Novinky na Perun Skymarathonu + kdo jsou favorité

Novinky na Perun Skymarathonu + kdo jsou favorité

Letošní Perun Skymarathon, který se bude konat 7. května 2016, bude opět zajímavým kláním v rámci Mistrovství ČR ve skyrunningu. Na start se totiž postaví velmi silné pole, kdo se stane králem a královnou Českého skyrunningu? A jaké jsou pro letošní rok novinky?

Jen málo závodů si během tak krátké historie vybudovalo takový věhlas jako Perun. Otevřené mistrovství České republiky ve Skymarathonu tento rok má již třetí pokračování a o zajímavé výsledky i tentokrát jistě nebude nouze.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Nejlepší letos opět záskají nominaci do Španělska

Ačkoliv Česká republika nesplňuje podmínky skyrunningových závodů, Perun si pro běžce od prvních ročníku na oplátku připravil jednu z nejnáročnějších tratí, kterou lze mezi tuzemskými závody nalézt. Trať, nahánějící nejednomu běžci husí kůži, má 41 km a pozitivní převýšení bezmála 3200 metrů. O náročnosti vypovídá také celkový počet běžců, kteří dokončili tento závod – minulý rok z více než 600 startujících pouze 401. Hlavní novinkou závodu je zkrácená trasa pro běžce do 23 let, která se řadí do Skyrunner Czech Series Junior. Závodníci pod 23 let věku si tak mohou vybrat mezi tratí 41 km s 3200 metry převýšeními, nebo 21 km s 2100 metry převýšeními. Jako benefit se pak nejlepší běžec z Česka i Slovenska kvalifikuje na Buff® Epic Trail, který se koná na konci července v Španělských Pyrenejích. Neposlední věcí v rámci organizace závodu je podpora charitativního projektu „Nikdy nejsi sám“ zaměřený na matky s postiženými dětmi.

Čtěte také: Tajemství hodnoty VO2 max. Co to je a co vypovídá o fyzické kondici běžce

Souboj mezi nejlepšími o korunu českého skyrunningu

Jak už přídomek Peruna – MČR – napovídá, v závodním poli se objeví nejeden kvalitní běžec, a proto vybrat jen omezený okruh favoritů, je velmi těžké. Podíváme-li se ale na výsledky z předešlých ročníků a na současnou závodní listinu, lze odhadnout, kdo bude o krále a královnu Českého SkyMarathonu nejvíce bojovat. Tomáš Lichý, jeden z nejtalentovanějších Sky běžců u nás minulý rok předvedl, že hory, u kterých žije – Moravskoslezské Beskydy – do detailu zná a Perun suverénně vyhrál v traťovém rekordu 04:04:34 i s těžší tratí oproti roku 2014. Historicky prvním vítězem Peruna je Jan Zemaník, jenž minulý rok nestartoval z důvodu přípravy na Sky závody v zahraničí. Tento rok závodit bude a očekává se největší souboj právě mezi těmito dvěma běžci ze stejného týmu Salomon. Nelze však opomenout ani Pavla Brýdla, který v obou předcházejících ročnících doběhl na druhém místě a ukázal tak, že prudké kopce Beskyd mu náramně sedí. Mezi další spolufavority patří i Tomáš Maceček, který na minulém Perunovi skončil třetí a tento post bude chtít minimálně obhájit, nebo Daniel Rubič, finišující na pátém místě. Nesmíme ale také opomenout běžce ze zahraničí. Konkrétně z Polska je to Wojciech Probst nebo Slovák Matúš Vnenčák.

Čtěte také: Rozhovor s Tomášem Lichým po loňském vítězství Perun Skymarathonu. Jak se cítil a jaké si odnesl zkušenosti?

Mezi ženami je to obdobně jako u mužů. Favoritek je hned několik a výsledek bude záviset, komu v daný moment více sedne trať. Minulý rok první, Anna Straková, je dlouhodobě nejúspěšnější ženou českého skyrunningu a vítězství z minulého roku jistě bude chtít obhájit. Další adeptkou na vítězku mezi ženami je, minulý rok druhá, Zuzana Krchová. Krom druhého místa na Perunu se Zuzka může pyšnit vítězstvím na loňském Nezmaru. Denisa Krejčiříková, loni druhá na MČR v Ultra Sky na L4L v zimě suverénně mezi ženami ovládla LysaCup a jsme zvědavi, jak si povede na Perunu. Neposlední adeptkou na bednu je Veronika Tuhovčáková, která získala třetí místo po Denise Krejčiříkové na L4L, avšak bude to její první Perun.

Favoritů a favoritek je tedy nespočet a teprve až 7. května se ukáže, kdo dokáže Perun SkyMarathon v takto široké konkurenci ovládnout.

Buff Epic Trail

Buff® Epic Trail

Nejlepší český a slovenský běžec získá nominaci s palcenou účastí na závodě Buff® Epic Trail ve španělských Pyrenejích. Letos navíc tento závod hostí Mistrovství světa ve skyrunningu, což bude zárukou velmi kvalitní konkurence a vynikající atmosféry a divácké kulisy.

BuffZnačka Buff® se specializuje na výrobu a prodej multifunkčních šátků. Použitý bezešvý materiál je předurčen na využití při různých outdoorových aktivitách ale také na běžné nošení.

Vojtěch Gawlas

Vojtěch Gawlas – student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: