Olaf letos připravil shovívavou trať, hubených 135 km a zhruba 4500 m převýšení. Od začátku do toho začala šlapat čtveřice, na jejímž čele se usadil pozdější vítěz Petr Hének, který doběhl v čase 13:47, tento čas znamená tempo 6:09 min/km. Slovenské duo Marian Priadka a Matej Oravec se tak dlouho střídali na druhém místě, až nakonec doběhli do cíle ruku v ruce. Pro 4. místo si doběhl Tomáš Štverák, mladá puška ze Zubří. V ženách vybojovala 1. místo Lenka Berouche v čase 17:45, pro 2. a 3. místo doběhly Martina Kárová, respektive Eliška Kaniová. Nutné ovšem podotknout, že P100 není klasický závod, je zde třeba navigovat s obezřetností, občerstvovacích stanic není mnoho a na trase vás čekají nejrůznější záludnosti, například kontroly na nedostupných místech, které vezmou spoustu času a běžec při nich urazí 0 metrů.

První čtveřice na občerstvovačce P100 (foto: Petra Fišerová)