Opravdu je běhání levnou záležitostí?

Opravdu je běhání levnou záležitostí?

Věčný spor mezi minimalisty a milovníky nejrůznějších doplňků nejspíš jen tak nezanikne. A nejlepší na tom je, že obě strany mají pravdu. Neexistuje žádný jiný sport, který by vyžadoval tak málo tréninku a běžecký trh zároveň poskytuje spoustu nových technologií a vybavení, které se při běhu opravdu hodí. Je běhání opravdu levnou záležitostí?

Běh je sport pro každého

Běh je levný sport pro každého. Jsi si jistí? Teoreticky ano – obujete si jakoukoli obuv a vyrazíte na trať. Pokud už boty máte, nic vás to nestojí. Když uvažujeme tímto způsobem, jakýkoli sport lze praktikovat téměř zdarma, ale jak víte, není to tak úplně pravda. Když začnete běhat, přemýšlíte o tom v kontextu vášně a postupně začnete investovat. Potřebujeme vybavení, které vám umožní trénovat efektivně, moderně a zdravě. Kromě toho, většina amatérů, kteří běhají, se dříve či později rozhodnou zúčastnit soutěží, což s sebou také nese určité náklady a pro ty, kdo nemají hotovost je pak řešením online půjčka.

Vybavení pro pokročilého amatéra, který se kromě toho, že oblečení pochází z nejnovější kolekce a ve vhodném odstínu, promítne do praktických věcí. V běžných sportovních potřebách investujete běžně okolo 2500 Kč za obuv, okolo 2000 Kč vás bude stát lepší sportovní oblečení. Pokud to myslíte s běháním vážně, budete chtít nakupovat ve specializovaných prodejnách.

Na nákupním seznamu pak přibudou kompresní pásky na stehna a lýtka, kompresní ponožky, hodinky s monitorem srdečního tepu a GPS, běžecký pás, speciální pouzdro na běžecký telefon atd. 3500 Kč je minimální částka, za kterou můžete připravit celý běžecký balíček pro pokročilého běžce. Ano, dá se to zvládnout za méně peněz, ale důležité je vybírat skutečně funkční řešení.

Chcete-li ušetřit, můžete si vybrat co nejlevnější běžeckou obuv, kterou pořídíte i za pár stovek, funkční ponožky a kalhoty nebo tričko pořídíte i ve výprodejích. Nejdražší položkou pak budou hodinky s monitorem srdečního tepu.

Bez kterých věcí se při běhu neobejdete

  • Hodinky s monitorem srdečního tepu

Chcete-li začít běhat, potřebujete jen dobrou obuv a trochu vůle. Ale čím déle běháte, tím více příležitostí uvidíte. Není tedy žádným překvapením, že mezi mnoha dostupnými možnostmi jsou i elektronická zařízení. V této kategorii jsou obzvláště pozoruhodné sportovní hodinky pro běžce, nejlépe s funkcí sledování srdečního tepu. Jednotlivé modely měří ujetou vzdálenost, rychlost a spálené kalorie. Monitor srdečního tepu sleduje práci srdce, k čemuž napomáhá speciální senzor, díky kterému máte větší kontrolu nad námahou. To se zase promítne do jeho lepší účinnosti. Stejně užitečné mohou být i běžecké hodinky GPS.

  • Příslušenství pro běh pro větší bezpečnost

I když je to pro mnohé pravděpodobně zřejmé, je třeba si uvědomit, že běžec – stejně jako každý jiný sportovec venku, musí být ostatním viditelný po setmění. Zvláště pokud trasa zahrnuje nejen dobře vyšlapané cesty, ale také silnice bez chodníku nebo podexponované divočiny. V tomto případě nejsou hrozbou jen protijedoucí auta, ale i cyklisté pohybující se vysokou rychlostí. Naštěstí i zde vám pomáhá různé příslušenství pro běžce jako jsou reflexní vesty, reflexní pásky nebo nažehlovací prvky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: